EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği
Paylaş
94

Çocuklarda D vitamini eksikliği

Eksikliği şiddetli belirtilere neden olan D vitamini vücutta çok farklı işlevler için kullanılır.Kemiğin ana yapı taşlarından birisi olan kalsiyumun  emilebilmesi için D Vitaminine ihtiyacı vardır. Sinir sisteminin, kasların çalışabilmesi ve bağışıklığın devam etmesinde önemli görevleri bulunur.

Serumda 12 ng/mL altındaki düzeyleri  D vitamini eksikliği, 12-30 ng/mL arasındaki düzeyleri ise D vitamini yetersizliği olarak adlandırmaktayız.

D Vitamini büyük ölçüde güneş ışığının etkisi ile deride sentezlenir. (%90) bununla birlikte balık, balık yağı ve yumurta gibi besinlerde yoğun olarak yüksek oranda bulunmasından dolayı bu besinlerin tüketilmesi ile de vücuda sağlanabilir.

Yeterli güneş ışığı almamak D vitamini eksikliği nedeni olabilir. Çoğu insan kapalı ortamda vakit geçirdiğinden ya da fazla güneş kremi kullanımından dolayı yeterince güneş ışığı alamaz. Bu da vücutta D vitamini üretimine engel olup  eksikliğe neden olabilir.

D Vitamini eksikliği yorgunluk, genel vücut ağrısı, yürümede zorluk, kuvvet kaybı, enfeksiyon sıklığında artış, değişken ruh hali, baş ağrısı ve saç dökülmesi gibi belirtiler gösterir.

Çocuklarda serum 25-ohd vitamini düzeyini 20ng/mL üzerinde tutmak kemik sağlığının korunması için yeterlidir.Günlük alınması gereken D vitamini miktarı genel olarak 400-600 IU civarındadır.

Anne sütü alan bütün bebeklere en az 1 yaşına kadar 400 ıu, daha sonrada tercihen 3 yaşına kadar 600 IU D vitamini verilmektedir.

D vitamini süte katılarak değil  doğrudan ağızdan verilmelidir.

Diğer taraftan muayene sırasında D vitamini eksikliğine ait bulgular saptanan çocuklarda eksikliği düzeltmek için tedavi olarak daha yüksek dozda D vitamini uygulanmasına ihtiyaç vardır.


Uzm. Dr. Handan İlkdoğan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı