EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Diyabet ve Gebelik

Diyabet ve Gebelik
Paylaş
60

Gebelik esnasında vücudun enerji ihtiyacı arttığı için bebeğin gelişimi için fazla glukoza ihtiyaç duyulur. Fizyolojik olarak gebelikte diyabete yakınlık vardır. Şeker kontrol altına alınmazsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Diyabetik gebede diyabetik ketoasidoz riski fazladır. Gebelerde insülin ihtiyacı artmıştır. Diyabetik gebelerde artmış glukoz ve insülin ihtiyacının dengelenmesi önemlidir.

Dengelenmezse bebekte kalp, iskelet sistem anomalileri, gebede erken doğum, düşük, iri bebek ve ölü doğum yapma riski artmaktadır.

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gebelik öncesi yeterli insülin salgılayabilen pankreas hücreleri gebeliğin ilerlemesiyle yeterli insülin salgılayamaz, bu nedenle daha önce diyabet belirtisi olmadığı halde gebelik boyunca kan şekeri yükselebilir. “Gestasyonel Diyabet” olarak isimlendirilen bu tablo, gebelik bitiminde genellikle düzelir. Genellikle ailesinde diyabetik kişiler varsa, 30 yaş üstü ve kilosu fazla hamilelerde gestasyonel diyabet ortaya çıkar. Görülme oranı %2-4 oranındadır. Gebelere özellikle risk grubuna 24. Ve 28. Haftalar arasında tarama testi uygulanmalıdır. 50gr şeker taraması yapılmaktadır. Günün herhangi bir saatinde 50 gr şeker alındıktan bir saat sonra kan şekeri bakılmalıdır. Değer 140 mg/dL’nin altında ise gestasyonel diyabet yoktur. Eğer 140mg/dL nin üzerinde ise 100 gr lık ikinci bir şeker yüklemesi yapılır. Bazı kliniklerde 75gr tek seferlik tarama testi yapılmaktadır.

Diyabetik annenin şekerinin yükselmesi plesanta yoluyla bebeğin kan şekerinin yükselmesine sebep olur. Bebek bu durumda insülin salgısını arttırır. İnsülin büyümeyi uyarır. Gebeliğin 24-28. Haftasından sonra insülin salgısı artar, bebeğin büyümesi hızlanır. Bebeğin doğum ağırlığı 4000 gramın üzerine çıkar. İri bebekler doğum sırasında omuz takılması, sinir yaralanmaları, solunum sıkıntısı, şeker düşüklüğü, sarılık gibi risklere maruz kalırlar. Ancak uygulanan tarama testleri ve takipler hemde insülin sayesinde anne ve bebek için riskler ortadan kalkmaktadır.

Hasta takibi:

Gebeliğin sağlıklı ilerlemesi ve bebeğin sağlıklı doğması için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Gestasyonel diyabetli anneye özel beslenme önerilir. Mutlaka gebe şeker ölçme çihazı almalıdır, kan şekerini düzenli takip etmeli ve bir günlüğe yazmaldır.

Doğumdan sonra:

Doğumdan sonra insülin direnci ortadan kalkar. İnsülin kullanan annede doğum sonu şeker ölçümü yapılıp ona göre karar verilmelidir. Bazen doğumdan sonra diyabet kalıcı olmaktadır. Bu durumda emzirme döneminde insülin tedavisi devam edilmelidir. Daha sonra takibine karar verilmelidir.