EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Suda Doğum

Suda Doğum
Paylaş
76

Suya doğum ise ne zaman havuza girilirse girilsin doğum suyun içinde gerçekleşir, bebek suya doğar. Plasentanın yani bebeğin eşinin suyun içinde ya da dışında çıkartılması tanıyı değiştirmez. Suda doğumun en büyük etkilerinden biri ağrı kesici ve rahatlatıcı özelliğidir. Bu yüzden neredeyse tüm dernek ve birlikler sadece bu sebeple bile suda doğum imkanının her kadına sağlanmasını savunmaktadırlar. Sıcak suyun rahatlatıcı ve gevşetici etkisini bilmeyen yoktur. Doğum havuzuna giren kadın rahatlıyor, ferahlıyor. Araştırmalara göre suyun faydaları daha fazla konfor ve hareketlilik, karın üzerindeki basıncı düşürür, annenin enerjisini korumasına yardımcı olur, daha derin gevşemeyi destekler, ağrıyı azaltır, kan basıncını düşürür, travayı kolaylaştırır rahat nefes alıp vermeyi sağlar, doğumun ikinci evresini kolaylaştırır, perineal travmayı azaltır anne ve bebekte daha az postpartum enfeksiyon görülür, konfor sağlar, hastalar tarafından istenir, anneler daha fazla memnuniyet duyar. Annenin doğum konusunda eğitimli olması, annenin desteklenmiş olması ve çevresinde güvendiği kişilerin olması suda doğumdaki başarıyı artırıyor.

Suda doğumdaki amaç bebeğin suya doğumu değildir, amaç en az ilaç kullanımı en az müdahale ve en fazla anne memnuniyetidir. Bebek kalp atışlarında azalma olursa, ağrı kesici ihtiyacı olursa ve doğum uzun sürerse sudan çıkmak gerekir. Tek bebek, baş geliş, en az 36 haftanın üstünde herhangi bir risk olmayan gebelik suda doğum için uygundur.

Yapılmaması gereken durumlar: Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), annenin ateşinin yüksek olması, aşırı vajinal kanama, herhangi bir patoloji, güvensiz fetal kalp atım hızı, tedavi edilmemiş bulaşıcı kan veya cilt enfeksiyonları ve prematürite.

Uygun olmadığı durumlar: Mekonyum yani bebeğin anne karnında kaka yaptığı durumlar, aşırı kilolu hastalar, ikizler ve makat geliş, beşin üzerinde doğumu olanlar, Hepatit B ve HİV taşıyıcıları, gestasyonel diyabet, tahmini doğum ağırlığının 4.5 kg ın üzerinde olmasıdır. Suyun doğuma katkısı; su doğum ağrılarını epidural anestezi kadar azaltır (aquadural). Pelvis kasların gevşediğinden doğum daha kolay ve hızlı akar. Buna bağlı olarak perine kasları da gevşediğinden epizyotomi, major yaralanma, vakum-forceps gibi müdahalede doğum oranları düşer. Suya doğumun özellikleri doğum anının insan hayatındaki önemi dikkate alındığında ön plana çıkıyor. Bebeklerde yerçekimi ısı farkı panik duygusu aniden oksijenlenmenin kesilmesi gibi olası dezavantajlar suya doğumlarda görülmemektedir. Suya doğumun faydaları; daha sakin, daha huzurlu, daha hareketli, daha farkındalıklı. Uygun profesyonel destek ve önlemlerin tam alındığı suda doğumlarda anne veya bebek için riskleri artırdığını gösteren bulgu yoktur. Enfeksiyon saptanmış olsa da bunların neredeyse tamamı su kaynaklarının uygun denetlenmemesi sonucu oluşmuşlardır. Türkiye’de suda doğum sıklığı artan talep üzerine gitgite artmaktadır. Gerek devlet hastanelerinde gerek özel hastanelerde uygulamalar artmaya devam etmektedir.