EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Ortopedide Artroskopinin Yeri

Ortopedide Artroskopinin Yeri
Paylaş
44

Artroskopi eklem içinde meydana gelen problemleri teşhis ve tedavi etmekte kullanılan cerrahi
bir yöntemdir. Genellikle diz ekleminde kullanılmakla birlikte, omuz, kalça, el bileği, ayak bileği ve
hatta parmak eklemlerinde de uygulanabilir. Artrit, kıkırdak veya bağ dokuda hasar ya da bir
eklemde ağrı veya zayıflık gibi şikayetler varsa sorunun ne olduğunun tespiti için artroskopi
yapılması gerekebilir. Ayrıca doku örneği almak (biyopsi) veya eklem içindeki gevşek doku, kemik
veya kıkırdak parçalarını çıkarmak için de uygulanabilir,
Agn, şişlik ve enflamasyon gibi sorunların kesin nedenini bulabilmek için artroskopi yapılabilir.
Ayrıca eklem kıkırdağında, bağ dokularda yırtılma olması, eklemde serbest cisim olması veya
eklemin sabitliğini kaybetmesi durumunda da uygulanabilir. Artrit eklemlerin içinde bulunan ve
sinovyum adı verilen zarın kalınlaşmasına da neden olabilir. Bu zar artroskopi yöntemi
kullanılarak kolaylıkla çıkartılabilir.

Artroskopi tekniğinde normal ameliyatlara oranla enfeksiyon gelişme riski daha düşüktür ve küçük insizyonlarla (kesilerle) ameliyat yapılabilmekte ve daha az cilt sorunlarına nedenolmaktadır. Ayrıca, bu uygulama eklemlere daha az yük bindirir ve iyileşme süresi açık ameliyatlardan daha kısa sürmektedir.

Artroskopi yaklaşık 30 dakika ile 1 saat sürer ve lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat, Artroskop (bir ucunda işık olan ince bir tüp) ve gerekiyorsa diğer cerrahi gereçlerin eklem içine girebileceği iki küçük kesiden yapılır.Cerrah eklemin içini gösteren bir monitörden ameliyatı takip eder ve yapılabiliyorsa işlem sırasında hasar görmüş kısımları onarır veya çıkartır. Özellikle artritten etkilenen eklemlerde eklemi "yıkamak" için zaman zaman sivi da kullanılabilmekte ve bu yöntem semptomları birkaç ay süreyle hafifletmektedir. Işlemin sonunda artroskop ve gereçler eklemden çıkarılır, kesileri kapatmak üzere steril bir örtü kullanılır ve gerekirse eklem bandajlanabilir

Artroskopik cerrahinin ardından iyileşme açık ameliyat sonrasına göre çok daha hızlı olur ve genellikle 1 gün içinde hasta taburcu edilir. Kesi noktaları genelde ağrısızdır, ancak cerrahiden sonraki birkaç haftalık sürede eklemde biraz şişme ve rahatsızlık meydana gelebilir. Tedavi edilen sorun artritse bu süre daha uzun olabilir. Hangi eklemin incelendiğine bağlı olarak, eklemi korumak için atel, bandaj veya koltuk değneği kullanması gerekebilir. Pek çok hasta bir hafta içinde işine geri dönebilmekle birlikte yapılan iş eğilmeyi yük kaldırmayı veya taşımayı gerektiriyorsa daha uzun süre istirahat edilmesi de gerekebilir. Spor türü yaralanmalarda yapılan artroskopilerin çoğunda spora geri dönme şansı vardır. Ancak artrit gibi hastalıklarda yapılan artroskopi semptomları ancak geçici olarak iyileştirmektedir. Diz eklerini içeren olgularda, artroskop genellikle kıkırdak ve bağ doku hasarlarını başarılı şekilde onarabilmektedir.

Artroskopi genellikle güvenli bir işlemdir ve normal cerrahiye göre daha az risklidir. Ancak tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi artroskopide de komplikasyonlar olabilmektedir. Artroskopiden kaynaklanan komplikasyonlar arasında ekleme veya çevre dokulara zarar verme,eklem enfeksiyonu, ekler içi kanama ve eklemi çevreleyen deride his kaybı sayılabilir. Çok nadir olmakla birlikte anestezi maddesine karşı beklenmeyen reaksiyonlar da görülebilir.