EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

bel fıtığı -lomber disk hernisi?

bel fıtığı -lomber disk hernisi?
Paylaş
44

Bel fıtığı yani lomber disk hernisi, omurlar arasındaki amortisör görevi gören kıkırdak dokunun, yıpranma veya zorlanma nedeniyle yırtılması, kopması ve yerinden kayması sonrasında sinir köklerinin sıkışması ile oluşur. Diskler, omurganın hareket yeteneğini sağlayan, omurlar arasındaki lastik sertliğindeki dokudur. Normalde sinir köklerine yakın yerleşmiş olan disk, olduğu yerden taşarak veya koparak sinir köklerine baskı yapabilir. Bu durumda bel ağrısı, bacak ağrısı, bacak uyuşması, kas güçsüzlüğü ortaya çıkabilir. Bel fıtıklarının büyük çoğunluğu bel omurlarının son ikisinde meydana gelmektedir.

Bel fıtığı için risk faktörleri nelerdir?

Bel fıtığı riskini artırabilecek faktörler şunları kapsar:
  • Aşırı kilo, obezite
  • Hareketsizlik
  • Meslek. (Masa başında çalışanlar, uzun yol şoförlüğü yapanlar, futbol, halter, kürek ve güreş sporlarıyla uğraşanlar, inşaat işçileri vb.)
  • Meslek. (Masa başında çalışanlar, uzun yol şoförlüğü yapanlar, futbol, halter, kürek ve güreş sporlarıyla uğraşanlar, inşaat işçileri vb.)
  • Sigara içmek

Bel fıtığı belirtileri, semptomları nelerdir?

Bel fıtığının en yaygın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz: Alt bel bölgesinde ağrı: Ağrı şikayetleri; öksürme, hapşırma veya uzun süre ayakta durma ile daha da kötüleşebilir. Ayrıca kaslarda spazm oluşabilir. Belden bacağa yayılan ağrılar: Bel fıtığının en tipik belirtilerinden biri de belden bacağa doğru yayılan siyatik ağrısıdır. Ağrı ayak tabanına kadar yayılabilir. Uyuşukluk: Bacakta meydana gelen ağrıya ek olarak uyuşma, keçeleşme şikayetleri de olabilir. Kas zayıflığı: Ağrı ile birlikte bel fıtığı sebebiyle etkilenen tarafta bacakta, ayakta veya başparmakta kas zayıflığı da meydana gelebilir. Mesane veya bağırsak fonksiyonundaki değişiklikler: İleri evrelerde bel fıtığından bağırsak veya mesane işlevi de etkilenebilir. İdrar yapamamaya bağlı olarak mesane dolar ve damla damla idrar kaçırma ortaya çıkar.

Bel fıtığı teşhisi nasıl konulur?

Bel fıtığı tanısı için ilk olarak doktor tarafından kişinin tıbbi geçmişi öğrenilir ve fizik muayenesi gerçekleştirilir. Doktorunuz fiziksel muayene esnasında şikayetlerinizin, rahatsızlığınızın kaynağını sorgular. Daha sonra kişiye birtakım testler-taramalar uygulanır. Bel fıtığı tanısı için yapılan görüntüleme yöntemleri ise şunlardır: