EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

retina hastalıkları ve cerrahisi

retina hastalıkları ve cerrahisi
Paylaş
81

Retina nedir?

Retina gözün iç ve arka bölümünde yer alan, görüntünün algılanarak görme siniri aracılığı ile beyine ileten tabakadır (ağ tabaka)

Sık Görülen Önemli Retina hastalıkları nelerdir

Retina hastalıklar, doğumdan itibaren her yaş grubunda görülebilen ve erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde körlükle sonuçlanabilen hastalıklardır.

Diabetik Retinopati (Şeker Hastalığına Bağlı Retina Hastalığı)

Şeker hastalığına (diabetes mellitus) bağlı olarak retina tabakasını besleyen damarlarının bozulması ile ortaya çıkan ve körlüğe sebebiyet veren bir durumdur. Hastalığın başlangıcında hastanın hiçbir şikayeti olmayabilir, ancak erken safhada yakalanan hastaların tedavileri mümkündür. Bu sebeple; şeker hastalarının hiçbir şikâyeti olmasa da yılda en az bir kez retina muayeneleri olması gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu)

Retinanın merkezinde yer alan makula bölgesi, okuma ve araba kullanma gibi aktivitelerde önemli olan merkezi görmeden sorumludur. 50 yaş ve üzerinde kişilerde görülen ve ciddi görme kaybına neden olabilen bir göz hastalığıdır. Erken teşhis ve tedavi görmenizin korunması ve iyileştirilmesi açısından çok önemlidir.

Retina Dekolmani (Retina Ayrışması)

Retina katları arasında sıvı birikmesine bağlı olarak; retinanın sinir katmanının (fotoreseptör) destekleyici dış tabakadan (retina pigment epiteli) ayrışmasıdır. Genellikle retinada sonradan oluşan yırtık veya çekinti yapan patolojik oluşumlara bağlı olarak meydana gelir. Ayrışmış retina bölgesinde görme kaybı olur. Acil tedavi gereklidir. Tedavi edilmezse kısa zamanda tam görme kaybına kadar ilerleyebilir.

Retina Dekolmanı Belirtileri:

  •  Işık çakmalar
  • Oval, yuvarlak veya örümcek ağı şeklinde görüntüler görme
  • Siyah veya kırmızı renkte yağan noktalar görme
  • Kısmi veya tam görme kaybı

Retina dekolmanı tedavisi: Yırtıklı veya çekintiye bağlı (traksiyonel) retina dekolmanlarında vitreoretinal cerrahi yöntemler uygulanır