DORUK'TAN HABERLER
 

Karda Yürümenin Keyfini Çıkartın!

3 ALTIN KURALLA DİKKAT EDİN, KARDA YÜRÜMENİN KEYFİNİÇIKARIN…

DR. AÇIKGÖZ: BUZDA YOLDA VE KALDIRIMDA KAYARAK DÜŞMELERCİDDİ YARALANMALARA YOL AÇABİLİR. 

BU HAVALARDA BAŞINIZA BİR KAZA GELMEMESİ İÇİN NELEREDİKKAT ETMELİ?

Op. Dr. Tayfun AÇIKGÖZ yoğun kar yağışı ile birlikte buzlanmanında etkili olduğu bu günlerde, olası düşme durumlarıyla oluşabilecek yaralanma riskiniengellemek için uyarılarda bulunuyor.

Doruk Sağlık GrubuOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tayfun Açıkgöz, karlı ve buzlu yürümenin,düşme ve yaralanma riskini arttırdığını söyledi.  Bu durumda yaşanabilecek düşmehadiselerinin ciddi sıkıntılara sebep olabildiğini belirten Dr. Tayfun Açıkgöz,“Bu gibi havalarda sokakta yürürken çok dikkatli olunması gerekiyor.En sık oluşan kırık çıkık gibi iskelet sistemi yaralanmalarıel bileği, dirsek ve omuz çevresi ile ayak bileği ve kalça çevresindeoluşmaktadır. Gençlerde burkulma ve yumuşak doku travmasına sebep olan bukazalar, yaşlılarda ise ciddi kırıklara yol açabilmektedir” dedi.

Bazı küçük önlemleralarak karda yürümenin keyfini çıkartılabileceğimizi söyleyen Dr. Açıkgöz, konuya3 altın kuralı vererek açıklık getirdi:

“Bu keyfi yaşamak istiyorsak, 3altın kuralımız var, bunlara riayet etmeliyiz. Bunlar arasında en önemlisi aceleetmeden kısa, küçük ve yavaş adımlarla yürümek. Buzlu yollarda yürürken dengeliolmak, düşme riskini azaltmak için önem taşımaktadır. Karlı ve buzlu yoldayürürken dengenizi koruyabilmek için, ellerinizi asla cebinize sokmayın.En az birelinizin boşta olması gerekiyor. İki elin dolu olması, kayma anında tutunmayıve vücudun dengeyi sağlamasını güçleştirmektedir. Bu da sakatlanmaya yolaçabilecek sert düşüşlere neden olabilir. Ayakkabı ve giysi seçiminize dikkatedin. Kaymayan tabanlı ayakkabı ve kışlık botlar ile bedeninizi saran palto–manto ve mont tarzında yumuşak, kaba giysilerin giyilmesi yararlı olmaktadır.İşte bunlara dikkat edildiği takdirde karda yürümek bir eziyet değil keyifhaline dönüşebilir.”


TIBBİ KADROMUZ

Doktorunuz hakkındaki detaylı bilgilere, hastane ve bölüm seçerek kolayca ulaşabilirsiniz.