DORUK'TAN HABERLER
 

SICAKLAR EN ÇOK TANSİYON HASTALARINI ETKİLİYOR!


DR. ÖNDER AKKAYA: BUHAVALARDA SU VE TUZ KAYBININ KONTROL ALTINDA TUTULMASI CİDDİ MANADA ÖNEMTAŞIYOR.


BURSA - Doruk Sağlık Grubu’ndan Dâhiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya, yaz sıcaklarının tansiyon hastaları üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan Dr. Önder Akkaya, sıcak havanın tansiyon hastaları başta olmak üzere birçok hastalık üzerinde olumsuz etki yarattığını söyledi.

Geçtiğimiz hafta, son yılların en sıcak günlerinin yaşandığını ve ayrıca önümüzdeki günlerde de hava sıcaklarının yeniden yükseleceğine yönelik uyarıların yapıldığına dikkat çeken Dr. Önder Akkaya, aşırı sıcakların, beyin hücreleri ve kan damarları başta olmak üzere çeşitli hücrelerde de hasara yolaçabildiğini söyledi.

Bu hasarların oluşmasının temel sebepleri arasında su ve tuz kaybının geldiğini belirten Dr. Akkaya, “Sıcak havalarda tansiyon hastalarımızın birazdaha hassas olmaları gerekiyor. Bu gibi dönemlerde olası su ve tuz kayıplarınınönüne geçmek ciddi anlamda önem arz ediyor; özellikle de tansiyon hastaları için. Kesinlikle hastalarımızın bu durumun ciddiyetinin farkına varması gerekiyor. Aksi halde istenmeyen problemlerle karşılaşılabiliyor” dedi.


Beyin kanaması riski artıyor

Sıcak havaların özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığını söyleyen Dr. Akkaya, bu hastaların günlük yaşamlarını daha rahat sürdürebilmeleri adına öneriler de verdi. Güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde dışarıya çıkılmaması gerektiğini kaydeden Dr. Akkaya, “Eğer dışarıya çıkacaklarsa da şapka ve gözlük gibi koruyucu kıyafetler kullanmalılar. Sıcak günlerde hastalarımız açık renkli ve pamuklu ürünleri tercih edilmelidir.Ayrıca bu süreçte sıvı alımlarına ayrı bir önem gösterilmeli. Günde birkaç defa duş alınabilir. Hazırda devam ettikleri bir tedavi varsa hastalarımızın bunları katiyen aksatmamalarını öneriyoruz. Yemek tercihlerine de ayrı bir özen gösterilmeli, daha hafif gıdaları tüketilmeye gayret edilmelidir”diye konuştu.


TIBBİ KADROMUZ

Doktorunuz hakkındaki detaylı bilgilere, hastane ve bölüm seçerek kolayca ulaşabilirsiniz.