DORUK'TAN HABERLER
 

''Su İçsem Yarıyor'' diyorsanız insülin direnciniz olabilir!

İnsülin direncinin oluşumundaki başlıca nedenlerden biri maalesef dengesiz beslenmedir. Ne kadar çok karbonhidrat ağırlıklı, yüksek glisemik indeksli gıdalarla beslenir isek; vücudumuz o kadar fazla insülin salgılar ve zamanla insülin direnci meydana gelir. 

İnsülin, insan vücudu tarafından kan şekerini dengelemek amaçlı salgılanan bir hormondur. Hücrelerin şekeri kullanmasını sağlayarak enerji üretilmesine yardımcı olur. İnsüline direnç geliştiğinde ise şekerden enerji üretilemez ve sürekli açlık hissi meydana gelir. Kan şekeri yükselmesi durumunda insüline olan direnç nedenli vücutta çok daha fazla insülin salgılanır, bunun sonucunda hem kan şekeri hem insülin düzeyleri kanda yükselir. 

Peki insülin direncinin gelişmesinin nedenleri nelerdir?

Günümüzde insülin direncinin oluşumundaki başlıca nedenlerden biri maalesef dengesiz beslenmedir. Ne kadar çok karbonhidrat ağırlıklı, yüksek glisemik indeksli gıdalarla beslenir isek; vücudumuz o kadar fazla insülin salgılar ve zamanla insülin direnci meydana gelir. Obezite, karın bölgesi ve organların çevresindeki yağ dokusunun artması, aşırı beslenme, sedanter yaşam insülin direncini tetikler. 

Genetik geçiş söz konusu mudur?

İnsülin direnci ve tip 2 diyabet tanısı olan hastaların birinci derece yakınlarında insülin direnci daha fazla görülmektedir. 

İnsülin direncinin belirtileri nelerdir?

• Yemek yedikten sonra oluşan ağırlık hissi, uyku isteği • Ellerde titreme, terleme • Açlığa tahammülsüzlük • Tatlı krizleri • Yorgunluk hissi • Sürekli kilo alma, kilo verememe • Bel çevresi kalınlığının giderek artması

İnsülin direnci hangi hastalıkları tetikler?

İnsülin direnci özellikle başta tip 2 diyabet olmak üzere hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, metabolik sendrom, kalp ve damar hastalarının oluşumunu tetikler. Bazı kanser tiplerine yatkınlık yaratır. Genç kadınlarda polikistik over sendromu ile de ilişkisi vardır. Bu nedenle tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması çok ama çok önemlidir. 

İnsülin direncinin tanısı nasıl konur?

Sabah aç karna alınan kanda açlık kan şekeri ve açlık insülini değerleri bakılarak hekiminiz tarafından kolayca tanısı konmaktadır.

İnsülin direnci tedavisinde neler yapılmalıdır?

Tedavide öncelikli adım yaşam tarzı değişiklikleridir. Kişinin yaşına, kilosuna, yaşam şekline göre 

uygun sağlıklı beslenme, diyet ve düzenli egzersiz programına alınması çok önemlidir. Kilo kaybı ile normal beden kitle indeksinin sağlanması, az az ve sık sık beslenme, yüksek glisemik indeksli gıdalar (patates, pirinç, vs) yerine düşük glisemik indeksli (sebze, az şıralı meyveler) gıdaların tercih edilmesi, şeker gibi basit karbonhidratların tüketiminin azaltılması, tatlandırılmış içecekler ve gazlı içeceklerden kaçınılması alınacak genel önlemlerdir. Tüm bu yaşam tarzı değişkliklerinin yanında hekim tarafından insülin direncin önleyen bazı ilaçlar da tedavide verilmektedir. Eğer çabuk acıkma, soğuk soğuk terleme, titreme, tatlı krizleri, hızlı kilo alma, doymama gibi şikayetleriniz varsa ve ailenizde insülin direnci ve tip 2 diyabet tanısı olan bireyler varsa iç hastalıkları uzmanına başvurmanızı tavsiye eder, hepinize sağlıklı günler dilerim.
TIBBİ KADROMUZ

Doktorunuz hakkındaki detaylı bilgilere, hastane ve bölüm seçerek kolayca ulaşabilirsiniz.