Mide Botoksu

Mide botoksu endoskopik olarak küçük kesiyle uygulanmaktadır. Bu yöntem ile midenin belirli bölgelerine enjtek edilen (botilinum toksin) sıvısı, mide kaslarının kasılımını azaltarak , mide boşalma süresini geçiktirmektedir. Bu şekilde hastalarda iştah kaybı sağlanır. Günümüzde sıkça uygulanan mide botoksu kilo vermek isteyen herkes için uygulanabilir.

Mide botoksu tehlikeli midir?

Mide botoksu işlemi, dünyada ve ülkemizde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Endeskopik olarak uygulanan bu işlem, ciddi bir yan etkisi veya tehlikesi görülmemiştir. Fakat işlem öncesi mutlaka kişiye uygunluğu hekim tarafından belirlenmesi, kişinin botoksa karşı alerji ve kas rahatsızlığı bulunmaması gerekmektedir.

Mide botoksu kilo vermede etkili midir?

Günümüzde obezite cerrahisi işlemi altında bir çok ‘kilo verme’ ameliyatları veya işlemleri yapılmaktadır. Fakat hiçbir zaman bunların kesin olarak kilo verdirme evresini sağladığını söyleyemeyiz. Botoks sonrası hastalarımızın iştah azalımı başlar. Bununla birlikte daha kolay diyet süreci sağlanır ve kilo verme evresi sağlıklı şekilde sonuçlanabilir.

Mide botoksu ne kadar sürer, hastanede kalır mıyım?

Öncelikle burada bilmemiz gereken unsur mide botoksunun ‘cerrahi’ bir işlem olmamasıdır. Uygulanan işlem endoskopik olarak ağızdan girilerek uygulanır, ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Hastalarımız 1-2 saat gözlem altında kalıp evlerine dönebilirler. Mide botoksu işlemi sonrası ise ortalama 2 – 4 gün arasında iştah kontrolü sağlanabilir.

Mide botoksu sonrası nasıl dikkat etmeliyim?

Mide botoksu sonrası en önemli faktör yeme alışkanlığımızdır. Beslenmemize dikkat etmeli, fastfood gibi yağlı ve karbonhidrat içeren besinlerden kaçınırken, asit içerikli içecekleride tüketmemiz gereklidir. Bu süreçte doktorunuzun uyguladığı diyet programına sadık kalarak mide botoksu sonrası kendinizi koruyabilir, uygulamadan yüksek sonuç almanız mümkün olabilmektedir.

Paylaş