Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Mide küçültme ameliyatı olarak da  bilinen tüp mide ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) kilo vermede oldukça etkin ve en çok tercih edilen operasyondur. Kilo vermede en çok tercih edilen bu operasyon tabii ki de akıllarda ‘tüp mide ameliyatı nasıl oluyor’ sorularını akla getiriyor. İşlem de yüksek teknoloji cihazlarla mideye ulaşılır ve midenin yaklaşık %80’i alınır, kalan kısım zımbalanarak tüp şeklinde bırakılır. Bu sebepten dolayı işlemin adı ‘tüp mide’ olarak adlandırılmaktadır. Bu uygulama ile kişinin midesi küçültülmüş olur. Kapalı laparoskopik cerrahi olarak yapılan işlem sayesinde hastalar daha az ağrı hisseder ve kısa sürede sosyal hayata geri dönüş sağlayabilir.

Tüp mide (mide küçültme) ameliyatı ne kadar sürer?

Tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak uygulandığından, açık cerrahi yöntemden daha az risk teşkil eder ve işlem süresini de bir o kadar azaltır. Hastanın tüp mide ameliyatına hazırlanması ortalama 20 dakika sürerken, ameliyat ise ortalama 60 – 70 dakika arası sürmektedir. Öncelikle bilinmesi gerekir ki tüp mide ameliyatı uzman doktor ve diyetisyen gözetimiyle kişinin metabolik durumu ve rahatsızlığına göre planlanmalıdır. Tüp mide ameliyatı estetik amaçla zayıflama operasyonu değildir ve bir takım şartların ameliyat için uygun koşulda olması gerekir.

tüp mide ameliyatı için başlıca gereken şartlar şöyledir;
  • Beden kitle indeksi (BKİ) 40kg/m2’nin üzerinde (morbid obez – ileri şişmanlık derecesinde olan kişiler)
  • BKİ’si 35-40 arasında olanlar. Buna bağlı şişmanlık sebebiyle tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi, eklem problemleri gibi sağlık sorunları olanlar.

Vücut kitle indeksini hesaplamak için tıklayınız.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne kadar kilo kaybı olur?

Mide ameliyatı sonrası yaklaşık 1 ay içerisinde oldukça hızlı şekilde kilo kaybı sağlanır. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kilo kaybında ve iyileşmede hayati rol oynar. Mide ameliyatı sonrası ilk 15 gün içerisinde sıvı yeme programı uygulanır. 16. Gün itibariyle diyetisyen formuyla yeme programı sağlanır. 1. Ayı dolduran hastalar bu süreç ile fazla kilolarının yaklaşık %10-15’ni bedenlerinden atabilmektedir. Operasyon sonrası diyet kontrolü ve sağlıklı yaşam düzeniyle 1.sene sonunda  hastalar fazla kilolarının %80’ni verebilmektedir.

Mide ameliyatı sonrası tekrar kilo alır mıyım?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında başarı sırrı tamamen hastanın yaşam modelini değiştirmesiyle ilişkilidir. Eğer yeme, ve spor alışkanlıklarına dikkat edilirse kişi tekrar kilo alma ile ilgili bir problem yaşamayacaktır. Fakat tam aksine kişinin yüksek kaloriye sahip besinler tüketerek monotonlaşmış duran bir yaşam sürdürürse kilo alma durumu tekrar gerçekleşebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası yaşama dönüş nasıl olur?

Mide küçültme ameliyatı sonrası yaşama dönüş oldukça hızlı olur. Peki işlemin başarılı olması için ameliyat sonrası yaşam faktörlerimiz nasıl ele almamız gerekir? Aslında herkesçe bilinen faktörlerdir ve operasyonun başarısı için hayati önem taşımaktadır. İki adımda tüp mide ameliyatı sonrası yaşam faktörleri şöyledir;

Ameliyat sonrası beslenme:

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemlidir. Hastanın ameliyat sonrası eski alışkanlıklarını değiştirip, yeni yaşam tarzına ayak uydurarak hekim ve diyetisyen kontrolündeki programa uyması gerekir. Bu program kapsamında sıvı ve katı yiyeceklere dikkat edilmesi bunun yanında verilen vitamin takviyelerini de düzenli olarak kullanılması gerekir. Her hasta için aynı düzenleme yapılmamalıdır. Hastanın ameliyat sonrası metabolizmasına ve endokrin değerlerine göre ‘kişiye özel beslenme programı’ düzenlenmelidir.

Ameliyat sonrası spor ve egzersiz:

Tüp mide ameliyatı sonrası hemen spora başlanmalıdır. Operasyonu uygulayan hekim tarafından planlama yapılarak hafif egzersizlerle yavaş yavaş fiziksel aktivite yapılmalıdır. Bu süreçte en ideal eğersiz yürüyüş olmakla birlikte bireyler ağır egzersiz yapmaktan, ağırlık kaldırmaktan ve karın hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır. Tüp mide ameliyatı öncesi spor aktivite alışkanlığı olmayan bireyler de tabii ki süreç biraz daha sancılıdır. Fakat yapılacak düzenli program ile kişiye spor alışkanlığı kazandırılması hedeflenir.

Tüp mide ameliyatı sonrası işe hemen başlanır mı?

Ofis çalışanları yani masa başı çalışanlar için genel olarak 7 ile 10 gün arasında tekrar işe başlama ön görülmektedir. Fakat ağır iş içerisinde bulunan bireyler için bu süre 1 aya kadar sürebilmektedir.

Tüp mide ameliyatı avantajları nelerdir?

  • Kapalı olarak yapılan işlem sayesinde (Laparoskopik) ameliyat sonrası yara iyileşme süreci daha kısa ve daha az ağrılı olur.
  • Mideyi boyut olarak küçültmek midenin temel işlevini bozmaz. Mide asli görevini daha küçük besin porsiyonlarıyla yerine getirmeye devam eder.
  • Midenin çıkarılan kısmı sayesinde  Ghrelin hormonu daha az salgılanır. Bu sayede açlık hissi minimum seviyeye düşürülür.
  • Bu yöntem de bağırsağa müdahale edilerek kesim işlemi yapılmaz. Böylece vitamin ve minerallerde emilim bozukluğu oluşmaz.
  • Hipertansiyon, uyku apnesi ve diyabet gibi obeziteye bağlı çıkabilecek hastalıklar da yüksek oranda iyileşme gerçekleşir.
Tüp mide ameliyatı yani mide küçültme ameliyatı son yıllarda sık kullanılan yöntemler arasında olsa da, ameliyat öncesi bireylerin analizi sağlanıp, operasyon sürecinin programlanması uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bu süreçte doruk hastaneleri obezite cerrahisi kliniğinde ‘kişiye özel yaklaşım’ ile tedavi hedeflenmektedir. Hem ameliyat öncesi ve sonrasında tecrübeli destek ekibimiz sizlerle iş birliği içerisinde olmaktadır.

Paylaş