Gastrik Bypass Ameliyatı (Mide Bypass)

Gastrik Bypass  (Mide Bypass) ameliyatında mide küçültülerek mide hacminin düşürülmesi sağlanır. Gastrik bypass ameliyatında midenin %80’lik kısmı dışarıya çıkartılırken, gastrik bypass işleminde midenin büyük bir bölümü bypass edilerek geriye kalan küçük kısım ince bağırsağa dikilir. Mide küçüldüğü için gıda alımı ve emilim azalmış olur. Böylece tüketilen yiyeceklerin bir kısmı emilim sağlamadan direk vücuttan atılmış olur. Gastrik bypass işlemi de diğer obezite cerrahisi işlemleri gibi laparoskopik olarak uygulandığından, açık cerrahi yöntemden daha az risk teşkil eder ve işlem süresini de bir o kadar azaltır.

Gastrik bypass ameliyatı hangi şartlarda hangi bireylere uygulanmalıdır?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki diğer obezite cerrahisi işlemleri gibi gastrik bypass ameliyatı da uzman doktor ve diyetisyen gözetimiyle kişinin metabolik durumu ve rahatsızlığına göre planlanmalıdır. Obezite rahatsızlığı bulunan ve kiloya bağlı gelişen şeker hastalığı, eklem rahatsızlıkları, astım, tansiyon ve diğer hayatımızda tehlike yaratacak yandaş hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılır. Daha öncesinde obezite cerrahisi işlemi uygulanmış bireyler de revizyon ameliyatı olarak da gastrik bypass ameliyatı uygulanabilmektedir.
Gastrik bypass ameliyatı estetik amaçla zayıflama operasyonu değildir ve bir takım şartların ameliyat için uygun koşulda olması gerekir.

gastrik bypass ameliyatı için başlıca gereken şartlar şöyledir;

  • Beden kitle indeksi (BKİ) 40kg/m2’nin üzerinde (morbid obez – ileri şişmanlık derecesinde olan kişiler)
  • BKİ’si 35-40 arasında olanlar. Buna bağlı şişmanlık sebebiyle tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi, eklem problemleri gibi sağlık sorunları olanlar.
Vücut kitle indeksini hesaplamak için tıklayınız.

Gastrik bypass ameliyatı 3 farklı dalda ele alınmaktadır;

1- Gastrik Bypass, Roux-en-Y,
2- Gastrik Bypass, Roux
3- Loop Gastrik Bypass (Mini Gastrik Bypass)

Gastrik bypass ameliyatı sonrası tekrar kilo alır mıyım?

Gastrik bypass ameliyatı sonrasında başarı sırrı tamamen hastanın yaşam modelini değiştirmesiyle ilişkilidir. Eğer yeme, ve spor alışkanlıklarına dikkat edilirse kişi tekrar kilo alma ile ilgili bir problem yaşamayacaktır. Fakat tam aksine kişinin yüksek kaloriye sahip besinler tüketerek monotonlaşmış duran bir yaşam sürdürürse kilo alma durumu tekrar gerçekleşebilir.

Gastrik bypass ameliyatı sonrası yaşama dönüş nasıl olur?

Gastrik bypass sonrası yaşama dönüş oldukça hızlı olur. Peki işlemin başarılı olması için ameliyat sonrası yaşam faktörlerimiz nasıl ele almamız gerekir? Aslında herkesçe bilinen faktörlerdir ve operasyonun başarısı için hayati önem taşımaktadır. İki adımda gastrik bypass ameliyatı sonrası yaşam faktörleri şöyledir;

Ameliyat sonrası beslenme:

gastrik bypass ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemlidir. Hastanın ameliyat sonrası eski alışkanlıklarını değiştirip, yeni yaşam tarzına ayak uydurarak hekim ve diyetisyen kontrolündeki programa uyması gerekir. Bu program kapsamında sıvı ve katı yiyeceklere dikkat edilmesi bunun yanında verilen vitamin takviyelerini de düzenli olarak kullanılması gerekir. Her hasta için aynı düzenleme yapılmamalıdır. Hastanın ameliyat sonrası metabolizmasına ve endokrin değerlerine göre ‘kişiye özel beslenme programı’ düzenlenmelidir.

Ameliyat sonrası spor ve egzersiz:

Gastrik bypass ameliyatı sonrası hemen spora başlanmalıdır. Operasyonu uygulayan hekim tarafından planlama yapılarak hafif egzersizlerle yavaş yavaş fiziksel aktivite yapılmalıdır. Bu süreçte en ideal eğersiz yürüyüş olmakla birlikte bireyler ağır egzersiz yapmaktan, ağırlık kaldırmaktan ve karın hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır. Gastrik bypass ameliyatı öncesi spor aktivite alışkanlığı olmayan bireyler de tabii ki süreç biraz daha sancılıdır. Fakat yapılacak düzenli program ile kişiye spor alışkanlığı kazandırılması hedeflenir.

Paylaş