HASTALIK VE SAĞLIK REHBERİ
 

A

Artroskopi

1. Diz eklemini oluşturan yapılar nelerdir?
Diz eklemi vücudumuzun büyük eklemlerindendir. Eklem 3 kemikten oluşur. Üstteki parça uyluk (femur) kemiği, alttaki parça bacak (tibia) kemiği, öndeki parça diz kapağı (patella) kemiğidir. Eklem yüzleri birbirine çok uygun olmadığı için eklem yardımcı dokularla güçlendirilmiştir. Bunlar diz eklemi bağları (ligament) ve çukur şeklindeki kıkırdaklar (menisküs)dır.

2. Diz eklemine destek veren bağlar hangileridir?
4 ana bağ dize destek sağlar;

- Ön çapraz bağ (ACL)
- Arka çapraz bağ (PCL)
- İç yan bağ (MCL)
- Dış yan bağ (LCL)

3. Diz eklemindeki menisküsler hangileridir?
Diz eklemi boşluğunda uyluk ve bacak kemiği arasında yüzeylerin birbirine daha uyumlu olabilmesini sağlayan ve yastık görevi gören kıkırdak yapısında sağ ve solda 2 adet menisküsler bulunmaktadır. Bunlar;

-İç menisküs,
-Dış menisküs, olarak adlandırılmaktadır.

Zorlamalar sonucunda bunlarda çeşitli yırtıklar oluşmaktadır. Ağrı, şişlik, takılma hissi, dizde kilitlenme gibi şikayetlere yol açabilmektedir.

4. Artroskopi nedir?
Artroskopi tüm dünyada büyük eklem yaralanmalarının tanı ve tedavisinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Hastaya zarar vermeyen ve hastanede yatma zorunluluğu olmayan cerrahi bir işlemdir. Doktor artroskop denilen 6 mm çapındaki optik bir aleti küçücük bir kesiden diz eklemi boşluğuna yerleştirir. Böylece bir monitör yardımı ile diz eklemi içi tamamen görülebilir hale gelir. Tüm diz içi problemler bu şekilde görülüp tanı konulabilir. Aynı anda tedaviside yapılabilir.

5. Menisküs yırtığı nedir?
Çeşitli yöndeki kuvvetlerin etkisi altında kalan dizde kıkırdak yapısındaki menisküsler yırtılabilir. Sanılanın aksine sadece sporcularda değil dizini herhangi bir şekilde zorlamış olan herkeste görülebilir. Örneğin diz çöküp yer silen hanımlarda… Bu yırtıklar bazen yaşlanma ve yapısal bozukluklar sonucu kendiliğinden de gelişebilir. Menisküsler kıkırdak yapısında olduğu için kan damarlarından yoksundurlar ve bu nedenle yırtıklar iyileşmezler.

Yırtığın olması dizde çeşitli şikayetlerin oluşmasına neden olur. Uzun dönemde ise bu yırtığın kalması dizin kendi içinde bozulmaya yol açar. Bu nedenle bu durumun halledilmesi gerekir. Yırtığı tedavi etmenin tek yolu ise günümüz şartlarında artroskobik olarak menisküsün tamiri veya temizlenmesidir.

6. Bağ tamiri nedir?
Diz bağ tamiri (ACL) yırtılmış olan bağın yerine hazır satılan veya kişinin kendisinden alınan bir doku ile yeniden oluşturulmasıdır. Yırtılmış olan bağın cerrahi olarak dikilerek tamir edilmesi mümkün olmadığı için yenisi oluşturulmaktadır. Yeni oluşturulan bağ kemiklere özel vidalar yardımı ile tutturulmaktadır. Bu işlem artroskobik olarak gerçekleştirilmektedir.

7. Artroskobik menisküs ameliyatı sonrası iyileşme ne hızda olmaktadır?
Ameliyat sonrası hasta 6 saat klinikte gözlenir. Sonrasında önerilerle taburcu edilir. Ek bir yaralanma yok ise basmaya izin verilir. Cerrahiden 24-48 saat sonra hasta kendini normal hissetmeye başlar ve egzersiz programına ağırlık verilir.

Akne

1- Akne nedir?
Sivilce adı ile bilinen akne, deride bulunan yağ bezlerinin salgıladığı yağ miktarının ergenlikte artarak ve yoğunlaşarak deri dışına atıldığı kanalın tıkanması ve derideki mikropların da olaya ilave olmasıyla ortaya çıkan multifaktöriyel bir tablodur.

2-Akne hangi yaşlarda olur?
Akne kızlarda en sık 14-17, erkeklerde 16-19 yaşlarında daha sıktır. Fakat bebeklerde anneden geçen hormonlara bağlı olabilir. Yaşlılarda da akne olabilir.

3- Akne tedavi edilmeli midir?
Akne beden görünümünde değişikliklere yol açarak, tedavide gecikilirse iz bırakarak yaşam kalitesini etkilediğinden tedavi edilmelidir.

4- Aknenin tedavisi ne zaman yapılmalıdır?
Akne her mevsimde ve her yaşta tedavi edilebilir.

5- Akneyi neler arttırır?
Kalıtım akneyi etkiler. Cinsiyet hormonları, bazı kremler, stres, bazı ilaçlar akneyi arttırır. Çikolata, yiyecekler akneyi etkilemez.

6- Yüzü akne sabunu ile yıkamak faydalı mıdır?
İltihaplı sivilcenin sayısını azaltır. Siyah noktaları çok etkilemez. Özellikle kışın çok yıkanırsa cilt kurur, soyulur ve krem uygulamak zorlaşır.

7- Akne nasıl tedavi edilir?
Akneler dışarıdan sürülen ilaçlar (jel, krem, losyon). Ağız yoluyla alınan ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedaviler 4-6 ay sürer. Sabırlı olmak gerekir. İlk ay fayda görülmeyebilir. Akneli kişiler izleri kapatıcı makyajlar yapabilir. Bu bazen moral verici de olabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

İlk diş kontrolü hayat boyunca sağlıklı dişlere sahip olmanın temelidir. Çürük koruma programları, erken süt dişi kayıplarında uygulanan yer tutucular, fissür örtücüler bu konuda çocuğunuzun en yakın arkadaşlarıdır.

Kurumumuzda yataklı servislerimiz ve tam teşekküllü ameliyathanemiz mevcut olup genel anestezi ve sedasyon ile cerrahi (diş çekimi, diş eti tedavisi, implant, kemik grefiti, kemik kisti) ve cerrahi olmayan (diş dolgusu, kanal tedavisi vb.) tedavileri uygulanmaktadır.

AĞIZ BAKIMI

Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için dişlerin sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce en az iki kez fırçalanması gerekir. Ancak diş fırçalamada esas önemli nokta, doğru diş fırçalamayı bilmektir.