HASTALIK VE SAĞLIK REHBERİ
 

B

Baş Ağrısı Nedir?

1. BAŞ AĞRISI NEDİR ?
Baş ağrısı tabiri kafada gözlerden başlayıp boyna kadar uzanan bölgede ortaya çıkan ağrılar için kullanılır. Ağrının kaynağı her zaman bu bölgede olmayıp yüz, dişler veya boyunda da olabilir ve bu tanımlanan alana yayılabilir.

2. BAŞ AĞRISININ HANGİ SEBEBE BAĞLI OLDUĞU NASIL TESPİT EDİLEBİLMEKTEDİR ?
Öncelikle detaylı bir nörolojik muayene ilk yapılacak işlemdir. Bunu takiben kansızlık başta olmak üzere diğer biyokimyasal araştırmaların yapılması. Gerekli görülüyorsa Bilgisayarlı Beyin Tomografisi, Kısaca EEG diyebileceğimiz beyin elektrosu tetkiki, magnetik resonans tetkikinin yapılması bizi baş ağrısının sebebine yönelik olarak bir sonuca ulaştırabilmektedir.

3. EN SIK RASTLANAN BAŞ AĞRISI OLARAK NİTELENEN GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI HAKKINDA NELER SÖYLEYEBİLİRSİNİZ?
Gerilim tipi baş ağrısı hemen herkesin yaşamı boyunca bir veya birden fazla çektiği en sık rastlanan baş ağrısı tipidir. Baş ağrısı ile ilgili kliniklere başvuran hastaların %70'inde bu tip ağrı vardır. Bu tip baş ağrılarında özellikle stres ve yorgunluk ağrıyı ortaya çıkarabilmektedir. Bu tip baş ağrısında kafa, yüz, boyun ve omuz adelelerinin istemsiz olarak devamlı kasılması sorumlu tutulmaktadır. Bu tip baş ağrısı düşünülen hastaların ruhsal durumları detaylı bir şekilde araştırılmalı, gerekiyorsa depresyon testine tabii tutulmalıdır. Bu tip baş ağrılarının tedavisinde ağrı kesiciler ve depresyon giderici, ruhsal yönden rahatlatıcı ilaçlar kullanılmaktadır.
4. MİGREN NEYE DENİR, SEBEBİ NEDİR?

Migren Latince yarım baş ağrısı demektir. Çoğunlukla başın yarısını tutmakla birlikte her tarafını tutabilen şiddetli bir baş ağrısı çeşididir.

Migrenin sebebi tam olarak bilinmemektedir. İleri sürülen sebeplerden birisi ağrının ortaya çıktığı bölgedeki damarlarda önce daralma olması ve bunu takiben genişleme olması ve bu genişleme esnasında damardan ağrıya yol açan bir takım maddelerin sızmasıdır. Bu teoride kesinlik kazanmamıştır.

Migrende ailesel faktörlerde rol oynayabilmektedir. Anne ve babasında migren tipi baş ağrısı bulunan insanların pek çoğunda migren ağrısı ortaya çıkabilmektedir.

Migren ağrısı yukarıda bahsettiğimiz gibi genellikle yarım baş ağrısı şeklindedir. Fakat başın bütününü de tutabilir. Zaman zaman tekrarlayan zonklayıcı bir ağrıdır. Hastalar ağrı ile birlikte ağrının olduğu bölgede damarların attığını fark ettiklerini ifade ederler. Ağrı esnasında ışığa bakmada zorluk ve gürültüye tahammülsüzlük en önemli belirti olup bazen mide bulantısı bunlara eşlik edebilir. Ayrıca ağrı özellikle kadınlarda ve sıklıkla adet dönemlerinde ortaya çıkar. Bu dönemde ortaya çıkmasının sebebi kadınlık hormonunun geçici azalmasıdır.

5. MİGREN AĞRILARINI ARTIRAN SEBEPLER VAR MIDIR?
- Stres, üzüntü veya sevinç.
- Fiziksel eforlar,
- Dıştan gelen duyusal uyarılar (parlak ışık, keskin koku, yüksek ses),
- Adet dönemi, gebelik, doğum, ağızdan alınan gebelik önleyici ilaçlar, hormon ilaçları,
- Uykusuzluk,
- Öğün atlatma,
- Bazı yiyecek ve içecekler,
- Dondurma gibi soğuk gıdalar,
- Yükseğe çıkma ve havasız ortamda bulunma.

6. ÇOCUKLUK ÇAĞI MİGRENİNDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?
Çocukluk çağı migreni erişkinlerinkine benzeyebilir. Ancak çocukluk çağındaki migrende mide bağırsak sistemi ile ilgili şikâyetler, karın ağrısı ve şuur değişiklikleri daha belirgin olabilir. Burada şunu önemle belirtmek gerekirse çocuklarda baş ağrısı olmaksızın migren bulunabilir. Baş ağrısı olmaksızın zaman zaman tekrarlayan baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, aşırı sinirlilik, aşırı ses ve ışığa karşı hassasiyet şeklinde kendini gösterebilir.

7.MİGREN TİPİ BAŞ AĞRISININ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?
Migren baş ağrısının tedavisinde öncelikle yukarıda bahsettiğimiz ağrıyı ortaya çıkaran sebeplerden kaçınmalıdır.

İlaçlı tedavide ağrı ataklarının ortaya çıktığı dönemde ağrıyı geçirici ve analjezik ilaçların ön plana geçtiği tedavi uygulanmaktadır.

Migrende koruyucu tedavi önemlidir. Çünkü ağrı bir kere ortaya çıktığı zaman ağrı kesici ilaçlardan fazla iyi sonuç alınamamaktadır. Nöroloji uzmanları ile iyi bir iletişim içinde yapılacak 3 aylık koruyucu tedavinin sonrasında ağrı atakları genellikle tekrarlamamaktadır.

Böbrek Taşı

1. Toplumda böbrek taşı görülme sıklığı nedir?
Gelişmiş toplumlarda görülme sıklığı %1-5''tir. En sık 30-60 yaş arası görülür. Böbrek taşı olan bir insanda 5 yıllık sürede tekrar taş oluşma riski %50''nin üzerindedir.

2. Böbrek taşı nasıl oluşur?
Çeşitli minerallerin toplanarak katı parçalar halinde idrarda çökmesi sonucu oluşur. Oluşan parçalar küçükse kum halinde idrarla atılırlar. Daha büyükse zamanla taş halini alarak tıkanmaya neden olurlar.

3. Taşı olan hastada görülen şikayetler nelerdir?
Taşın bulunduğu yere göre değişen ağrı, idrarda kanama, bulantı, kusma, idrar yaparken yanma.

4. Böbrek taşlarının tanısında kullanılan testler nelerdir?
-Direk üriner sistem grafisi.
-Ultrasonografi.
-İlaçlı böbrek filmi.
-Bilgisayarlı tomografi.

5. Böbrek taşlarının tedavisi nedir?
Taşın boyutuna, yerine, böbreğin durumuna göre tedavi belirlenir.
-İlaçla (Medikal) tedavi.
-Açık cerrahi tedavi.
-Kapalı (endoürolojik) cerrahi tedavi.
-Taş kırma tedavisi (ESWL).

6. Vücut dışından taş kırma tedavisi nasıl bir yöntemdir?
Vücut dışından gönderilen şok dalgalarının, böbrek ve idrar yolundaki taşlar üzerine odaklanması ve taşların ufak parçalara ayrılması esasına dayanır. Ufak parçalara ayrılarak taşların kendiliğinden düşmesi sağlanır.
Böbrekte 2 cm çapını geçmeyen tek taşlar bu yöntem için en idealdir.

7. Taşın düşmesini kolaylaştırmak için ne önerilir?
-Günde en az 2 litre su içilmesi.
-Hareketli yaşam.