HASTALIK VE SAĞLIK REHBERİ
 

D

Doğum Eylemi

1- Doğum belirtileri nelerdir ?
Düzenli ve gittikçe sıklaşan rahimde kasılıp gevşeme şeklinde hissedilen sancı, su kesesinin açılması veya vajinal kanama doğumun başladığını gösteren bulgulardır.

2- Doğumun normal yada sezaryen ile gerçekleşeceği ne zaman belli olur ?
38 - 40 haftalarda normal doğum ve sezaryen konusunda hekim hastaya bilgi verebilir.( Yapılan muayene ve USG sonuçlarına göre) Fakat doğum eylemi sırasında gelişebilecek herhangi bir komplikasyon nedeniyle normal doğumu beklenen hastanın sezeryan olması gerekebilir.

3- Kaç çeşit doğum vardır ?
Normal doğum ile sezaryen doğum olmak üzere iki çeşittir. Normal doğum sancısız doğum denilen epidural anesteziyle, sezeryan ise genel, spinal yada epidural anesteziyle olabilir.

4- Normal doğum mu sezaryen mı daha sağlıklıdır ?
Sezaryen olmayı gerektiren herhangi bir durum söz konusu olmadığı sürece ( pelviste darlık, anormal duruş, uterus operasyonu, fetal distress vs.) fizyolojik olan normal doğumdur.

5- Erken doğum nasıl anlaşılır ?
20 dakikada en az 3 kez rahimde kasılıp gevşeme olması ve bunun devam etmesi, su gelişi yada vajinal kanama bulgularının gebeliğin 36-37. haftasından önce meydana gelmesi erken doğum riski olduğunu gösterir.

6- Epidural anestezinin riskleri nelerdir ?
Epidural anestezi oldukça etkili ve güvenli bir anestezi yöntemidir. Doğru bir teknikle yapıldığı sürece nadiren tansiyon düşmesi ve baş ağrısı görülebilir.

7- Epidural anestezinin doğum eyleminin seyri ve bebeğin sağlığı üzerine olumsuz etkisi var mıdır ?
Kullanılan ilaç kana çok az geçtiği için bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Rahim ağzının açılmasını etkilemez. Sadece doğumun ikinci evresinin uzamasına neden olabilir. Bu durum annenin ıkınma yeteneğinin azalmasına bağlıdır.