HASTALIK VE SAĞLIK REHBERİ
 

F

Fıtık Nedir?

1-Fıtık nedir ?
Vücudumuzun bir organının olmaması gereken bir yerde olması olarak tanımlanabilir. Çeşitli fıtık şekilleri vardır. Çocuklarda en sık olanı kasıklarda görülen kasık fıtığıdır.

2- Çocuğumuzun fıtık olduğunu nasıl anlayabiliriz?
Çocukların kasık bölgesinde oluşan bir şişlik olarak fark edilebilir. Ağlarken, ıkınırken, bu daha belirgin hale gelmektedir.

3- Çocuğun çok ağlaması fıtığa yol açabilir mi?
Fıtığa yol açmaz. Çocuğun kasıklarında doğuştan olan kasığa yatkınlık durumu söz konusu olduğu için çocuk ağlarken karın içerisindeki basınç arttığı zaman bağırsaklar veya kız çocuklarında yumurtalıklar kasığa doğru itilebilir. Belirgin hale gelir.

4- Tedavisi nasıl yapılır ?
Fıtığın ilaçla tedavisi yoktur. Sadece ameliyatla tedavi edilebilir.

5- Ameliyattan sonra çocuk hastanede kaç gün kalıyor ?
Fıtık ameliyatında çocuk sabah ameliyata alınır. Öğleden sonra ise evine gönderilebilmektedir. Hastanede yatması gerekmemektedir.

6- Fıtık ameliyatı için bebeğin büyümesini beklesek daha iyi olabilir mi ?
Kasık fıtığının bilindiği andan itibaren en kısa sürede ameliyat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu hastalıkta geç kalındığı takdirde bağırsak boğulması, yumurtalıkların hayatiyetini kaybetmesi, kısırlık ve hatta hayati tehlike gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

7- Bir tarafından ameliyat olan çocuğun karşı kasık tarafında da fıtık görülebilir mi ?
Görülebilir. Çünkü karşı kasık tarafı tamamen farklı anatomik bir yerdir. Kasık yerleri bu bakımdan birbirinden bağımsızdır.