HASTALIK VE SAĞLIK REHBERİ
 

G

Glokom Nedir?

1. GLOKOM NEDİR?
Gördüklerimizi beynimize ulaştıran optik sinirin (görme sinirinin) bir hastalığıdır.

2. GLOKOM NASIL OLUŞUR?
Göz içi basıncı gözümüzün şeklinin korunmasına ve doğru çalışmasına yardımcı olur. Göz içi basıncını gözün ön bölümünde bulunan Aköz Hümör adlı sıvı sağlar. Glokomda bu göz içi sıvısının atılımında ve yapımındaki soruna bağlı olarak göz içi basıncı yükselir ve yükselen göz içi basıncı görme sinirine baskı yaparak göz sinir liflerine hasar verir.

3. GLOKOMDA KİMLER RİSK ALTINDADIR?
-Yaş (40 yaş üzerinde risk almıştır)
-Aile öyküsü olanlar
-Göz yaralanmaları
-Miyoplarda
-Diğer hastalıklarda (şeker, Hipertansiyon,
-Reçine hastalıkları)

4. NORMAL GÖZ İÇİ BASINCI (GÖZ TANSİYONU) KAÇTIR?
Sağlıklı insanlarda göz içi basıncı 10-21 arasında ölçülmektedir. Glokomlu hastanın büyük çoğunluğunda 21 üzerinde göz içi basıncı ölçülsede bazı hastalarda normal göz içi basıncına rağmen glokom olabilirler. Bu yüzden göz içi basıncı glokom için tek parerete değildir. Tanı için ayrıntılı göz muayenesi ve görme alanı testi en önemli tanı yöntemidir.

5. GLOKOM HASTALIĞININ BULGULARI NELERDİR?
Genelde yıllar içinde yavaş yavaş ve ağrısız ilerler. Birçok hasta görmeleri büyük ölçüde bozulma kadar bir göz problemleri olduğunun farkına varmaz. Esas olarak görme alanında yavaş yavaş ilerleyen daralmayla seyreder. Bazı tipinde ise göz ağrısı, bulanık görme, hareli görme gibi şikayetlerle karşımıza çıkabilir.

6. GLOKOM NASIL SAPTANIR?
Glokom göz doktoru tarafından yapılacak düzenli kontrol ve muayeneler Glokomun saptanmasında en iyi yoldur.Aile öyküsü olanlarda 40 yaş, 2 yılda 1. 40 yaş hastalarda, yılda bir düzenli göz muayeneleri ve göz tansiyonları ölçülmelidir.

7. GLOKOM NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Glokom tam olarak iyileştirilemez. Ancak düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabilir. Tedavide ilaç tedavisi, lazer tedavi ve cerrahi tedavi seçenekleri mevcuttur.

Gebelik Takibi

1.Gebelik öncesinde doktora başvurmak gerekli midir?
Gebe kalmayı düşünen anne adayının gebelik öncesi muayene, USG ve bir takım hastalıkların teşhisine yardımcı olacak tetkikleri yaptırması sağlıklı bir gebelik yaşaması için önerilir.

2. Gebelik öğrenildiğinde anne adayının nasıl bir yol izlemesi gerekir?
İlk yapılması gereken USG ile normal rahim içi bir gebelik olup olmadığının tespiti ve gebelik yaşının hesaplanması için doktora başvurmaktır.

3. Gebelik takibi sırasında nasıl bir yol izlenmelidir?
Doktorun da önerisiyle ilk başvuruda annenin sağlığıyla ilgili kan ve idrar tetkikleri, sonrasında da aylık takiplerle bebeğin gelişimi izlenir.

4. Bebeğin sağlığının değerlendirilmesi için yapılan tetkikler nelerdir?
11-14 haftalar arası yapılan ikili test ve 16-18 haftalar arasında yapılan üçlü test ile bir takım hastalıkların taraması yapılır.

5. Ayrıntılı ultrason ne zaman yapılmalıdır?
16-24 haftalar arasında yapılan ayrıntılı ultrason ile bebeğin bedensel sağlığı değerlendirilir.

6. 7-8 ayda anne ve bebekle ilgili yapılması gerekenler nelerdir?
7. Ayda annenin gebelik şekeri taraması için 50 gr''lik şeker yüklemesi, gerekirse 100 gr şeker yüklemesi, kan sayımı, idrar tetkiki, hepatit B taraması, bebekle ilgili olarak da USG ile gelişimi, duruşu, amnios sıvısı değerlendirilir.

7. Son ayda neler yapılmalıdır?
Son ayda haftada bir takibe gidilmeli, NST ile bebeğin sağlığı değerlendirilmelidir.