HASTALIK VE SAĞLIK REHBERİ
 

M

Mantar Hastalığı Nedir?

1- Mantar hastalığı nedir?
Mantar hastalığı kaşıntı, pullanma, renk değişikliği ve bazen ağrı ile seyreden kendimizi olduğu kadar başkalarını da koku ve görüntü olarak rahatsız eden bir enfeksiyon hastalığıdır.

2- Mantar hastalığı nereleri tutar?
En sık ayakları olmak üzere, kasık bölgesi, gövde, tırnakları ve tüm cildi tutabilir.

3- Mantar hastalığı nasıl bulaşır?
En sık insandan insana bulaşır, çıplak ayakla dolaşılan yerlerde ve sıcak iklimde en sık bulaşma olur. Ayrıca hayvanlardan ve topraktan da bulaşabilir.

4- Mantar hastalığı tedavi edilmeli midir?
Evet, mantar hastalığı hem kendimiz için hem de diğer insanlara bulaşmayı önlemek için, tedavi edilmelidir.

5- Mantar hastalığı nasıl tedavi edilir?
Mantar, ağız yoluyla alınan ilaçlar, kremler ve spreylerle tedavi edilir. Tedavi en az 1 ay sürdürülmelidir.

6- Mantar hastalığından nasıl korunulur?
Mantar hastalığı özellikle nemli cildi sever. Bu yüzden banyo, wc, yüzme havuzu, hamam gibi yerlerde çıplak ayakla dolaşılmamalı ve buralar sık sık dezenfekte edilmeli. Yazın dar ve kapalı ayakkabı giyilmemeli, ayaklar her gün yıkanmalı, parmak araları kağıt peçetelerle iyice kurulanmalı, çoraplar her gün değiştirilmeli, pamuk ve terletmeyen olmalıdır. Tırnaklar kısa tutulmalı, evde çıplak ayakla dolaşılmamalı ve terli yatılmamalıdır.

7- Mantar hastalığı tekrarlar mı?
Çok sık tekrarlar. Bu yüzden korunmak önemlidir. Evimizdeki mantar hastalığı olanların tedavisi sağlanmalı ve ilaçlar yeterli sürede kullanılmalıdır.

Meme Kanseri

1. MEME KANSERİ NEDİR?
Meme kanseri, meme dokusunda gelişen kötü huylu bir hastalıktır. En sık görülen türü “duktal karsinom”dur.
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve 40-45 yaş kadınlarda kanser ölümlerinin başında gelir.
Meme kanserinin %1''i erkeklerde görülür.

2. MEME KANSERİ GELİŞİMİNDE RİSK FAKTÖRLERİ VAR MIDIR?
Kadın cinsiyet, ileri yaş, erken menstruasyon (adet görme), geç menapoz (adetten kesilme), doğurmama, emzirmeme, östrogen tedavisi, radyasyon maruziyeti, şişmanlık, anne tarafı akrabalarda meme kanseri bulunması meme kanseri gelişiminden sorumlu risk faktörleridir.

3. MEME KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
En sık belirti memede kitledir. İkinci sıklıkta meme başı akıntısı gelir. Memede ağrı, şişlik, meme cildinde kızarıklık, çekinti (portakal kabuğu görüntüsü), damarlanma veya ülserler; meme başında çekinti, kaşıntı, yara veya renk değişikliği; ilerlemiş hastalıklarda koltuk altında şişlik, kitle, kolda ödem veya kemik ağrıları bulunabilir.

4. MEME KANSERİNDE TANI NASIL KONULUR?
Hastanın kendi meme dokusunu tanıması ve kendi kendine muayene yapması en önemli tanı yöntemidir. Düzenli doktor muayenesi, meme ultrasonografisi ve mamografi meme kanseri tanısında kullanılan yöntemlerdir.

5. MAMOGRAFİ NEDİR?
Mamografi, meme kanseri tanı ve taramalarında kullanılan radyolojik bir görüntüleme yöntemidir. Mamografide kümeli mikrokalsifikasyon odakları, asimetrik alan veya kitleler, süt kanallarında genişleme veya çekintiler meme kanserini destekleyen bulgulardır. Kadınlarda 40 yaşından sonra 2 yılda 1, 50 yaşından sonra yılda 1 mamografik inceleme yapılmalıdır.

6. MEME KANSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Meme kanseri sistemik bir hastalıktır, bu nedenle cerrahi yöntemlere ilaç tedavisi (kemoterapi) ve ışın tedavisi (radyoterapi) eklenebilir. Ayrıca tümörün östrojen ve progesteron hormonlarına duyarlı olup olmamasına göre hormon tedavisi (hormonoterapi) yapılabilir. Hastada hastalığın tekrarlaması (nüks) ve uzak organlara yayılması (metastaz) açısından tarama yapılmalıdır.

7. MEME KANSERİNDE ERKEN TANI ÖNEMLİ MİDİR?
Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıcıdır. Kişinin kendi kendine muayene yapması ve erken belirtiler konusunda dikkatli olması önemlidir. Düzenli doktor kontrolü ve mamografi takibi erken tanı için vazgeçilmezdir.

Mamografi

1-Kadınlarda en sık görülen kanserin meme kanseri olduğunu biliyor musunuz?
Ülkemizde kadınlarda görülen kanserler içerisinde meme kanserleri birinci sırada olup kanserden ölümlerde de meme kanseri başta gelmektedir. Erken tanı hayat kurtarır kuralı burada da geçerli olup hiçbir şikayetiniz olmasa dahi belli yaş gruplarında iseniz tarama amaçlı mamografi çekimlerinizi yaptırmanız gerekmektedir.

2-Meme kanserinin tanısında en önemli tarama araçlarından birinin mamografi olduğunu biliyor musunuz?
Mamografi cihazları X ışını ile çalışırlar ve meme kanserine ait milimetrik kireçlenmelerin erken tanısında halen en güvenilir tarama tetkik kaynaklarıdır. Mamografi ile bir cm altında dahi kireçlenme / kitle tespiti yapılabilmekte ve erken tedavi metotları ile tamamen şifa mümkün hale gelmektedir.

3-Mamografi kimlere yapılmalıdır?
Bayanlarda 40 yaş üstünde iki senede bir, menopoz sonrası senede bir defa mamografi kontrolü yaptırmaları erken kanser tanısı için önemlidir. Erkek hastalara da memede kitle şüphesi varlığında mamografi tetkiki yapılabilmektedir.

4-Mamografi cihazlarının kısaca özelliği nelerdir?
Mamografi cihazları röntgen cihazları olup özel filmlere düşük doz şua verilerek memeler görüntülenmektedir.

5-Meme görüntülemede mamografi hariç başka metotlarda mevcut mudur?
Mamografi yanında ultrason ve manyetik rezonans cihazlarıyla da meme görüntülenebilmektedir. Ultrason tetkiki radyasyon riski olmadığından genç bayanlarda öncelikle tercih edilmekte olup erken tanı veya tarama metodu olarak kullanılmamaktadır. Manyetik rezonans, ultrason ve mamografi yapılmış, ileri değerlendirme gerektiren bazı hastalara üst tetkik olarak doktor tarafından önerilmektedir.

6-Mamografi tetkiki için ön hazırlık gerekir mi?
Mamografi tetkiki için herhangi bir ön hazırlık gerekli olmamakla beraber çekimler meme dokusu daha uygun olduğundan adet döneminin ilk yarısında yapılmaktadır.

7-Mamografinin X ışını ile çalıştığını belirtmiştik bu tetkikin yan etkisi var mıdır?
X ışınları zararlı radyasyon kaynağı olduğundan az miktarda da olsa mamografi tetkiki esnasında göğüs bölgesine şua vermektedir. Bu nedenle radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak için doktor önerisi dışında gereksiz film çekimi yaptırılmaması gerekmektedir. Bu kural tüm röntgen filmi çekimleri için geçerlidir.