HASTALIK VE SAĞLIK REHBERİ
 

U

Uyku Apne Sendromu

1) Uykudan yorgun kalkma, dikkat eksikliği, gerginlik bazı sorunların habercisi midir?
Horlama, gündüz aşırı uykululuk hali, sabah yorgun uyanma, dikkat bozuklukları, agresiflik, hafıza problemleri, cinsel isteksizlik uyku apne sendromunun bir habercisidir.

2) Uyku apne sendromu nedir?
Uyku apne sendromu; üst solunum yolu tıkanmaları ve kandaki oksijen seviyesinde düşme ile karakterize bir hastalıktır. Gündüz aşırı uykululuk hali, horlama ve soluk durmaları en önemli 3 belirtisidir.

3) Hangi kişilerde uyku apne sendromu riski fazladır?
Obezite, erkek cinsiyet, yaş, boyun çevresinin kadınlarda 38 cm ve üstü, erkeklerde 43 cm ve üstü olması; sigara, alkol, sakinleştirici ilaç kullananlar; geniz eti, burunda eğrilik, polip olması, dil büyüklüğü hastalık açısından risk oluşturur.

4) Uyku bozuklukları ne gibi sorunlara yol açar?
Uykuda ortaya çıkan solunum bozuklukları sonucu, kalp krizi, felç ve gece ani ölümler meydana gelebilir. Hipertansiyonun ilaç kullanımına rağmen kontrol altında tutulamamasına sebep olur. Sabah baş ağrıları, hafıza problemleri, agresiflik, dikkat dağınıklığı, kişinin çalışma hayatını; depresyon, cinsel isteğin azalması ve impotons kişinin özel hayatını olumsuz yönde etkilmektedir. Gece apnelere bağlı oluşan uyku bölünmlerinden dolayı, gündüz uykuya meyil olmakta; bu durum iş ve trafik kazalarına sebep oluşturmaktadır. Çocuklarda uyku apne sendromu; davranış bozukluğu ve öğrenme güçlüğü yaratabilmektedir.

5) Uyku sorunları nasıl tespit edilir?
Uyku sorunları özel bir ekip ve cihaz gerektiren uyku laboratuarında tespit edilmektedir. Uyku laboratuarı; hastanın ev ortamını andıran tarzda döşenmiş, oldukça konforlu odalardır. Burada elektrotlar yardımıyla hastanın beyin dalgaları, göz hareketleri, kalp ritmi, kan oksijen seviyesi ölçümü yapılır. Görüntü kayıtları alınır. Böylece uyku evreleri, uyku kalitesi, uykuya dalma zamanı, uyku patolojileri saptanır.

6) Uyku apne sendromunun tedavi yöntemleri nelerdir?
Tedavi planı, hastanın uyku laboratuarında uykusu incelendikten sonra yapılmalıdır.
Kilo verme, yan yatmayı sağlayıcı tedavi yöntemleri (pozisyonel tedavi), alkol ve sakinleştirici ilaçlardan kaçınma genel tedavi yöntemleri arasındadır. CPAP (uyku meleği) ve radyofrekans tedavisi asıl önemli tedavi yöntemleridir.

7) Uyku meleği (CPAP) nedir?
Uyku meleği, uyku apne sendromunun en etkin ve en geçerli tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin amacı; devamlı olarak pozitif basınçlı havanın (oda havası) maske ile devamlı olarak genelde burundan verilerek üst hava yollarının açık kalmasını sağlamaktadır. Bu tedavi yönteminin etkin olabilmesi için; hastanın burnunda tıkayıcı bir hastalık bulunmamalıdır. Bu tedavi orta ve ağır şiddetle hastalığı olanlar, kalp ve beyin damarı problemleri olan hastalar ile; hastalık şiddeti hafif derecede olup da gündüz aşırı uyku hali ön planda olan hastalara uygulanmaktadır.

Ultrasonografi

1-Ultrason tetkikinin hasta üzerinde yan etkileri var mıdır?
Ultrason insan kulağının işitemediği frekanslarda ses dalgaları ile çalışan cihaz olup ultrason tetkiklerinin hasta üzerine kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle check-up içerisinde ultrason tetkikleri yapılabilmektedir. Yılda en azından bir defa check-up ultrasonu yapılması hastalarımıza erken tanı ve tedavi olanakları sağlamaktadır.

2-Ultrasonla vücudumuzun hangi organları değerlendirilebilmektedir?
Ultrasonla kemik yapılar içerisinde kalan Akciğer ve erişkin beyini gibi organlar, kemik yapılar hariç tüm vücut organları değerlendirilebilmektedir

3-Renkli doppler ne demektir?
Renkli doppler Ultrason cihazları normal ultrason cihazlarına göre daha gelişmiş özellikleri olan, damar rahatsızlıklarının ve kan akım içerir yapıların değerlendirilmesini sağlayan ultrason cihazlarıdır.

4-Üç boyutlu ultrason görüntülemeyi her ultrason cihazı yapabilir mi?
Üç boyutlu görüntüleme her ultrason cihazı ile yapılamaz. Doruk Tıp Merkezinde kullanılmakta olan cihaz en son teknoloji ürünü olup cihazımızla gerçek zamanlı 3 boyutlu görüntüler elde edilmektedir.

5-Gebelikte ultrason hangi amaçla yapılmaktadır?
Ultrason gebelikte fetüse (bebeğe ait) gelişim düzeyinin saptanması, doğumsal anormallik olup olmadığının, gebelik kesesinin ve plasentanın (eşin) durumunun değerlendirilmesi, fetüsün uygun doğum pozisyonunda olup olmadığının saptanması gibi amaçlarla yapılmakta olup cinsiyet tayini de fetüs pozisyonu ve haftası uygunsa yapılabilmektedir.

6-Gebelikte sık ultrason bebeğe zarar verir mi?
Gebelikte en güvenilir tanısal metodlardan biri ultrason tetkikleridir. Ultrason cihazları ses dalgalarıyla çalıştığından gebe ve fetüse zarar verici ışın içermez ancak ses dalgalarının da dokular üzerinde mikroskopik seviyelerde kabarcıklar oluşturduğu ve bu kabarcıklarında ısı etkisine yol açtığı bilinmektedir. Bu etkinin doku üzerinde hasar yapıcı kanıtlanmış etkisi bulunmamaktadır.

7-Gebelerde 3. boyutlu (renkli) ultrasonun faydası nedir?
Fetal yüz, el/bacak gibi organların değerlendirilmesi üç boyutlu ultrason cihazları ile daha detaylı ve iyi yapılabilmektedir. Bu amaçla 3. boyutlu görüntü elde edilebilen cihazlarla tetkik yapılmakta ve bu görüntüler CD kaydına alınabilmektedir.