İntraoperatif MR

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Yüksek kalite ve hızda görüntüleme imkanı sunan İntraoperatif MR cihazı, özellikle müdahalesi zor ve öncelikli cerrahi operasyonlar için kullanım alanı sunmaktadır. Ameliyat sırasında hastayı uyandırmadan ileri teknoloji emar çekilmesi imkanı sunarak tümörün ne derecede temizlendiğini gösteren bir görüntüleme sistemidir.

İntraoperatif MR Nedir?

Ameliyat sırasında sürecin ve sonuçların hızlı bir şekilde görüntülenebilmesini sağlayan cihaz ile en tehlikeli sayılan operasyonlar da bile riskler azalabilmektedir. Bu sayede görüntü kalitesi artarken, hastanın cihazda geçirdiği süre kısalır.

İntraoperatif MR yani ameliyat sırasında da görüntüleme yapılması imkanını sunar.

İntraoperatif MR cihazı ile operasyon sırasında elde edilen gerçek zamanlı görüntüler sayesinde, yürütülen ameliyatın riski azaltılarak, güvenli bir şekilde işlem sürdürülmektedir. Hastanın tekrar tekrar cerrahi müdahale olasılığı da azaltılarak, teşhis veya sonrasında yürütülecek tedavi yöntemleri açısından kolaylık sağlanmaktadır.

İntraoperatif MR Nasıl Uygulanır?

İntraoperatif MR cihazları genellikle ameliyathaneye yakın bir konumda bulunur. Böylelikle, hekimin ilgili yöntem ile görüntüleme yapma durumu oluşursa, anestezi altındaki hastaya müdahale edilmesi kolaylaşır.

Beyin ameliyatları gibi riskli operasyonlarda kullanımı tercih edilen intraoperatif MR cihazı, özellikle ihtiyaç duyulabilecek her noktaya müdahale edilmesini kolaylaştırmaktadır. İntraoperatif MR cihazı kullanılan ameliyatlarda, ikinci veya üçüncü operasyon olasılığı büyük ölçüde azalmaktadır.

İntraoperatif MR Kullanım Alanları Nelerdir?

İntraoperatif MR daha önce müdahale edilmesi çok riskli veya müdahale edilemez olarak görülen tümörlere yönelik işlemlerde özellikle tercih edilmektedir. Özellikle beyin tümörlerinin saptanması ve çıkarılması gibi risk teşkil eden operasyonlarda kullanılmaktadır.

Beyin tümörlerinin ameliyatlardaki temizlenme oranı yaşam süresini uzatan en önemli faktördür. Tümörün yerinin saptanması ve hedef alınmasına yardımcı olan intraoperatif MR, aynı zamanda tümörün sınırlarının belirlenmesinde de rol oynar.

İntraoperatif MR görüntüleme sistemi ülkemizde ve dünyada ileri teknolojiye sahip sayılı merkezlerde kullanılmaktadır. Doruk Nilüfer hastanesi olarak merkezimizde uygulamaya başladığımız bu teknoloji sayesinde en az riskle beyin tümörünün tamamının çıkarılması sağlanmaktadır.