Doruk Hastaneleri Page Banner

Glokom (göz tansiyonu) nedir?

Glokom Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Glokom (göz tansiyonu) nedir?

Halk arasında Göz Tansiyonu veya Karasu Hastalığı olarak bilinmektedir. Glokomun göz tansiyonunun yükselmesi ve buna bağlı olarak gelişen görme alanı kaybı olduğunu belirtirken, bu hastalığın göz sinirinde hasar yaparak kalıcı görme kaybına da neden olabilmektedir. Glokomun genellikle 40 yaş üzerinde görülmektedir. Göz içi basıncı, gözün ön bölümünde üretilen ve özel kanallarla gözü terk eden aköz hümör adlı sıvı tarafından oluşturulur. Glokomda göz sıvısının yapımındaki artışa veya dışarı atılımındaki azalmaya bağlı olarak göz içi basıncı artar. Yükselen göz içi basıncı, görme sinirlerinde hasara neden olarak glokom oluşturur.

Glokom kimlerde görülür ve risk altında hastalar kısaca şöyledir;

  • 40 yaş üzerindekiler
  • Birinci derece akrabalarında glokom hastası olanlar
  • Yüksek dereceli miyop veya hipermetrop kişiler
  • Diyabet ve hipertansiyon hastları
  • Göz yaralanması geçirmiş olan kişiler

Glokom belirtileri nelerdir?

Glokom, sessiz ve sinsi bir hastalıktır. Birçok hastada hastalığın son evresine kadar, göz çevresinde zaman zaman oluşan ağrılar dışında fark edilebilir bir belirtisi yoktur. Hastalık genel olarak görme alanında yavaş yavaş ilerleyen daralma ile seyreder. Bu sebeple erken tanı problemi olan bir hastalıktır. Glokom ancak göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından yapılan düzenli göz tansiyonu seviyesi kontrolü göz dibi muayenesi, OCT ve görme alanı testi ölçümüyle saptanmaktadır.

Glokom hastalığında erken teşhis ve tedavinin önemi nedir?

Glokom için tanımlanmış risk faktörlerinden bir veya birkaçını taşıyan kişilerin, yılda en az bir kez göz hastalıkları uzmanı tarafından muayene olmaları erken teşhis ve tedavi için büyük önem taşımaktadır. Glokom hastalığı başlangıçta çoğu zaman ağrı veya benzeri şikayetler oluşturmadan yavaş fakat ilerleyici olarak görme alanı bozukluğu yaptığından sinsi bir hastalıktır. Hastalar görme bozukluğunu fark ettiğinde ise mevcut görme kaybının geri kazandırılması çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Teşhis için göz hastalıkları uzmanı öncelikle hastanın görmesini ve göz basınçlarını değerlendirir. Göz basıncı genel olarak 21 mmHg altında ise normal olarak kabul edilse de bu değer gözün kornea (en dış saydam tabaka) kalınlığına göre değerlendirilir. Tek başına göz basınç ölçümü glokom tanısı için yeterli değildir. Glokom teşhisi kesin olarak konulduğunda ise damla formunda olan ilaçlarla tedaviye başlanır. Düzenli ilaç tedavisine rağmen göz basıncı düşürülemez ise cerrahi tedavi vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

Detaylı bilgi için başvuru formu doldurabilir ya da 444 0 455 numaralı santral hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.