EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Viral Hepatitler

Viral Hepatitler
Paylaş
157

UZMANINA DANIŞ

Bize Yazın Sizi Arayalım

KVKK Metnini Kabul Ediyorum

Viral hepatit, virüslerin neden olduğu karaciğer iltihabıdır. En sık hepatit A, B, C, D ve E tipi virüslerle hastalık oluşur. Dünyada 350 milyon insan bu hastalıkla yaşamakta ve her yıl 1.34 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir. Türkiye’de ise erişkin yaş grubunda 2 milyondan fazla Hepatit B virüsü, 250-300 bin Hepatit C virüsü bulaşmış hasta olduğu bilinmektedir. Hepatit B, C ve D virüs enfeksiyonları tedavi edilmediği takdirde kronikleşerek siroz, karaciğer kanseri ve ölümle sonuçlanır.

Hepatit A ve E virüsü, kirli su ve besinlerle bulaşır. Hepatit A virüsü, çocukluk çağında hafif belirtilerle geçirilebilirken ileri yaşlarda geçirilmesi durumunda daha ağır seyreden ve şiddetli karaciğer hastalığıyla ölümlere yol açabilen bir virüstür. Hepatit E virüsü, hamilelerde ve bağışıklığı baskılanmış hastalarda ağır bir klinik tablo oluşturur. Hepatit A virüsünden aşı ile korunmak mümkündür. Hepatit E virüsünün özel bir tedavisi ve aşısı yoktur.

Hepatit B virüsü, mikrobu taşıyan ya da hasta olan gebe anneden bebeğine doğum sırasında, aile bireylerinden çocuklukta kan yolu ile açık yara ve çiziklerden bulaşabildiği gibi korunmasız cinsel ilişki, kan nakli, damar içi ilaç bağımlılarında aynı enjektörün ortak kullanılması, kan bulaşmış jilet gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı ile bulaşabilir. Ülkemizde 1998 yılından beri yenidoğan tüm bebekler hepatit B aşısı ile aşılanmaktadır.

Hepatit C virüsü; enfekte kan ürünleri kullanımı, steril olmayan tıbbi ve kozmetik aletlerin kullanımı, enjeksiyon iğnesi gibi damar içi materyallerin birden çok kişi tarafından kullanılması gibi Hepatit B virüsüne benzer yollarla bulaşmaktadır. Hepatit C için bir aşı bulunmamaktadır bu nedenle Hepatit C virüsünden korunmak için bulaşma yollarının iyi kontrolü ve hastaların bulunarak tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Hepatit D virüsü, HBV enfeksiyonu olan kişilerde hastalığa yol açar. Hepatit B virüsünün yokluğunda enfeksiyon yapamaz bu nedenle hepatit B enfeksiyonundan korunarak hepatit D virüsünden de korunmuş olunur.

Kronik hepatit enfeksiyonlarında genellikle hiç bir belirti olmamakla beraber yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, eklem ve karın bölgesinde ağrı yakınması görülebilir. Hepatit virüslerine maruz kalıp kalınmadığı ve taşıyıcı olup olmadığı seroloji laboratuvarında yapılan ELİSA testleri ile anlaşılabilir. Hepatit B ve C virüsünü 6 aydan uzun süre vücudunda taşıyan hastalar mutlaka hekim kontrolünde olmalıdırlar. Düzenli kan takipleri ile virüsün karaciğerde çoğaldığı görülen hastalara tedavi verilmektedir.