Akut Barsak Enfeksiyonları (İshaller)

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Akut barsak enfeksiyonları, mikroorganizmaların neden olduğu mide ve bağırsakların iltihabıdır. Bakterilere bağlı ishaller; genellikle E.coli, Salmonella ve Camplylobacter gibi bakteriler ve besin zehirlenmesine neden olan bakteri türleri ile gelişir. Virüslere bağlı ishaller; rotavirüs, adenovirüs, norovirüs gibi virüslerin neden olduğu ishallerdir. Çoğunlukla çocuklarda görülür. Parazitlere bağlı ishaller ise; tenya ve barsak solucanları gibi parazitlerin barsağa yerleşmesi sonrasında ortaya çıkan barsak enfeksiyonlarıdır.

İshal etkenleri, dışkı bulaşmış olan yiyeceklerin yenilmesi ve suların içilmesi, etkenle temas etmiş kirli ellerin ağıza götürülmesi, hijyenik olmayan şartlarda hazırlanmış veya saklanmış yiyeceklerin tüketilmesi ile bulaşır.

Hastalığın en önemli belirtisi ishaldir. Bağırsak hareketleri, dışkı miktarı ve dışkı sayısı artar, dışkı kıvamının bozularak yumuşak, sulu bir görünüm alır. Virüsler ile gelişen ishalde dışkıda kan görülmez iken bazı bakteriler kanlı, sümüksü bir ishale neden olur. Akut barsak enfeksiyonlarında ishale, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş sıklıkla eşlik eder. Sıvı kaybına bağlı olarak cilt ve ağız kuruluğu, tansiyon düşüklüğü, halsizlik ve yorgunluk görülür.

Akut barsak enfeksiyonlarında tanı, hastanın öyküsü, muayene bulguları ve laboratuvar testleri ile konulur. Hastanın anamnezinde ishalin başlama süresi, seyahat öyküsü, antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımı, ishalden önce beslenme durumu, sistemik hastalık öyküsü sorgulanır. Gaita numunesinin mikroskobik olarak direkt incelenmesi, gaita kültürü, serolojik testler, PCR ve patolojik incelemeler ile ishale neden olan mikroorganizma tespit edilir.

Akut barsak enfeksiyonlarının çoğu kendiliğinden düzelir. Tedavi genellikle semptomlara yönelik verilir. İshal kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. İshal düzelene kadar yağsız ve posasız gıdalarla ishal diyeti uygulanmalı, besin değeri yüksek yoğurt, ayran, yağsız et, katı yumurta gibi besinler tercih edilmelidir. İshal durana kadar liften zengin besinler (fazla posa bırakan çiğ sebze ve meyveler) bağırsak hareketlerini arttırdığı için önerilmemektedir. Çok yağlı besinler bağırsaklardan geçişi hızlandırdığı için birkaç gün verilmemelidir. İshale bağlı gelişen sıvı ve tuz kaybının yerine konulması için ağızdan bol sıvı alınması sağlanmalıdır.

Bağışıklığı bozulmuş hastalar, yenidoğan dönemi ve 50 yaş üzeri hastalar, ateş ve ishalin 5 günden fazla süren hastalar ve vücudunda protez gibi yabancı madde taşıyan hastalara antibiyotik tedavisi verilir.

Akut barsak enfeksiyonlarından korunmak için; ellerin, yemeklerden önce ve sonra, yemek hazırlamadan önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra, bebek beslemeden önce ve bebeğin altını temizledikten sonra sabunla ve temiz su ile yıkanması gerekir. Mutlaka kaynağının bildiğiniz ve temizliğinden emin olunan sular tüketilmeli. Tüm meyve sebzeler tüketilmeden hemen önce bol ve temiz su ile yıkanmalı, etlerin ve kümes hayvanları tam olarak pişirildikten sonra tüketilmeli, pişmiş gıdalar uygun şekilde saklanmalı, açıkta satılan gıda maddeleri kullanılmamalı, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri kullanılmamalıdır.

Aile içinde hastalığın yayılımını önlenmek için hastanın kullandığı tabak, çatal, kaşık, bıçak temizlenmeden başkalarınca kullanılmamalı, hastanın özellikle dışkı ile temas etmiş kirli kıyafetleri sıcak su ile yıkanmalı, tuvalet klor içeren temizleyicilerle ya da çamaşır suyuyla temizlenmelidir.