Doruk Hastaneleri Page Banner

Katarakt Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Katarakt, gözün içinde yer alan doğal merceğin saydamlığını yitirmesidir. Sonuç olarak görme bulanıklaşır. Kataraktın en yaygın nedeni yaşlanmadır. Gelişmiş ülkelerde nüfusun yarısından fazlası 80 yaşına kadar katarakt ameliyatı olmaktadır. Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde ise katarakt daha genç yaşta ve daha sık görülmektedir. Katarakt, tüm dünyada körlüğün başlıca nedenidir.

Göz merceği nedir?

Gözümüzün iç kısmında yer alan mercek, görüntünün retina üzerine odaklanmasını sağlar. Retina ise, gözün arka iç kısmında yer alan, ışığın algılandığı sinir hücrelerinin olduğu dokudur. Göz merceği, katarakt nedeniyle bulanıklaştığında görüntü de bulanıklaşır.

Katarakt olma riskini arttıran faktörler nelerdir?

 •  Yaşlanma
 • Bazı hastalıklar ( diyabet vb.)
 • Kişisel davranış (sigara, alkol kullanımı vb.)
 • Çevresel faktörler (uzun süre ultraviyole güneş ışığına maruz kalma)

Kataraktın belirtileri nelerdir?

 •  Bulutlu veya bulanık görme
 • Renklerde soluklaşma veya sararma
 • Kötü gece görüş
 • Çift görme
 • Çift görme

Katarakt nasıl teşhis edilir?

Katarakt, aşağıdakileri içeren kapsamlı bir göz muayenesi ile bir göz doktoru tarafından tespit edilir

 • Görme keskinliği testi: Hastanın görme keskinliğini ölçmek için yapılır
 • Dilate göz muayenesi: Pupilleri büyütmek için gözlere damla damlatılır. Katarakt ve diğer göz problemlerinin belirlenebilmesi için mercek, retina ve optik sinirler incelenir. Göz muayenesinden sonra yakın görüşte birkaç saat bulanıklık olabilir.
 • Tonometre: Gözdeki basıncı ölçmek için kullanılır.

Katarakt nasıl ve ne zaman tedavi edilir?

Cerrahi müdahale kataraktın tek etkili tedavisidir. Katarakt ameliyatında şeffaflığını yitirmiş mercek çıkarılarak yerine yapay bir mercek konur Katarakt; araç kullanma, okuma veya televizyon izleme gibi günlük faaliyetleri etkileyip zorlaştırdığı zaman ameliyat planlanabilir. Bazen görüşünüzle ilgili sorunlara neden olmasa bile katarakt ameliyat olunması gerekebilir. Örneğin katarakt; yaşa bağlı makula dejenerasyonu veya diyabetik retinopati gibi göz hastalıklarının takip ya da tedavisini engelliyorsa katarakt ameliyatı yapılmalıdır.

Katarakt ameliyatı etkili midir?

Katarakt ameliyatı dünyada en sık yapılan operasyonlardan biridir. Aynı zamanda en güvenli ve en etkili ameliyat türlerinden biridir. Katarak ameliyatı olan hastaların tamamına yakını cerrahiden sonra çok daha iyi görebilmektedir. Üstelik ameliyat sırasında hastada önceden var olan miyop, hipermetrop,astigmat gibi bozukluklar kişiye özel olarak takılan mercekler ile düzeltilmektedir. Bu sayede, katarakt ameliyatı ile daha önce var olan ve gözlük kullanmayı gerektiren göz bozuklukları da düzeltilir. Hasta gözlüksüz net bir görmeye kavuşur.

Katarakt ameliyatının ri skleri nelerdir?

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, katarak ameliyatında da çok nadir olarak enfeksiyon ve kanama riski vardır. Ameliyattan önce doktorunuz ameliyat sırasında kanama riskini arttıran bazı ilaçları geçici olarak bırakmanızı isteyebilir. Ameliyattan sonra, gözünüzü temiz tutmalı, gözünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamalı ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için önerilen ilaçları kullanmalısınız. Ciddi enfeksiyon görme kaybına neden olabilir. Katarakt ameliyatı retina dekolman (retina tabakasının yırtılarak ayrışması) riskini arttırabilir. Retina dekolmanının en önemli belirtileri ışık çakması ve uçuşan cisimcikler görmedir. Bu ışık çakmaları flaş patlaması veya şimşek çakması gibi tarif edilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Retina dekolmanı acil bir durumdur. Ağrıya neden olmadığından ihmal edilebilir. Fakat erken tedavi kalıcı görme kaybının önlemesi için önemlidir. Ne kadar erken tedavi edilirse görme keskinliği o kadar iyi olur. Fakat unutulmamalıdır ki derhal tedavi edilse bile bir miktar görme kaybı yaşanabilir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Göz bebeğini dilate etmek için göz damlası damlatılır. Göz çevresi yıkanır ve temizlenir. Operasyon genellikle yarım saatten az sürer ve ağrısızdır. Göz damlası ile gözünüz uyuşturacağı için genel anesteziye gerek yoktur. Ameliyattan sonra göz bandı kullanmanız ve dinlenmeniz gerekebilir. Herhangi bir problem yoksa katarakt ameliyatı olan bireyler aynı gün eve gidebilir.

Katarakt ameliyatı sonrası tedavi süreci nasıldır?

Katarakt ameliyatı sonrası gözde hafif rahatsızlık ve kaşıntı olması normaldir. Gözde akıntı olabilir. Ayrıca, gözünüz ışığa ve dokunmaya duyarlı olabilir. Rahatsızlığınız artarsa doktorunuz size tedavi önerisinde bulunabilir. Ameliyattan 1 veya 2 gün sonra bu rahatsızlık azalır. Doktorunuz enfeksiyon riskini azaltıp iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan göz damlalarını ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca kullanmanızı isteyebilir. Birkaç hafta süren iyileşme süreci boyunca gözünüzü ovalamak veya baskı uygulamaktan kaçınmalısınız. Ameliyattan sonra yürüyebilir, merdiven çıkabilir ve ev işleri yapabilirsiniz. Fakat yerden nesne alırken belinizi öne doğru fazla eğmeyiniz ve ağır nesne kaldırmamaya dikkat ediniz. Genellikle iyileşme süreci 4 haftadır. Düzenli aralıklarla doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır