Doruk Hastaneleri Page Banner

Artroplasti Nedir?

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Eklem protez cerrahisi olarak tanımlanabilen artroplasti, normal fonksiyonlarını kaybeden eklemin, cerrahi müdahale ile tekrar oluşturulması ya da şekillendirilmesi olarak açıklanabilir. Farklı bir deyişle artroplasti sayesinde ilgili eklem, kaybettiği fonksiyonlarını tekrar yerine getirebilir. Hareket güçlüğü ya da bozukluğu olan eklem, cerrahi yöntemler ve gerekli durumlarda protez kullanılarak eski yapısına kavuşturulur. Artroplasti kişiye tekrar hareket kabiliyeti kazandırmayı ve ağrı şikayetini ortadan kaldırmayı amaçlar.

Artroplasti Nedir?

Vücutta bulunan eklemlerin tümü, kişiye farklı hareket kabiliyeti kazandırır. Çeşitli hastalıklara ve travmalara bağlı olarak zaman zaman eklemler bu işlevi yapamaz hale gelebilir. Artroplasti, eklemde var olan ağrı ve acı hissini azaltmak, hareket kabiliyetini artırmak ve stabilize etmek için eklemin tekrar yapılandırılması olarak tanımlanabilir. Artroplasti genel olarak diz ve kalça eklemleri gibi vücut ağırlığını yoğun olarak taşıyan, geniş yüzeyli eklemlerde kullanılır. Ancak tıp ve teknolojinin gelişimiyle birlikte günümüzde el ve ayak bileği, dirsek ve omuz gibi eklemlerde de uygulanabilir. Artroplasti sayesinde eklemler onarılabilir ya da protez ile değiştirilir. Böylece kişinin ağrıya ve hareket kısıtlılığına yol açan, deforme olan eklemi eski hareket kabiliyetine kavuşarak kişinin yaşam kalitesinin artmasını sağlar.

Artroplasti Türleri Nelerdir?

Artroplasti ile hareket kısıtlılığına yol açan eklemler yeniden şekillendirilebilir ya da protez ile değiştirilebilir. Artroplasti 4 farklı şekilde uygulanabilir:

  • Rezeksiyon Artroplastisi: Kişide yakınmaya yol açan ekleme ait eklem yüzü çıkarılır. Böylece eklem, sarsak yani mümkün olan en fazla hareket açıklığına sahip olur. Örnek olarak yürüme güçlüğü çeken bir kişiye rezeksiyon artroplastisi uygulandığında kişi, aksayarak da olsa tekrar yürüyebilir.
  • İnterpozisyon Artroplastisi: Rezeksiyon artroplastisi uygulamasına ek olarak eklemler arasına yumuşak doku yerleştirilir. Örnek olarak el bileğinde hareket kısıtlılığına neden olan kemik çıkarılarak yerine yumak şeklinde tendon koyulabilir.
  • Parsiyel Endoprotez Artroplastisi: Eklemin bir kısmı endoprotez yani vücut içinde kalan protez türü ile desteklenir. Böylece eklem, anatomik ve mekanik olarak işlev kazanır. Kalça kırığı vakalarında kalça kıkırdaklarının bir kısmı çıkarılır ve bunun yerine protez takılarak eklem eski işlevine kavuşur.
  • Total Endoprotez Artroplastisi: Hasta ya da deforme olmuş ekleme ait her iki tarafın da değiştirilmesi işlemidir. Bu işlem genellikle diz ve kalça eklemine uygulansa da el ve ayak bileği, dirsek, omuz ve bel omurgası (lomber disk) gibi eklemlere de uygulanabilir.

Total Kalça Protezi Nedir?

Total kalça protezi, pek çok farklı nedene bağlı olarak ileri derecede deforme olan kalça ekleminin, yapay bir eklemle değiştirilmesidir. Ağrı ve hareket kısıtlılığını ortadan kaldırarak hastanın yaşam kalitesini büyük oranda artırır. Kalça protezinin ne zaman uygulanacağı, hastanın yaşına, cinsiyetine, şikayetlerine göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde kalça protezleri 15 ila 20 yıl kadar kullanılabilir.

Total Omuz Protezi Nedir?

Omuz ekleminde kireçlenme ve kıkırdağın aşınması, kişide hareket kısıtlılığına ve ciddi ağrıya yol açabilir. Bu tip vakalarda, eklemin eski fonksiyonunun yeniden kazandırılması ve ağrının ortadan kaldırılması için total omuz protezi uygulanır. Total omuz protezi operasyonunda omuz ekleminin tamamı ya da bir kısmı protez ile değiştirilerek kişinin yaşam kalitesi artırılır.

Total Diz Protezi Nedir?

Kıkırdak aşınması ve kireçlenme gibi etkenler, diz ekleminde hareket kısıtlılığına ve şiddetli ağrılara yol açabilir. Bu tip vakalarda eklemin eski fonksiyonlarını kazanması için total diz protezi uygulanabilir. Total diz protezi operasyonunda aşınan ve / veya hasar gören diz eklemi, protez ile değiştirilir. Diz protezinin ne zaman uygulanacağı, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve yakınmalarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Artroplasti hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 444 0 455 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.