EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Bursa Suda Doğum

Bursa Suda Doğum
Paylaş

UZMANINA DANIŞ

Bize Yazın Sizi Arayalım

KVKK Metnini Kabul Ediyorum

Uzun yıllardan beri uygulanan ve son yıllarda popülerliği gittikçe artan suda doğum tekniği, normal doğum sınıfında yer alır. Anne adayının tercihi ve hekimin yönlendirmesiyle gerçekleştirilen suda doğum, doğum için özel olarak tasarlanan ılık su küvetinde yapılır. Doğumun su içinde yapılması, anne adayının stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Bu durum anne adayının kaslarının gevşemesini ve dolayısıyla sancılarının azalmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra 9 ay boyunca anne rahminde amniyon sıvısı içinde gelişimini sürdüren bebeğin, yeni ortama adapte olması da kolaylaşır. Yapılan bazı araştırmalarda suda doğum yöntemi ile doğan bebeklerin daha sakin bir yapıya sahip olduğu görülmüştür.

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, doğumun hastane koşullarında, küvete benzer bir ünite içinde, doğumun normal yollarla gerçekleştiği yöntem olarak tanımlanabilir. Tıp dilinde hidroterapi eşliğinde travay olarak tanımlanan suda doğum tekniği, 37 derece sıcaklıktaki suda gerçekleşir. Endorfin hormon salınımını kolaylaştıran suda doğum tekniği, doğum sırasında kullanılan ilaç miktarının azalmasına yardım eder. Anne adayının daha rahat hareket etmesini sağlayan su, bebeğin geçiş yapacağı kanalların yumuşamasını sağlar. Böylece doğum sırasında epizyotomi ya da farklı bir deyişle vajinal bölgeye kesi yapılması ihtimali azalır. Suda doğum bebek için de rahatlatıcı etkiye sahiptir. 38 hafta boyunca anne adayının rahminde sıvı içinde bulunan bebek, doğum ile birlikte anne karnındakine benzer bir ortama geçtiğinden stres seviyesi en alt düzeyde kalır.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Doğumun nasıl yapılacağı anne adayı ve hekim ile birlikte doğum öncesi haftalarda planlanır. Doğum zamanı yaklaştığında plan gözden geçirilir. Anne adayının suda doğum yapmak istemesi durumunda hekim, anne adayını konu hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirir. Doğumun gerçekleşeceği gün hastaneye yatış yapılır. Anne adayının ve bebeğin mevcut sağlık kontrollerinin yapılmasının ardından anne adayına detaylı olarak suda doğum hazırlığı eğitimi verilir. Ardından anne adayı, suda doğum ünitesine alınır. Su ısısının düzenli olarak kontrol edildiği suda doğum küvetinde öncelikle anne adayının rahatlaması sağlanır. Ilık su, anne adayının stres seviyesinin azalmasına ve halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin seviyesinin artmasına yardımcı olur. Böylece anne adayının sancıları ve ağrıları azalır. Doğum öncesinde anne adayına verilen eğitimde anlatılan nefes egzersizleri uygulanarak süreç devam eder. Suda doğum süreci boyunca anne adayı ve bebek, monitörize edilerek sürekli takip edilir. Uzman hekimin yönergeleri ile birlikte suda doğum gerçekleşir.

Suda Doğumun Avantajları Nelerdir?

Doğumun hastane ortamında uzman hekim ve eğitimli personel yardımıyla gerçekleştiği suda doğum yöntemi, anne adayının daha rahat bir doğum gerçekleştirmesine yardımcı olur. Suyun kaldırma kuvveti, anne adayının vücut ağırlığını daha az hissetmesine yardımcıdır. Suyun doğal rahatlatıcı etkisi anne adayının kaygı düzeyinin düşmesine olanak tanır. Su sayesinde doğum kanalının yumuşaması ve bölge dokularının esnekliğinin artması, doğum sırasında vajinal yırtık oluşma ve / veya vajinal kesi yapılma ihtimalini azaltır. Suda doğum, doğum sancılarının hafiflemesine, ağrı kesici ilaç kullanımının azalmasına, doğum süresinin kısalmasına, anne adayının doğum sırasında hareket kabiliyetinin artmasına, endorfin hormonu salınımına bağlı olarak daha az ağrı hissedilmesine yardımcı olur. Suda doğum, bebek için de avantaj sunar. Bebeğin, doğum ile birlikte anne karnında bulunduğu ortama benzer bir ortama geçmesi stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur.

Suda Doğum Kimler İçin Uygun Değildir?

Suyun rahatlatıcı etkisinden faydalanılan suda doğum yöntemi, bazı anne adayları ve / veya bebekler için uygun olmayabilir. Bu nedenle suda doğum yapmak isteyen anne adayı, rutin kontroller sırasında ve doğum sürecinin hemen öncesinde detaylı olarak kontrol edilir. Hekim, hem bebeği hem de anne adayını beklenmedik bir durumla karşılaşılmaması için muayene eder. Suda doğumun gerçekleşmesine engel olan durumlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin doğum pozisyonu almaması,
 • Bebeğin iri olması,
 • Bebeğin kalp atımının normal olamaması,
 • Baş ve pelvis açıklığı uygunsuzluğu,
 • Erken doğum gerektiren vakalar,
 • Çoğul gebelikler,
 • Aşırı kanama olması,
 • Anne adayında enfeksiyon varlığı,
 • Anne adayının kilolu olması,
 • Açık yara varlığı,
 • Genital enfeksiyon, hepatit ve HIV gibi enfeksiyonların varlığı.

Suda doğum, mutlaka alanında uzman bir hekim ve özel eğitim görmüş sağlık personeli eşliğinde uygun fiziki şartlara sahip hastanelerde yapılmalıdır. Eğer siz de suda doğum yapmayı düşünüyorsanız 444 0 455 numaralı telefondan bize ulaşarak suda doğum hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.