Doruk Hastaneleri Page Banner

Kalp Krizi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

kalp-krizi-nedir
Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Kalp krizi, kalp kasının tahrip olmasına bağlı gelişir. Çoğu kalp krizi, damar içinde oluşan pıhtıların, kalp damarlarını tıkanması sonucu meydana gelir. Damaların içinde oluşan kan pıhtılaşmasının, yine kalbe giden damarları tıkaması durumunda kalbe yeterli seviyede oksijen gitmez.  Kalp kaslarının düzenli çalışmaması sonucunda zamanla kaslar ölmeye başlar ve bu da kişinin kalp krizi geçirmesine yol açar. Kalp krizine neden olan en önemli faktörlerden biri kan pıhtılaşması olarak gözlemlense de, kalp damarlarında oluşan büzülmeler de kalp krizine yol açabilir. Kalp krizi bir an da ortaya çıkabileceği gibi, kriz anından önce ufak ufak belirtiler vermeye de başlayabilir. Bu nedenle kişilere, senelik check up ya da doktor kontrollerini aksatmadan düzenle olarak yaptırılması önerilir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizinin belirtileri arasında göğüs ağrısı, göğüste sıkışma hissi, göğüs ağrısının kola, çeneye vurması, mide bulantısı, kusma, nefes darlığı akut aşamada görülür, fakat her kişinin kalp krizi semptomları aynı olmayabilir. Kalp krizi, bazı kişilerde hafif semptomlarla görülürken, bazı kişilerde ise ciddi belirtilere neden olabilir. Sessiz iskemi yani diğer bir adıyla gizli kalp krizinde ise hemen hemen hiçbir belirti görülmeden kişi kalp krizi geçirebilir. Kalp krizi belirtileri, krizden hemen önce ya da birkaç gün öncesinde meydana gelebilir. Eğer kişinin birkaç gün boyunca devam eden göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp sıkışması, yorgunluk gibi durumları varsa kalp krizi belirtileri olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden en kısa süre içinde konusunda uzman bir doktordan randevu alarak kalp sağlığını kontrol ettirmesi tavsiye edilir. Kalp krizinin diğer belirtileri arasında ise;

Halsizlik

Son birkaç ay ya da birkaç gündür aniden ortaya çıkan halsizlik.

Depresyon

Gün içinde kişinin kendini kötü hissetmesi ve sürekli olarak daralma, fenalık ya da çarpıntı gibi durumlar yaşaması.

Uykusuzluk

Son zamanlarda aniden gelişen uykuya dalmada güçlük çekme, sık sık uyanma ve beraberinde gelen uykusuzluk sorunları da kalp krizinin erken belirtilerinden biridir. Uykusuzluğa ek olarak kişinin sürekli endişelenme hali ve gün içinde kendini yorgun hissetmesi de kalp krizinin belirtileri arasında yer alır.

Karın Gölgesine Dikkat!

Kalp krizi öncesi kişilerde karın ağrısı, şişkinlik, mide bulantısı, mide ekşimesi ya da şişkinlik gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler düzenli bir şekilde ortaya çıkmaz anlık olarak hafif ya da şiddetli bir şekilde değişiklik gösterebilir. Karın bölgesindeki en dikkat edilmesi gereken belirtilerden biri de göğüs bölgesindeki yanmayla birlikte ortaya çıkan mide ekşimesidir. Kalp krizine bağlı ortaya çıkan mide ekşimesi, çoğu zaman ülser veya reflü hastalığı ile karıştırılabilir.

Terleme

Terleme, kalp krizinin ilk belirtileri arasında yer almasa da, özellikle serin havalarda aniden aniden ortaya çıkıyorsa kalp krizinin belirtilerinden biri olabilir.

Ağrı

Kalp krizinin en önemli belirtileri arasında göğüs ve kol ağrısı yer alır. Göğüs bölgesinde ortaya çıkan ağrıya, kol ağrısı da eşlik ediyorsa kişinin vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurması önerilir.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi direkt olarak kalp krizinin belirtileri arasında yer almaz. Kişi yoğun bir stres altındaysa vücudu olması gerekenden daha fazla kortizol hormonu salgılar. Günlük hormon seviyesinin bir an da yükselmesi sonucu da saçlar dökülme meydana gelir. Kalp krizinin belki sinsi belirtileri arasında yer alan saç dökülmesine karşı dikkatli olunması tavsiye edilir.

Kalp Rahatsızlıkları

Kişilerin en sık karşılaştığı kalp rahatsızları arasında taşikardi ( kalp atış hızı ) ve aritmi ( düzensiz kalp atışı ) yer alır. Taşikardi ( kalp atış hızı ) ya da aritmiye ( düzensiz kalp atışı ) eşlik eden ve aniden ortaya çıkan aşırı yorgunluk, baş dönmesi ya da cildin soluk bir renge bürünmesi gibi belirtiler varsa kişiye en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvurması tavsiye edilir. Taşikardi ( kalp atış hızı ) ve aritmi ( düzensiz kalp atışı ) endişe durumu ya da panik atak gibi rahatsızlıklarla karıştırılabilmektedir.

Sessiz İskemi ( Gizli Kalp ) Nedir?

Kalp krizinin diğer bir türü olan sessiz iskemi ( miyokardiyal infarkt ), yani halk dilinde gizli kalp ya da sessiz kalp krizi olarak bilinen bir türüdür. Sessiz iskemi, kalp krizine göre daha sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Sessiz iskemi ( gizli kalp ), kalp krizine göre göğüs ağrısı, nefes darlığı, bulantı ya da kusma gibi herhangi bir semptoma neden olmaz, bu nedenle hastalığın erken tanısı ve tedavisi oldukça güç gerçekleştirilir. Özellikle şeker hastalığı olan kişilerin sessiz iskemiye ( miyokardiyal infarkt ) yakalanma olasılığı daha yüksektir. Yine ailesinde kalp hastalıkları olması, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sigara ve alkol tüketimi de sessiz iskemiye ( miyokardiyal infarkt ) yakalanma açısından risk oluşturur. Bu nedenle diyabet ya da yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı ya da aile öyküsünde kalp krizi olan kişilere, düzenli olarak kalp sağlığını kontrol ettirmeleri önerilir. Sessiz iskemi her ne kadar belirti vermese de bazı kişilerde halsizlik, mide bulantısı ve terleme bulgusuna neden olabiliyor.

Kalp Krizinin Teşhisi

Kalp krizi şüphesiyle hastaneye kaldırılan kişilere, bir takım testler yapılır ve yapılan testler sonucu hekim muayenesiyle birlikte teşhis konulabilir. Kalp krizi şüphesi olan bir hastaya ekokardiyografi ( EKG ) ya da anjiyografi gibi tetkiklerin yanından kan testleri de yapılıyor. Kan testlerinde, yükselen enzimlere bakılarak kalp kasının durumu hakkında bilgi alınabiliyor. Kişiler hastaneye, şiddetli göğüs ağrısıyla başvuruyorsa hastanın hemen ekokardiyografisi çekilerek kalp kasının hızına bakılır. Anjiyografi ise tıkalı olan damarı görüntüleyerek, erken müdahale şansı verir.

Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizinin tedavisinde erken tanı ve müdahale son derece önemli ve hayat kurtarıcıdır. Kalp krizinde uygulanan ilk tedavi kapalı damarın açılmasıdır. Tıkalı damar açıldıktan sonra hastaya yapılacak olan tedavi yöntemlerine karar verilir. Kalp krizi sonrası hastalara uygulanan tedavi yöntemleri; cerrahi müdahale, stent, bypass, balon ( anjiyoplasti ), kalp pili, ilaç tedavisi ya da kalp nakli gibi yöntemleridir. Hastaya hangi tedavinin uygulanacağını, hastanın genel sağlık durumunu kontrol eden hekim tarafında karar verilir.

Kalp Krizi Geçiren Biri Ne Yapmalıdır?

 • Kişi kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsa eğer, en kısa sürede 112’yi arayarak bulunduğu yere hemen bir ambulans istemelidir.
 • Bu esnada herhangi bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.
 • Kişi bilinci yerindeyken yakınlarına haber vermeli ve bulunduğu yeri bildirmelidir.
 • Oksijen alımının artması için odadaki cam ve pencereler açılmalıdır.
 • Kuvvetli bir şekilde öksürmek önerilir
 • Kişinin bulunduğu ortamda aspirin varsa eğer suyla birlikte aspirin içmesi tavsiye edilir.
 • Kişinin beklediği yardım gelene kadar bir yere uzanması ve oturması önerilir.

Kalp Krizinden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kalp krizinden korunmak için kişiler günlük hayatlarında bazı değişiklikler yapabilirler. Günlük yaşamda yapılan bu değişiklikler kalp krizi riskinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bunlar;

 • Kalp krizinden korunmak için öncelikle tütün ve tütün ürünlerinin bırakılması
 • Kişinin genel sağlık durumuyla birlikte fazla kilo alımına ( obeziteye ) ve kolesterolüne de dikkat etmesi
 • Stres faktörü de kalp krizini tetikleyen durumlar arasında yer almaktadır, bu nedenle kişilere stresli ortamlardan uzak durması
 • Alkol tüketiminin azaltılması
 • Düzenli spor yapılması
 • Sağlıklı beslenme şeklinde tavsiye edilir.,