Okula Başlarken Check-up

Çocuk check-up’ları özellikle okula yeni başlayacak yaş grupları için son derece değerli. Çocuğun başarısını etkileyebilecek sorunların erken teşhisi ve tedavisi için göz muayenelerinin, işitme testlerinin, ağız ve diş sağlığı kontrollerinin, boy kilo dengelerinin değerlendirilmesinde büyük yarar var.

Genel Sistemik Muayene

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı tarafından yapılacak genel sistemik muayene ile çocuğunuzda var olabilecek gözünüzden kaçmış herhangi bir sağlık sorunu ortaya konabilir. Kalple ilgili doğumsal ya da romatizmal hastalıklar, kansızlık, kan hastalıkları, endokrin sistemin genel değerlendirilmesi, allerjik hastalıklar

Göz muayenesi

Özellikle ilkokul öncesi anaokuluna gitmeyen, ev ortamında büyüyen çocukların yüzde 20 gibi bölümünde, fark edilmeyen kırılma kusurları görülebiliyor. Uzağı veya yakını net olarak göremeyen bir çocuk için görme kalitesi, çok önemli bir başarı unsuru. Net göremeyen bir çocuk dersi iyi takip edemediği için başarısız olabiliyor. Özellikle pandemi döneminde çocuklarımızın yakın mesafeden cep telefonu ve bilgisayar ekranına çokça bakmaları sonucu kırma kusurlarına bağlı görme bozukluklarının arttığı bugünlerde çocuk okula başlamadan önce çocuklarınızın görme muayenesini yaptırın.

KBB Muayenesi ve İşitme

Geniz eti problemi çok ilerlememiş çocuklarda başta kronik boğaz enfeksiyonları olmak üzere birçok sağlık sorunu için potansiyel bir tehdit. Geniz eti, aynı zamanda çocuklarda uyku apnesine neden olarak çocuğu sağlıklı ve kaliteli uyumasına engel oluyor. Birçok bilimsel çalışma uyku apnelerinin, okul başarısında düşüşe ve davranışsal sorunlara yol açabileceğini gösteriyor. Doğumdan kısa bir süre sonra bebeklere yapılan işitme testinin, okul öncesi tekrar edilmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun işitme yetisi ile ilgili sorunlar varsa bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilerek teşhis edilebilir.

PAKET İÇERİĞİ

Tam Kan Sayımı (Hemogram)

Kansızlık başta olmak üzere çeşitli kan hastalıkları ve pek çok diğer hastalığın tanısında kullanılır.

Tam İdrar Tahlili

Böbrek hastalıklarının erken tanı ve takibinde kullanılır.

AKŞ (Açlık Kan Şekeri)

Diyabet (şeker hastalığı) nın tarama, tanı ve takibinde yardımcı olur.

Total Kolestrol, Trigliserid

Kalp damar hastalıkları yönünden risk belirlenmesi, kolesterol metabolizmasının değerlendirilmesi, diyet düzenlenmesi ve takibi gibi amaçlarla kullanılır.

Üre, Kreatinin

Böbrek hastalıklarının erken tanı ve takibinde kullanılır.

ALT, AST

Karaciğer, safra yolları ve kalp hastalıklarının tanısında kullanılan testlerdir.

Ferritin

Vücuttaki demir oranının kontrolü için yapılan testtir.

Kalsiyum (Ca)

Kasların, sinirlerin ve kalbin doğru çalışmasının tespiti için kullanılır.

Vitamin B12

Sinir sistemi ve zihinsel performansta sorun olup olmadığının tespiti amaçlı kullanılır.

25 Hidroksi - Vitamin D3

Vücuttaki D vitamininin tespiti için kullanılır.

Dışkıda parazit tahlili

TSH, Serbest T4

Tiroit hastalıklarının tesbiti ve takibini sağlar.

COVID-19 (SARS-CoV-2) IgG

Covid-19 Enfeksiyonunda oluşan antikorları tespit etmek için kullanılır.

Tüm Abdomen Ultrasonografisi

Karın içi organlarda (böbrek,karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak,yumurtalıklar, rahim, prostat,lenf bezleri ve büyük damarlar gibi) hastalıkların ve anomalilerin belirlenmesinde kullanılır.

EKG (Elektrokardiografi)

Kalp ritm (atım) düzensizliklerinin saptanmasında kullanılan yöntem.

Muayene Göz Hastalıkları Uzmanı

Muayene Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Muayene Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Paylaş