Covid-19 Antikor Testi

covid19 antikor testi
Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını yaşam dinamiklerimizi değiştirirken bir çok tedbirin de daha sıkı uygulaması konusunda son derece önemli bir husus haline geldi. Peki sadece tüm kurallara uymak, bu denli hızlı bulaşan virüsün etkisinden kaçınılmasını sağlayabilir mi? Evet, günümüzde alınan ve uygulanan tedbirler virüsün hızlı bulaşma yeteneğinin önüne geçmesede, yayılmasının önüne geçebilmektedir. Virüsün yayılmasının önüne geçmek için aktif hasta olduğu tespit edilenlerin izole edilmesi ile sağlanabilmektedir. Bu süreçte hem aktif hastaların belirlenmesinde hem de daha önce virüsün bulaşıp bulaşmadığına dair uygulanan Covid-19 Antikor Testinin önemli bir yeri vardır.

Özel hastanede korona virüs testi

Sağlık Bakanlığı kararınca kişiler talepleri üzerine Covid-19 Testini hastanelerde yaptırabilmektedir. Doruk Sağlık Grubu olarak sunduğumuz PCR ve Antikor testleri ile virüsün tespiti, bağışılık durumunuz incelenebilmektedir.

PCR testi nedir?

PCR Testi, Korona Virüs döneminde değil, daha önceki dönemlerde de vücutta bulunan virüsün tespiti için kullanılan yöntemdir. Bu yöntem ile virüsün tespiti pratik bir şekilde yapılırken, vücudun enfeksiyona karşı tepkisi de ölçümlenebilmektedir.

PCR testi nasıl yapılır?

PCR testi burun ve boğazdan sürüntü örneği alınarak yapılmaktadır. Buna ilave olarak kişinin öksürük sonrası çıkardığı balgamdan da örnek alınabilmektedir. Alınan sürüntü örneği özel bir kapta muhafaza edilerek ilgili laboratuvarda test altına alınarak, sonuca ulaşılmaktadır.Unutmayalım, PCR testleri oldukça kısa sürede sonuç vermektedir ve Covid-19 pandemi süreci için oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat bu sürecin devamlılığında doğru zaman gözetilerek, uygun koşullarda sağlık görevlisi tarafından gerekli önlemler alınarak yapılması gereklidir.

Antikor testleri nedir?

Hastanemizde yapılan antikor testleri ile Covid-19 şüphesi olan kişilerin kanlarında antikor değerlerine bakılıp, kişinin daha önce hastalığı geçirip geçirmediğini ve bağışıklık durumu öğrenilebilmektedir.  

Bu antikor testleri; IgG ve IgM olarak ikiye ayrılır.

IgM Testi; Mevcut hastalık durum tespiti yapılır.
IgG Testi; Hastalığı geçirip geçirmediğinizin tespiti yapılır.

PCR testi ve antikor testi arasında ne fark vardır?

Unutulmaması gereken bir diğer husus ise antikor testlerin, bir antijen testi olmadığıdır. Antijen testler, kişinin hasta olup olmadığı ve akut enfeksiyon varlığının ortaya çıkaran testlerdir. Antikor testler ise kişinin daha önce hastalığı geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığının tanımlanmasına yardımcı olan uygulamalardır.

Covid-19 testleri kimlere uygulanmalı  ve kimler riskli grup içerisindedir?

 Virüsün bulaşma hızı düşünüldüğü ve tüm dünya genelinde topluma duyarlı olduğu göz önüne alındığında, antikor testi pandemi döneminde oldukça ihtiyaç haline gelmektedir.

Bu hususta özellikle riskli gurupların içinde bulunan;

  • 50 yaş üzerinde olanlar
  • Yüksek tansiyon hastalığı olanlar
  • Kalp hastalığı olanlar
  • Diyabet hastalığı olanlar
  • KOAH hastalığı olanlar
  • Böbrek hastalığı olanlar

Tabii ki, yukarıda bulunan hastalık tanımlarını taşımayan bireyler de Corona Virüs testi yaptırabilmektedir. Bazı durumlarda Covid-19 vakaları hastalık semptomları göstermezken, virüsü aktif olarak taşımaktadır.

*(Test işlemi Yıldırım ve Çekirge şubemizde uygulanmaktadır. Tanı amaçlı değildir)