Doruk Hastaneleri Page Banner

Çocuklarda Bademcik ve Geniz Eti Büyümesi

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Bademcikler boğazımızın arka tarafında dil kökünün her iki yanına yerleşmiş lenf dokularıdır. Bulunduğu konum sebebiyle, irileşmesi halinde besin ve havanın geçişini etkileyebilir ve solunum problemlerine yol açabilir durumdadır. Uyku esnasında gevşeyen boğaz kasları sebebiyle damak ve bademcik geniz etiyle birlikte hava yolunu tamamen kapatabilir.

Çocuklardaki bu solunum sıkıntısı yetersiz oksijen alımı ile horlama, huzursuz ve yetersiz uyku, gece terlemeleri ve büyüme ve gelişmede geri kalmaya, saldırganlık, huysuzluk gibi kişilik değişikliklerine, öğrenme güçlüklerine neden olabilmektedir. Aynı şekilde geniz eti varlığı ağız ve diş yapısı bozulmalarına damakta şekil bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Bademciklerin büyüklüğü direkt muayenede rahatlıkla görülüp anlaşılsa da geniz eti damak arkasına yerleşimi sebebiyle direk bakıda görülememektedir. Bu sebeple teşhiste önce gözle muayene, ardından endoskopik görüntüleme cihazları kullanılmaktadır. Direkt grafi ve BT görüntüleme yöntemleri kullanılarak da geniz eti görüntüleri elde edilebilir.

Geniz etinin boyutu belirlendikten sonra, ilaçla tedavi ya da cerrahi müdahale arasında karar verilmektedir. Ameliyat kararı alındığı zaman işlem öncesinde sık bademcik iltihabı hakkında detaylı bilgi alınmaktadır. Böylece bademcik ve geniz eti sorunu bir arada ise her iki cerrahi aynı anda yapılmalıdır.