Prostat Hastalıkları

Prostat Hastalıkları
Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Prostat erkeklerde idrar torbasının çıkışında yer almaktadır. İdrarı vücuttan dışarı taşıyan üretrayı çevreleyen bir salgı bezi olan prostatın ana işlevi üreme ile ilgilidir.

Yaklaşın 18-20 gram ağırlığında olan prostat, yaşlanma ile paralel birçok erkek de büyüme gösterir. Prostatın büyümesinin doğurduğu sonuçlar kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı kişilerde büyüme, prostat içinden geçen idrar kanalına doğru olmakta, bazılarında ise dışarıya doğru genişleme görülebilmektedir.

Prostat erkek üreme sisteminin önemli bir parçası olarak görülmektedir. Başlıca görevi spermleri koruyucu sıvı üretmek ve spermleri bu sıvı içerisinde muhafaza etmektir. Bununla birlikte, idrar kaçırılmasını önleyici işlevi de vardır.

Prostatla ilgili hastalıklar genellikle erkeklerde 50 yaşından sonra görülmektedir. Ancak, 25 yaşından sonra prostat tüm erkeklerde belli ölçülerde büyüme göstermektedir. Prostat büyümesinin sebepleri günümüzde hala net olarak bilinmemektedir.

Prostat hastalıkları yaygın olarak 3 farklı biçimde gözlenir. Bunlar; prostatın büyümesi (kanserli olmayan biçimde), prostat iltihaplanması (prostatit) ve de prostat kanseridir. Bir veya daha fazla biçimde hastalık görülebilmektedir.

Prostatla ilgili rahatsızlıkların en belirgin belirtisi idrar kanallarındaki olumsuzluklardır. Yıllar içinde yavaş yavaş büyüyen prostat, içinden geçen idrar kanallarını sıkıştırmaya başlar ve zamanla prostat büyür ve de idrar torbası kaslarında yorulma meydana gelir.

50 yaş üzeri erkeklerin %50’sinde prostat büyümesi görülmektedir. Yaşla birlikte prostat büyümesi oranları artış gösterirken, 60 yaş sonrası bu oran %65 olmaktadır. Prostat doğal olarak yaşla birlikte büyüyen bir yapıya sahip olduğundan büyümenin önüne geçmek mümkün olmamaktadır.

Prostat ile ilgili hastalıkların tedavisinde; yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve de cerrahi müdahale uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır.

Prostat Nedir?

Prostat, yaklaşık olarak ceviz büyüklüğünde olan, idrarı mesaneden dışarı taşıyan tüpün etrafını saran, erkek üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. İdrarı mesaneden vücut dışarısına taşıyan üretra, prostatın ortasından geçmektedir. Prostatın öncelikli işlevi, spermi besleyen ve de koruyan sıvıyı salgılamaktır.

Prostatın, mesanenin ağzını sıkarak, idrar kaçırılmasını önlemek gibi bir işlevi de bulunmaktadır. Bu, erkekler açısından çok önemli salgı bezi, belli yaştan sonra bir takım sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle 50 yaş ve üzeri erkekler de görülen prostat şikayetleri, bazen genç erkeklerde de birtakım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Prostat hastalıklarının yaygın olarak görülmekte olan 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; prostat iltihabı (prostatit), iyi huylu prostat büyümesi (bening prostat hiperplazisi) ve prostat kanseridir. Kabaca alt başlıklar şeklinde bu rahatsızlıklara değinebiliriz.

 • Prostatit: Prostatit, prostatın iltihaplanmasına denir. Genellikle idrar yapma zorluğu, pelvik ağrı ve sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendisini göstermektedir. Prostatit tedavisinde; antibiyotikler, pelvik taban egzersizleri, sıcak su banyosu gibi çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
 • İyi Huylu Prostat Büyümesi: Prostat büyümesi ‘iyi huylu prostat büyümesi (BPH)’ olarak da adlandırılmaktadır. Erkeklerde yaşlanma ile birlikte daha sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Büyüyen prostat bezinin, idrarın dışarı atılmasını zorlaştırıcı etkileri olmaktadır. Ayrıca, böbrek, mesane ve idrar yolunda birtakım sorunlara da sebebiyet verebilir.
 • Prostat Kanseri: Prostat kanseri, prostat rahatsızlıkları arasında en tehlikeli olanıdır. Erkeklerde en sık görülen kanseri türlerinden biridir. Prostat kanserinin yavaş büyüyen ve yayılan türleri bulunduğu gibi agresif olan ve de hızlı yayılabilen türleri de bulunmaktadır. Erken teşhis edilen prostat kanserinin tedavi şansı daha yüksek olmaktadır.

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri ilk evrelerde diğer prostat rahatsızlıklarına benzer semptomlara yol açabilir. Erken tarama yapılması halinde herhangi bir semptom gözlenmeden dahi teşhis edilebilmektedir. Bazı prostat kanseri belirtilerine şu şekilde değinebiliriz:

 • Menide kan görülmesi
 • İdrara bağlı çeşitli sorunlar
 • Pelvik bölgesinde rahatsızlık
 • Sırt, kalça ve kaburgalarda ağrı

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanseri tedavisi kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastanın genel sağlık durumu, hastalığın seyri tedavi protokolünün belirlenmesinde etkili olmaktadır. Prostat kanseri genellikle yavaş seyreden bir kanser türü olduğundan, hastalığın başında öncelikle takip süreci yer alır.

Prostat kanseri tedavisinde genel olarak; kemoterapi, radyoterapi, cerrahi müdahale, hormon tedavisi, immünoterapi gibi tedavi seçenekleri değerlendirilir. Erken dönemde teşhis edilmiş prostat kanseri tedavisinde daha etkili sonuçlar almak mümkündür.

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi, aynı zamanda iyi huylu prostat büyümesi olarak da bilinmektedir. Prostat bezinin iyi huylu olarak büyümesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Büyüyen prostatın idrar yolunu sıkıştırması ile birlikte idrar yapmayı zorlaştırır.

Prostat büyümesi çoğu zaman iyi huylu olarak gelişir. Genellikle 40 yaşından sonra başlayan prostat büyümesi kişinin yaşamının sonuna kadar görece değişen hızlarla büyüme gösterir. Prostat büyümesi yaşın ilerlemesi ile birlikte daha çok görülüyor olsa da kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Prostat büyümesi, mesanenin hem idrar boşaltma hem de idrar depolama işlevinde probleme neden olabilmektedir. Kişiyi rahatsız edecek belirtiler gözlendiği durumlarda veya prostat büyümesi vücut için zarar teşkil edecek boyutlara ulaşırsa tedavi edilmesi gerekir.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesi semptomları kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Prostat büyümesinin yaygın olarak görülen belirtilerine şu şekilde değinebiliriz;

 • Gece idrara çıkma sıklığında artış
 • Mesanenin tamamen boşalmaması
 • İdrar yapmaya başlamada zorluk çekilmesi
 • Sık veya aniden idrara çıkma ihtiyacı duyulması

Belirtilerin ciddiyeti prostatın boyutu ile ilgili her zaman kesin bilgi vermez. Bazen prostat boyutu küçük olan kişilerde de önemli sayılabilecek belirtiler gözlenmektedir.

Prostat Büyümesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat büyümesinin tedavisinde, hastalığın meydana açtığı sorunların şiddeti ve de hastanın bu belirtilerden rahatsız olma derecesi önemli rol oynamaktadır. Prostat büyümesi tedavisinde yaygın olarak; düzenli takip ve gözlem, ilaçla tedavi ve de cerrahi tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Prostat Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Prostat hastalıklarının belirtileri hastalığın türüne ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Prostat genellikle idrara çıkma veya mesane kontrolü ile ilgili şikayetlere neden olmaktadır. Prostat hastalıklarının bazı belirtilerine şu şekilde değinebiliriz;

 • Sık idrara çıkma hissi
 • İşemeye başlamakta ve bitirmede güçlük çekme
 • Geceleri sık idrara kalkma
 • İdrar damlaması
 • İdrarda veya menide kan
 • Ağrılı boşalma
 • Kasık, kalça, sırt, bacak veya bel ağrıları
 • Ani idrar ihtiyacı ve idrar tutma zorluğu
 • Mesaneyi tamamen boşaltamama hissi
 • Pelvik veya rektal bölgede sık görülen ağrı veya sertlik
 • Zayıf veya kesikli idrar akışı

Prostat hastalıklarının erken döneminde herhangi bir şikayet görülmeyebilir. Belirgin bir şikayet olmaksızın da prostat hastalıkları tanısı konulduğu durumlar olabilmektedir.

Prostat Hastalıkları Teşhisi Nasıl Konur?

Prostat hastalıklarının tanısında belirtileri izlemek önemli rol oynamaktadır. Prostat hastalıklarının yaygın olarak görülen belirtilerinden, idrara çıkma veya mesane kontrolü ile ilgili belirtiler hastalığın teşhisi açısından önemli görülmektedir.

Ultrasonografi, idrar akım testi, kan ve idrar tahlilleri ve prostat biyopsisi gibi tetkikler ile prostat hastalıklarının teşhisi konulabilmektedir.

Prostat Hastalıkları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat hastalıklarının tedavi süreci kişinin genel sağlık durumu ve hastalığın türü ve derecesine göre farklılık gösterir. Örneğin, prostat iltihabı tedavisinde, antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar gibi ilaçla tedavi yöntemleri tercih edilebilirken, prostat kanseri tedavisinde; takip süreci, kemoterapi veya radyoterapi gibi uygulamalar ön plana çıkmaktadır.

Prostat büyümesinde ise genellikle ilaçla tedavi veya cerrahi müdahale gibi tedavi seçenekleri ön plana çıkmaktadır. Yaygın olarak belirtilerin şiddetini azaltmak için ilaçla tedavi tercih edilebilmektedir.