Doruk Hastaneleri Page Banner

Hidrosefali Nedir?

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Beyin omurilik sıvısı, beyinde ve omurilikte üretilerek beyni dış etkilerden korumaya yardımcı olan komponentlerden birisidir. Buna karşın çok fazla miktarda beyin omurilik sıvısı beyin dokularına zarar verebilir ve beyin fonksiyonlarında bir dizi bozulmaya neden olabilir. Hidrosefali, artmış beyin omurilik sivisinin (BOS) beyindeki boşluklarda birikmesi ve kafa içindeki basıncı artırması durumudur.

Hidrosefali Belirtileri Nelerdir?

Hidrosefalinin şiddetine bağlı olarak belirti ve şikayetler, hastanın yaşına göre değişiklik gösterir. Baş ağrısı, kusma, bulanık görme, şuur problemleri ve yürüme güçlüğü gibi nörolojik belirtiler siktir. Hidrosefalinin küçük bebeklerde görülebilen yaygın belirti ve bulguları ise şunlardır: Başın boyutunda hızlı bir artış, başın normalden büyük olması, bıngıldaklarda şişkinlik veya gerginlik, kusma, uyuklama, Sinirlilik, zayıf beslenme, epileptik nöbetler, gözlerin aşağıda sabitlenmesi, kas tonusu ve kuvvetinde azalma, dokunmaya zayıf tepki, büyümede yavaşlama.

hidrosefali Tanı Yöntemleri

Hamilelik sırasında yapılan rutin prenatal ultrason taraması ile fetüste hidrosefali tespit edebilir. Doğumdan sonra bebeğin baş çevresi düzenli olarak ölçülür. Kafa büyüklüğündeki herhangi bir anormallik daha ileri testler için yol gösterici bir rol oynar. Bu durumda öncelikle beyin ultrasonu yapılır Ultrason taraması herhangi bir anormallik gösteriyorsa, daha ayrıntılı bilgiler veren beyin MR (manyetik rezonans görüntüleme) veya beyin BT (bilgisayarlı tomografi) taraması yapılır. Daha büyük çocuklar veya yetişkinlerde hidrosefali belirtileri varsa, fiziksel ve nörolojik muayene sonrası beyin BT veya beyin MR gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı konmaktadır.

 Hidrosefali Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hidrosefali kaynaklı belirtileri veya fonksiyonel bozuklukları yönetmek için sıklıkla birçok farklı tedaviye ihtiyaç duyulur. Rahatsızlık tedavi edilmezse ölüme kadar gidebilen ciddi sonuçlara neden olabilir. Tedavide amaç daha fazla beyin hasarı oluşumunu engellemektir. Ancak daha önce meydana gelen beyin hasarlarını düzeltmek mümkün değildir. Hidrosefalisi tedavisi, BOS'un normal akışını geri kazanmak için yapılır. Bunun için aşağıdaki cerrahi seçeneklerden biri tercih edilebilir.

Hidrosefali Şant Takılmas

Hidrosefali tedavisi için en sık tercih edilen yöntemdir. Şant uzun bir tüpten yapılmış bir valv- kapakçık-içeren bir sivi tahliye sistemidir. Kapakçık beyin omurilik sivisinın normal hız ve doğru yönde akmasına yardımcı olur. Cerrahi bir işlemle santin bir ucu beyne diğer ucu ise göğüs veya kann boşluğuna yerleştirilir. Böylece fazla sivi beyinden uzaklaştırılarak tüpün diğer ucundan dışarı akar ve aktığı bölgeden daha kolay bir şekilde emilebilir. Şant sıklıkla ömür boyu takılı kalır ve fonksiyonunda herhangi bir sorun olup olmadığı düzenli olarak izlenir.

Hidrosefalide ventrikülostomi

Ventrikülostomi adı verilen prosedür şant tedavisine alternatif olarak tercih edilebilir. Genellikle ventriküller arasındaki sıvı akışında tıkanıklık varsa bu yöntem kullanılır. Bu cerrahi işlem, beyinde bulunan ve ventrikül adı verilen boşlukların dibine veya iki ventrikül arasına bir delik açılması şekilde yapılır. Bu delik BOS'un beyinden uzaklaştırılmasını sağlar.

Bazı hastalarda şant takılması için uygunluğunu kontrol etmek amacıyla lomber ponksiyon (Belden BOS alınması yapılmaktadır. Beyin omurilik sıvısının bir kısmı, belden omurgaya yerleştiren bir kanül aracılığı ile dışarı çıkarılır. Bu işlem hastanın yürüme veya zihinsel becerilerinde düzelme sağlarsa şant takmak muhtemelen tedaviye yardımcı olacaktır.