EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Koroner BT Anjiyografi

Koroner BT Anjiyografi
Paylaş

Halk arasında kalp tomografisi olarak da bilinen koroner BT anjiyografi, kalpten çıkan ve yine kalbi besleyen koroner damarlar ile ilgili anatomik bozuklukların görüntülenmesini sağlayan metottur. Kontrast madde kullanımı ile gerçekleştirilen koroner BT anjiyo, pek çok farklı kalp hastalığına ait tedavi şeklinin planlamasında yol gösterici bir role sahiptir. Sanal anjiyografi ve kansız anjiyo olarak da bilinen koroner BT anjiyografi ile kişinin kalbini besleyen koroner damarlardaki kalsiyum düzeyine ya da farklı bir deyişle kireçlenme düzeyine bakılabilir. Plak varlığı kontrol edilebilir. Hızlı bir işlem olması nedeniyle “10 saniyelik anjiyo” olarak da bilinen koroner BT anjiyografi kalp taraması işlemi, ön laboratuvar çalışması gerekmeksizin kolay bir şekilde uygulanabilir. Elde edilen 3 boyutlu görüntülerin bilgisayara aktarılmasıyla son bulan BT anjiyo sayesinde hekim, hastanın koroner damarlarını farklı açılardan kapsamlı olarak değerlendirir.

Koroner BT Anjiyografi Nedir?

Bir görüntüleme yöntemi olan koroner BT anjiyografi, kalbi besleyen damarların görüntülerinin 3 boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılması işlemi olarak tanımlanabilir. Damarların içini gösteren klasik anjiyografi işleminden farklı olarak koroner BT anjiyo sayesinde kişinin, damar duvarları da görüntülenebilir. Görüntüleme işlemi yaklaşık 10 saniye kadar sürer, ağrısızdır ve hastanede yatış gerektirmez. Sanal anjiyo, kalp krizinin önlenmesinde önemli bir paya sahiptir. Farklı bir deyişle BT anjiyografi sayesinde tanı, erken dönemde hızlı bir şekilde koyulabilir. Ayrıca sessiz seyreden koroner arter hastalıklarının erken dönemde tanı almasına ve tedavi edilmesine imkan sağlar. Koroner BT anjiyografi, damar lümeni, duvar yapısı, atardamara ait anatomik ve yapısal bozukluklar, plak varlığı ve özelliği ve kalbin çalışma şekli gibi pek çok parametre hakkında bilgi sunar.

Koroner BT Anjiyografi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Koroner BT anjiyo işlemi öncesinde kullanılan ilaçlar hakkında hekim bilgilendirilmelidir. İşlemden önceki 5 saat boyunca yemek yenmemeli ve sıvı alınmamalıdır. Ayrıca var olan mevcut hastalıklar hakkında hekim bilgilendirilmeli, mevcut tetkik sonuçları hekime gösterilmelidir.

Koroner BT Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Hızlı bir görüntüleme yöntemi olan koroner BT anjiyografi (Koroner BTA) işlemi, hastaneye yatış ve anestezi gerektirmeksizin, kişi uyanıkken, yaklaşık 10 saniye içinde yapılır. İşlem öncesinde olası riskler ve alınan önlemler hakkında kişi bilgilendirilir. Ardından damar yolu açılarak kişi tomografi cihazının sedyesine yatırılır. Çekim sırasında hastanın nefesini tutması ve hareket etmemesi gerektiğinden kısa bir solunum egzersizi yapılır. Kol ya da elde bulunan venden ya da farklı bir deyişle toplar damarlardan kişiye iyotlu kontrast madde verilir. Kontrast maddeye bağlı olarak kişi ağzında metalik bir tat ya da vücudunda sıcaklık hissedebilir. Ardından hastaya nefesini tutması söylenir ve koroner BT anjiyografi çekimi tamamlanır. İşlemin ardından kişi ayağa kalkmadan önce rutin olarak tansiyon ölçülür ve nabız kontrolü yapılır. Bilgisayar ortamına aktarılan veriler, radyoloji bölümü hekimi tarafından değerlendirilir. Koroner BT anjiyografi çekimi son derece kısa olsa da toplam işlem süresi 10 dakika kadar sürebilir. Vücuda verilen kontrast maddenin atılımı için kişiye fazladan 1 litre su içmesi önerilir. İşlem sonrasında kişi günlük hayatına geri dönebilir.

Koroner BT Anjiyografinin Avantajları Nelerdir?

Koroner BT anjiyografi, konjenital kalp hastalıkları, kapak hastalıkları, koroner arter hastalığı, kalp kitleleri, damar sertleşmesine yol açan plak varlığı gibi pek çok kalp rahatsızlığın tedavisinde yol göstericidir. Erken tanı imkanıyla kişi kalp krizi geçirmeden tedavi almasını sağlar. Koroner arterde var olan plak birikiminin neden olduğu darlık ve tıkanma miktarı belirlenir. Varsa çapı uygun olan stentin açık olup olmadığı kontrol edilebilir. Sanal anjiyonun avantajlarının bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

  • Yüksek görüntü kalitesi,
  • Çekim süresinin hızlı olması,
  • İşlem sırasında ve sonrasında ağrı olmaması,
  • Stent takılmış ya da bypass operasyonu olan kişilerde kullanılabilmesi,
  • Koroner damarların anatomisi ve darlık seviyesi hakkında detaylı bilgi sunması.

Eğer sizin de koroner BT anjiyografi olmanız gerekiyorsa 444 0 455 numaralı telefondan bize ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.