EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi
Paylaş

Halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinen minimal invaziv cerrahi, cerrahi operasyonların cilt üzerinde açılan küçük kesilerden yapılması olarak tanımlanabilir. Geleneksel ameliyatlardan farklı olarak minimal invaziv cerrahi yönteminde, kemik ve doku hasarlanması en alt düzeydedir. Operasyon sonrasında iyileşme hızlıdır ve enfeksiyon riski düşüktür. Minimal invaziv kalp cerrahisi ise küçük kesilerle yapılan kalp ameliyatı olarak açıklanabilir. Minimal invaziv kalp cerrahisinde hastanın göğsü tamamen açılmaz. Bunun yerine operasyonun türüne bağlı olarak, göğüs bütünlüğü bozulmadan, ilgili bölgeye küçük kesiler yapılarak operasyon gerçekleştirilir. Geleneksel ameliyat türleri kadar güvenli olan minimal invaziv kalp cerrahisi, bu operasyon türlerinden daha az risklidir.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi Nedir?

Tıp ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sağlık alanında sürekli olarak gelişmeler olur. Bu gelişmelerden biri de minimal invaziv kalp cerrahisidir. Kalp ameliyatlarının küçük kesilerle yapıldığı bu operasyon türü, geleneksel yöntemlere göre daha konforludur. Enfeksiyon riskinin az olması, yara bölgesinin daha hızlı iyileşmesi gibi avantajlar sayesinde hasta, sosyal ve iş hayatına daha hızlı döner. Açık kalp ameliyatları, göğüs kemiği tamamen açılarak yapılırken minimal invaziv kalp operasyonları, çoğunlukla sağ ya da sol meme altına, köprücük kemiği altına veya göğsün yan tarafında kaburgaların arasına açılan 6 ila 7 cm. boyutundaki kesilerden yapılır.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Uygulanır?

Göğüs bölgesinin tamamen açılmadığı minimal invaziv kalp cerrahisinde farklı insizyon ya da farklı bir deyişle kesi bölgeleri kullanılır. Kesinin nereden yapılacağı, operasyonun ne için yapılacağına göre farklılık gösterir. Minimal invaziv kalp cerrahisi yöntemi ile yapılan ameliyat türlerinin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

 • Koroner arter bypass,
 • Kalp kapakçıklarının onarımı ya da değişimi,
 • Kalp içinde bulunan tümörlerin çıkarılması,
 • Kalp deliklerinin onarımı,
 • Kapak hastalıklarının tedavisi.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

Açık kalp ameliyatına kıyasla minimal invaziv kalp cerrahisinin getirdiği avantajların bir kısmı şöyledir:,

 • Kesi alanının küçük olması nedeniyle göğsün ön duvar kemiği olarak açıklanabilen sternum kesilmez. Göğüs bütünlüğünün korunmasını sağlayan bu yöntem sayesinde ameliyat sonrasında oluşabilecek solunum sistemi problemleri en aza iner.
 • Göğüs duvarının tamamen açılması bazı kişilerde vücut bütünlüğünün bozulması olarak algılanır. Göğüs ön duvarının tamamen açılmaması, operasyon sonrasında ortaya çıkan bazı psikolojik sorunların yaşanmasını engeller.
 • Göğüs duvarının tamamen açılması ile yapılan ameliyatlarda kemik kaynama süresi yaklaşık 2 ay sürer. Bu süre boyunca hastanın araba kullanması, yük taşıması, sağa ya da sola yatması, kollarını baş seviyesinin üstüne çıkarması gibi eylemleri yapmaması gerekir. Minimal invaziv cerrahi yönteminde bu gibi kısıtlamalar bulunmaz. Operasyonun ardından drenin çıkarılmasıyla birlikte kişi kendini rahat hissettiği zaman bu gibi eylemleri gerçekleştirebilir.
 • Minimal invaziv kalp cerrahisinde kanama son derece azdır. Buna bağlı olarak kişiye kan nakli yapılması gerekmez.
 • Kesi alanının 6 ila 7 cm. boyutunda olması nedeniyle operasyon sonrası ağrı hissi azdır.
 • Özellikle genç hastalarda oluşan kozmetik kaygı, minimal invaziv kalp cerrahisi sonrası büyük oranda ortadan kalkar. Operasyon sonrasında kişi kollarını tamamen yukarı kaldırmadıkça yara izi görünmez. Ameliyat izi yaklaşık 1 yıl sonra neredeyse görünmez bir hâl alır.
 • Açık kalp ameliyatlarına kıyasla iyileşme süresi ve hastanede yatış süresi çok daha kısadır.

Minimal invaziv kalp cerrahisi yıllardır başarı ile yürütülen bir operasyon tekniğidir. Hemen her yaştan kişiye uygulanabilir. Ancak hastanın genel sağlığı, kalp hastalığının türü ve ciddiyeti gibi bazı etkenlere bağlı olarak hekim, minimal invaziv kalp cerrahisi yöntemini önermeyebilir. Minimal invaziv kalp cerrahisi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için 444 0 455 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.