Bursa Check-up Sağlık Taraması

Yaşam boyu karşılaştığımız bir çok etken veya genetik faktörlerden dolayı sağlığımız risk altında kalabilmektedir. Check-Up taraması ile bu tür faktörlerin erken tanısı ve tedavisi büyük önem kazanıyor. Check-Up yani ‘genel sağlık taraması’ bireylerin kişisel sağlık taramasını sadece tetkikten ibaret olmayıp vücudumuzun genel sağlık durumunu ölçümlemektedir. Bu sayede Check-Up ile erişilen tüm vücut analizi, risklerin erken teşhis edilmesi gibi özellikle kronik ve gizli rahatsızlıkları olan bireylerde (Kalp Damar Hastalıkları, Kanser, Kronik hava yolu Hastalıkları vb.) büyük önem taşımaktadır.

Check-up kimler için uygundur?

Yaşam serüveni boyunca hayatımızı risk teşkil eden hastalıkların zaman olduğu düşünüldüğünde, check-up taramasının yaş farklı gözetmeksizin uygulanması gerekmektedir. Özellikle 40 yaş sonrasında veya şeker hastalığı ‘diyabet’, ağır kronik rahatsızlıklara sahip olan bireylerde düzenli olarak yılda bir kez check-up taraması yaptırılması önerilmektedir.

Check-up işlemi nedir, nasıl uygulanır?

Check-Up hizmetlerimiz ile uzman hekimlerimiz tarafından bireylerin fiziki muayenesi, uygulanacak testler ve gerekli tüm konsültasyon kararları oluşturulup Check-Up taraması başlamaktadır. Tüm süreç boyunca Check-Up danışmanlarımız hastane içerisinde size refakat etmektedir.

Kan testleri ile hastalarımızın metabolik, hormonal, hematolojik durumları belirlenip organların çalışma durumu belirlenir.

Radyolojik (röntgen, ultrasongrafik) tetkikler ile hastalarımızın organ işleyişi görüntülenir. Bu testler kapsamında uzman hekim kontrolünde check-up tarama listesine farklı ileri görüntüleme teknolojileri de eklenebilmektedir.

Fonksiyonel testler kapsamında ise hastalarımızın kalp sağlığı ve solunum sisteminin detaylı olarak görüntülenerek incelenmesi sağlanır.

Check-up ne kadar sürer?

Bu süre genel olarak seçilen paket içerisinde bulunan tetkikler kapsamında belirlenmektedir. Genel sağlık kontrol taramasında çoğu zaman gün içinde bitmektedir. Tam kapsamlı Check-Up paketleri veya kişiye özel paketlerde tam gün sürebilir veya bir sonraki gün tamamlanmaktadır.

Check-up hazırlıkları nelerdir?

Laboratuvar testleri için yaklaşık 8-12 saatlik bir açlık gerekmektedir.

Su içilebilir fakat sigara, şeker, sakız ve kafein içeren gıdalar tüketilmemelidir.

Taramadan bir gün önce alkol alınmaması ve akşam yemeğinde tercihen hafif gıdalar tüketilmesi önerilir.

Check-Up programı içerisinde ‘Eforlu EKG’ bulunuyorsa havlu, yedek atlet, spor giysisi ve spor ayakkabı bulundurulması önerilir.

Kadın hastalarımız için Check-Up programlarında mamografi tetkili bulunuyorsa, krem veya parfüm tarzı malzemelerinin gelmeden önce kullanılmaması önerilir.

Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı ilgili birimlerimize bildirmeniz ve uzman hekimimize belirtmeyi unutmayınız.

Hamilelik durumunuz varsa mutlaka bildirmenizi öneririz.

Kadınların adet dönemlerinde Check-Up taramasının bazı tahlillerin sağlıklı sonuç vermeyeceğini belirtmek isteriz.

Detaylı bilgi için web sitemiz üzerinde bulunan Check-Up başvuru formunu doldurarak danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.