EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

Reflü Nedir? Reflü Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?

Reflü Nedir? Reflü Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?
Paylaş

UZMANINA DANIŞ

Bize Yazın Sizi Arayalım

KVKK Metnini Kabul Ediyorum

Reflü, midede salgılanan sindirime yardımcı asit ve enzimlerin yemek borusu, boğaz veya ağıza kadar ulaşmasıdır. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, yemek borusunda, boğazda veya ağızda olmaması gereken asit ve diğer maddelerin olması kişiyi oldukça rahatsız edebilir ve bu organların olağan işlevlerini yerine getirmesini engelleyebilir. Bu sebeple, midede başlayıp ağıza kadar etki eden bu hastalığın tedavisi şarttır. Doruk Hastaneleri olarak, reflü hastalığının tanı ve tedavisinde, ilişkili tüm birimlerimizle, ekip olarak hizmet sunmaktayız.

Reflü Nedir?

Midede salgılanan bir takım asit ve enzimlerin yemek borusuna doğru geri kaçışı sonucunda oluşan hastalığa reflü adı verildiğine değindik. Peki, nasıl olur da midede olması gereken bu kimyasal maddeler ve yiyecek artıkları geri kaçar?  Nedeni net olarak saptanamamakla birlikte, sindirim sistemindeki patolojik veya fizyolojik bir sorun kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Toplumun %20 sinin bu hastalıktan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle reflü, toplum nezdinde hiç de azımsanamayacak bir önem seviyesinde gündem teşkil etmektedir. Özellikle yemeklerden bir müddet sonra yapılan fiziksel aktivitelerle ortaya çıkabilir. Yemeklerden sonra ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olması, reflünün geçici bir hastalık olup olmadığı sorusunu akla getirebilir. Geçici olarak da görülebilecek bu hastalık ilerlediği takdirde bireyin tüm hayatını etkileyecek bir hal alabilir.

Tedavi edilmediği takdirde reflü, yemek borusunda bir çok önemli hastalığa (ülser, iltihap, kanama, darlık vb.) neden olabileceğinden önemli bir hastalık olarak ele alınmalı ve tedavi edilmelidir.
 

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri bariz olabileceği gibi zaman zaman fark edilmeyebilir. Reflü olup olmadığınızı anlayabileceğiniz belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Genellikle midede başlayan ve boğaza doğru yayılan yanma hissi,
  • Öne eğilme ile (ayakkabı bağlama, secdeye varma gibi) ağrı ve yanmada artış.
  • Ağrılı bir şekilde yutkunma,
  • Ağızda acı bir tat hissi veya yediklerinizin ağzınıza gelmesi,
  • Göğüste ağrı hissedilebilir.

Yukarıda sayılan belirtilerden şikayetçiyseniz mutlaka hekime görünmelisiniz. Bazı durumlarda belirtilen şikayetleriniz olmayabilir ancak yine de reflü hastası olabilirsiniz. Bu sebeple; öksürük, ağız kokusu veya sinüzit benzeri şikayetlerinizde, hastalığınızın reflü olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Reflü Tanısı Nasıl Koyulur?

Reflünün teşhis edilmesinde birkaç farklı tıbbi yöntem mevcuttur. Genellikle ilk tercih edilen yöntem gastroskopidir. Gastroskopi yöntemi ile mide ve mideye ait organ yapıları incelenir. Bir bakıma mide detaylı bir yapısal taramadan geçirilir. Bu yöntemle, midede herhangi bir hasarın olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Arzu edildiği takdirde, mide doku örneği alınarak patolojik inceleme de yapılabilir. Bunun dışında yemek borusundaki asit miktarını ölçmeye yönelik Phmetre de tanıda kullanılır.

Reflü ve Gastrit Aynı Hastalık Mıdır?

Reflü hastalığı ile ilgili bir diğer merak edilen önemli konu ise, reflü ile gastritin aynı hastalık olup olmadığıdır. İkisi de mide kaynaklı hastalıklar olduğundan çoğu zaman karıştırılır. Reflü ve gastrit aynı hastalık değildir. Gastrit midede oluşan iltihap veya enfeksiyon kaynaklı bir hastalıktır. Reflü, mide asidinin yemek borusuna kaçması ve etkilemesi ile oluşan bir durumdur.

Reflü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Reflüde bir çok diğer hastalık gibi, tedavisinde yaşam tarzı değişikliği gerektiren bir hastalıktır. Özellikle hastaların diyetlerinde ‘reflü olanlar nasıl beslenmelidir?’ başlığı altında değindiğimiz maddelere dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca; az yemek ve hareketi arttırmak, sıvı alımını yemeklerle birlikte yapmamak gibi önlemler de tedaviye olumlu katkı sağlar. 

Reflünün ilaçla tedavisinde, midedeki asit salgılanmasını, ve asitin yemek borusunu tahriş etmesini önleyecek bir yaklaşım önemlidir. İleri vakalarda cerrahi de uygulanabilir. 

Reflü Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Toplumun %20 sinin etkilendiği bir hastalık olan reflü, beslenme ile ilişkilidir. Her hastalıkta, doğrudan veya dolaylı olarak diyetiniz ile ilişki kurmak mümkündür. Reflü hastalığına sahip bireylerin nasıl beslenmesi gerektiğine ilişkin, bir bakıma reflüye ne iyi gelir sorusuna cevaben şu önerilerde bulunuyoruz:

  • Gazlı, alkollü ve kahve gibi kafein oranı yüksek içeceklerden uzak durulması,
  • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması,
  • Soğan, sarımsak ve turşu gibi asit oranı yüksek gıdalardan uzak durulması,
  • Sigara, alkol gibi zararlı maddeler mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Bu maddelerin yanı sıra; fazla kilolarınızdan kurtulmak, rahat şekilde giyinmeyi tercih etmek, geç öğünlerden kaçınmak gibi temel yapılması gerekenlere dikkat edilmesi mide asidinin boğaza gelmesine iyi gelir.

Bireyin her zaman yaşamadığı, dönemsel olarak görülen reflü bir müddet sonra kendiliğinden geçebilir. Ancak sürekli şikayeti olan hastalar içinde; dikkat edilmesi gereken tüm hususlara uyulduğu ve yaşam tarzında köklü değişiklikler yapılabildiği ölçüde reflü hastalığının tamamen geçmesi olasıdır. Hastalığınıza şifa bulmanıza yardımcı olabileceğimiz, sağlıklı bir yaşam dileriz.