Doruk Hastaneleri Page Banner

İnsülin Direnci Nedir?

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

İnsülin direnci kavramı son yıllarda sıkça duymaya başladığımız klinik sonuçları açısından önem kazanan bir kavramdır. Peki nedir insülin direnci?

Öncelikle insülin hormonu ve işlevine bir göz atalım. İnsülin hormonu, midenin altında pankreas bezinden salgılanır. Görevi ise, kan şekerini hücre içerisine sokmaktır. Yağ, kas, ve karaciğer gibi kan şekerini yakıt olarak kullanan dokulara, şekerin alınmasını sağlamak ve kan şekerini düşürerek normal seviyelerde tutmaktır. İnsülin hormonu salınımı olmasına rağmen hücrelerin dolayısıyla hedef dokuların, organların yanıtsız kalması ve insülinin görevini yerine getiremez hale gelmesine insülin direnci denir. Bunun sonucunda kan şekerini normal aralıklarda tutmak için daha fazla insülin salınımı olur ve kan şekeri düzeylerinde dalgalanmalar meydana gelir. Bu da kişilerin daha çok yemek yemesine, kan şeker seviyelerinde düzensizliklere ve kilo alımına yol açmaktadır. Vücudun bütün dengesini bozarak yaşlanma sürecini de hızlandırmaktadır. Bir çok bilimsel yayınlarda insülin direnci, diabet - şeker hastalığı, hipertansiyon - yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, infertilite - kısırlık gibi hastalıkların ön habercisi olabileceği vurgulanmaktadır.

İnsülin direnci nasıl teşhis edilir?

Laboratuvarımızda kandan, 8-10 saatlik açlık sonrası, açlık kan şekeri (AKŞ) ve açlık insülin testlerine bakılarak HOMO-IR hesaplama yöntemi ile risk belirlenir.