Doruk Hastaneleri Page Banner

Gebelikte Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kan dolaşımında şeker seviyesinin yüksek olması olarak açıklanabilir. Tıp dilinde diabetes mellitus olarak da tanımlanan diyabet, temel olarak insülin salınımının azlığından kaynaklanır. Gebelik döneminde diyabet iki ayrı başlık altında incelenir. Bunlardan ilki gebelik döneminden önce diyabet hastalığı olanlardır. İkincisi ise hikayesinde diyabet hastalığı olmamasına rağmen gebelik sırasında ortaya çıkan gestasyonel diyabet türüdür.

Diyabet ve Gebelik Nedir?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, gebelik öncesinde ya da sırasında ortaya çıkabilir. Birbirinden ayrı olarak değerlendirilmesi gereken bu iki durumun da gebelik sürecinde sıkı takip edilmesi gerekir. Gebelik öncesinde kontrol altına alınmayan diyabet vakalarında anne adayında ve bebekte pek çok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Gebelikten önce diyabeti olan kadınların gebe kalması durumunda, kan şekeri düzeyinin kontrol altına alınması için hekim kontrolünde insülin dozu tekrar düzenlenir. Gebelik öncesinde diyabeti olamamasına rağmen gebelik sürecinde kandaki şeker seviyesinin artması durumu, gestasyonel diyabet olarak tanımlanır. Toplumda yaklaşık %7 oranında görülen bu durumun da mutlaka kontrol altına alınması gerekir.

Gebelik Öncesi Var Olan Diyabet Riskli Midir?

Gebelik sürecinden önce diyabeti olan kişilerin gebe kalmadan önce şeker hastalığını kontrol altına alması önemlidir. Diyabeti olmayan kişilere kıyasla gebelik sürecinin daha riskli olduğu bu durumda hekim, kişinin kullandığı ilaçları tekrar düzenleyebilir. Gebelik öncesinde diyabeti olan kişilerin, şeker hastalığını kontrol altında tutmaması, hem anne adayı hem de bebek için risk oluşturur. Bu risklerin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebek normalden daha iri olabilir,
 • Bebekte omurga, kalp ve böbrek anomalileri görülebilir,
 • Erken doğum gerçekleşebilir,
 • Bebeğin akciğer gelişiminin bozulmasına bağlı olarak doğum sonrasında solunum problemleri olabilir,
 • Doğumun ardından bebekte hipoglisemi gelişebilir.

Gebelik Şekeri Nedir, Neden Olur?,

Halk arasında gebelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabet, diyabetin ilk kez gebelik sırasında saptanması olarak açıklanabilir. Toplumda yaklaşık olarak %7 oranında görülen gestasyonel diyabet, çoğunlukla 30 yaş ve üzeri kadınlarda, gebeliğe kilolu başlayanlarda ve ailesinde diyabet öyküsü bulunanlarda görülür. Gebelik şekeri pankreasın, gebelik öncesinde yeterli miktarda insülin salgılamasına rağmen gebelik sırasında bu görevini yerine getirememesiyle ortaya çıkar. Bu tip vakalarda kişide tipik diyabet belirtileri görülmese de gebelik süresince kan şekerinde yükselme olabilir. Gestasyonel diyabet varlığının araştırılması için gebeliğin erken haftalarında açlık kan şekeri düzeyi kontrol edilir. 24 ila 28. haftalarda ise gestasyonel diyabet taraması tekrarlanır.

Gebelik Şekeri Kimlerde Görülür?

Gebelik döneminde kandaki şeker seviyesinin yükselmesi ile oluşan gebelik şekerinin ortaya çıkmasında pek çok farklı etken rol oynar. Bu vakalarda gebelik öncesinde şeker hastalığı yoktur ve çoğunlukla gebeliğin ilk 3 ayında kandaki şeker seviyesi normal düzeydedir. Gebeliğin ilk 3 ayında kan şekerinde yükseklik olması, genellikle gebelik döneminden önce tanısı koyulmamış diyabet hastalığının varlığını işaret eder. Gestasyonel diyabetin görülme riskini artıran durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ailede şeker hastalığı varlığı,
 • Vücut kitle endeksinin yüksek olması,
 • 30 yaş ve üzerinde gebe kalmak,
 • Tekrarlayan düşük hikayesi varlığı,
 • Önceki gebeliklerinde gestasyonel diyabet varlığı,
 • Önceki doğumunda 4,0 kg’dan ağır bebek doğurmak.

Gebelik Şekeri Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Gebelik sırasında diyabet gelişmesi durumunda, anne adayının kan şekeri düzeyini kontrol altında tutması önemlidir. Bazı vakalarda anne adayının yalnızca diyetini düzenlemesi yeterli olurken bazılarında ise insülin kullanımı gerekebilir. Bu nedenle gestasyonel diyabeti olan kişilerin daha sık hekim kontrolüne gelmesi ya da düzenli olarak evde kan şekeri düzeyini kontrol etmesi önerilebilir. Gebelik sırasında ortaya çıkan diyabet varlığında kişiye özel diyet uygulanabilir. Hekim önerisiyle kişinin gebelik haftasına ve genel sağlık durumuna göre hafif egzersiz programları önerilebilir. Eğer sizde de gebelik diyeti olduğunu düşünüyorsanız 444 0 455 numaralı telefondan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.