Crohn Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Crohn Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Adını 1932 yılında hastalığı ilk kez tanımlayan Dr. Burril Crohn’ dan alan Crohn hastalığı, sebebi tam olarak bilinmeyen  ve tüm gastrointestinal yolu etkileyebilen  kronik inflamatuar bir hastalıktır. Sindirim sistemi hastalıkları arasında en ciddi sorunlara yol açabilen hastalık; genellikle 30-40 yaş arası bireylerde daha sık görülür. Tedavi yöntemleri arasında ilaçla ve cerrahi tedavi yöntemlerin de yer aldığı rahatsızlıkta, özellikle risk altında olan, belirtilen yaş aralığındaki ve sigara gibi kötü alışkanlıklara sahip bireylerin dikkatli olması gerekir.

Crohn hastalığı, sindirim sisteminin tamamını –ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklar, anüs- etkileyebilir. Tutulum gösterdiği alanlarda kalınlaşma ve ülserlere yol açar. Bunun yanı sıra hastalık, sindirim sistemi dışındaki organlarda da bir takım yakınmalar duyulmasına sebebiyet verdiğinden, sistematik yani tüm vücudu etkileyebilen bir rahatsızlık olarak kabul ediliyor. 

 
 

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı, en yalın haliyle; sindirim sisteminin tüm organlarına tutulum sağlayabilen ve etkilediği yerde bir takım kalınlaşma ve ülserlere yol açabilen inflamatuar bağırsak hastalığı olarak tanımlanabilir. Hastalık, genel olarak ince bağırsağın son kısmı, ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleşim noktası  veya kalın bağırsağa tutulum sağlasa da ağızdan anüse kadar yer yer olmak kaydıyla tüm sindirim sistemini etkileyebilmektedir. Anüs bölgesinde ‘fissür’ adı verilen çatlaklar  ve ‘fistül’ olarak bilinen iltihap deliklerinin oluşmasına sebebiyet verdiği bilinmektedir.
Her yaşta görülebilme ihtimali olan rahatsızlık kronik olup hayat boyu devam edebilir. Hastalığın oluşmasına neden olan herhangi net bir sebep bulunmamaktadır. Medikal ve cerrahi yöntemlerle uzun süreli klinik iyileşme görülebilmektedir.

Hastalığının nedeni üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, vücudun bağışıklık sistemindeki anormallikler ve bakteriyel infeksiyon üzerine yoğunlaşılmaktadır. Rahatsızlığa, vücuttaki bağışıklık hücrelerinin bağırsak sistemine saldırarak inflamasyona (iltihaplanma) sebep olmasının neden olduğu varsayılmaktadır.  

 
 
 
 
 

Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Crohn Hastalığı genel olarak ince ya da kalın bağırsak ya da anüs ve/veya rektum ya da her ikisini etkileyecek biçimde ortaya çıkar. Tüm belirtiler her hastada görülmeyebilir. Zaman zaman Crohn’un başlangıcı ani ve ciddi olabilir. Birey, hızlı bir şekilde ciddi olarak rahatsızlanır ve acil cerrahi müdahale gerekir. 

Crohn hastalığının bazı önemli belirtileri şunlardır:

 • İshal, karın ağrıları,
 • Bağırsak tıkanmaları, tuvaletten sonra bağırsaklardaki doluluk hissi,
 • Ateş,
 • İştahsızlık ve kilo kaybı,
 • Yorgunluk,
 • Anüs çevresinde ağrı ve anal fistül,
 • Eklem ve cilt iltihapları,
 • Nefes darlığı,
 • Ağızdan makata kadar olan bölgede oluşan ülserler.

Crohn Hastalığının Teşhisi Nasıl Konur?

İlk olarak hastanın tıbbi öyküsü dinlenir ve hasta fiziki muayene edilir. Sonrasında ise; çeşitli laboratuvar testleri, kameralar ile ilgili bölgelerin incelenmesi ve radyolojik test yöntemlerinin uygulanması gibi adımlar izlenebilir.

Hastalığın teşhisinde yararlanılabilecek bazı yöntemler şunlardır;

 • Biyopsi,
 • Bilgisayarlı tomografi ve MR,
 • Kolonoskopi ve MR,
 • Dışkı testi,
 • Kan testi.

Crohn Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın tedavisinde,  kesin sonuç alınmasına yönelik kullanılan bir yöntem bulunmamaktadır. Tedavi yöntemleri arasında ilaçla ve cerrahi tedavi yöntemleri yer alır. Genellikle, ilk olarak ilaçla tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Ancak, cerrahi tedavinin zorunlu olduğu durumlar da olabilir.
Crohn hastalığının ilaç tedavisinde; steroid ilaçlar, bağışıklık sistemine yönelik ilaçlar veya biyolojik ilaçlar kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra, hekim gözetimi altında alınması kaydıyla; anti-diyareller, bazı ağrı kesiciler, B-12 takviyesi, demir takviyesi, kalsiyum ve D vitamini takviyelerinden yararlanılabilinir.

Doruk Hastaneleri olarak, sevdikleriniz ile birlikte, sağlığımızın öneminin bilinci ile hareket ettiğiniz mutlu bir gelecek dileriz.