Doruk Hastaneleri Page Banner

Gut Hastalığı Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nasıl Olur?

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Halk arasında zengin veya padişah hastalığı olarak da bilinen gut hastalığı, vücuttan atılamayan ürik asidin kanda veya eklemlerde birikmesi sonucu meydana gelen iltihaplanma olarak tanımlanabilir. Birden çok rahatsızlık kategorisine dahil edilebilen hastalığın tedavisi mümkündür. Çoğu durumda beslenme alışkanlıklarının neden olduğu hastalığa sebebiyet veren başka etkenlerde bulunmaktadır.

Özellikle bacak eklemlerini ciddi şekilde etkileyen rahatsızlık, önlem alınmazsa önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Doruk Hastaneleri olarak,  eklemlerde meydana gelen kızarıklık, şişlik, hassasiyet, ani ve şiddetli ağrı gibi yaygın semptomları görülebilen rahatsızlığın tanı ve tedavisinde ilgili tüm birimlerimizle ekip olarak hizmet sunmaktayız.

 
 

Gut Hastalığı Nedir?

Vücudumuza aldığımız proteinlerin yıkımı sonucu, ürik asit gibi bir takım yeni bileşikler oluşmaktadır. Son ürün olan ürik asidin vücuttan atılamayarak eklemlerde birikmesi ve iltihaba neden olması ise Gut hastalığına sebebiyet vermektedir. Aşırı, düzensiz beslenme ve fazla alkol alımı sonucunda sık görülebilen rahatsızlığın birden çok ve farklı nedeni olabilir. Gut hastalığı, eklemlere olumsuz etkisi ile tanınsa da , sadece romatizmal bir hastalık olarak değil, metabolik rahatsızlık olarak da sınıflandırılabilmektedir. 

Gut hastalığının bazı önemli nedenlerini sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık;

  • Düzensiz ve aşırı beslenme (Ağırlıklı olarak; kırmızı et, sakatat, fruktoz/mısır şurubu ile hazırlanan gıdalar, kabuklu deniz ürünleri, bazı baklagiller, mantar, karnabahar, ıspanak, kuşkonmaz gibi sebzeler.)
  • Alkol kullanımı,
  • Kanser ve kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları,
  • Bir takım genetik faktörler,
  • Böbrek yetmezliği, sedef hastalığı.
  • Obezite, hipertansiyon.
 
 
 
 

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığının en yaygın belirtileri; yoğun eklem ağrısı, süregelen ağrılar, şişlik ve kızarıklık. Ancak hastalığın bazı evreleri bulunmaktadır.  Bu evreler; akut atak, ara dönem ve kronik tofüslü gut olarak bilinir. 

Akut atak: Eklemlerde ani olarak görülen ve genellikle 5-10 gün arası süren şişme ve ağrı.

Ara Dönem: Belirtilerin (şikayetlerin) azaldığı ve iyileşme görüldüğü dönem, sonrasında tekrar şiddetli olarak yanma hissi.

Kronik Tofüslü Gut: Tedavi edilmediği taktirde hastalığın kronikleşmesi ve tofüs denilen ürik asit kristallerinin bir araya toplanarak cilt altında ya da dokularda çökmesi ile oluşan birikintilerin olduğu dönem.

Hastalığın tüm evrelerini kapsayacak şekilde bazı önemli belirtileri şunlardır:

  • Eklemlerde şişlikler ve ağrılar. (Genellikle ayak başparmağında meydana gelen eklem ağrısı ile tanınır.) Çoğu zaman, sabaha karşı kendisini gösterir. Kişi, ağrı sebebi ile gece uyanır.
  • Böbrek tutulumu olan durumlarda, idrar yollarında taş oluşumu, karın ve bel ağrıları, idrarda kan,
  • Kronik ağrılar, şişlik ve kızarıklık.
 
 
 
 

Gut Hastalığı Teşhisi Nasıl Koyulur?

Kandaki ürik asit miktarına bakılması hastalığın teşhisine yardımcı olabilir anca kesin netice vermeyebilir. Kandaki ürik asit miktarının artışının tek nedeni gut hastalığı olmayabilir. Hastalığın etkilendiği düşünülen eklemden sıvı alınarak patolojik olarak incelenebilir. Bununla birlikte; kan testi, röntgen, ultrason, MR  gibi yöntemlerden de hastalığın teşhisinde yararlanılır.

 
 
 
 
 

Gut Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle, hastalık tedavi edilmediği takdirde; çeşitli eklem hasarlarına, böbrekte ürik asit taşlarına, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini unutmamak gerekir.

Hastalığın tedavisi akut atakları sırasında ve ataklar arasında farklı şekilde yapılmaktadır. Atak döneminde iltihap giderici ilaçların kullanımına başvurulabilir. Ataklar arasında ise eğer ürik asit seviyeleri yüksek seyrediyor veya hasta sık atak geçiriyor ise ürik asit miktarını azaltıcı ilaçların kullanımına başvurulabilir. Gut hastalığında tercih edilen ilaç tedavisinde sürekli olarak, kişinin hastalık seyri, başka hastalıkları ve yaşına göre süreç kontrol edilmelidir.

Hastalığın herkesi aynı şekilde etkilemediğine değindik. Bu sebeple Gutun kesin çözüm sağlar denilebilecek tek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak bireye göre uygulanabilecek iyi bir tedavi yöntemiyle hastalık tamamen önlenebilir.

Gut hastalığında olduğu gibi, bütüncül bir tedavinin uygulanmasını gerektiren rahatsızlıklarda doğru tanı ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi ayrı bir önem arz etmektedir. 
Doruk Hastaneleri olarak sevdiklerinizle beraber daha enerjik olabildiğiniz, sağlıklı günler dileriz.