Doruk Hastaneleri Page Banner

Gebelikte Hiper Tansiyon Nedenleri

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon, kalbin atımları sırasında kanın damarlarda oluşturduğu basınç değerinin normalden yüksek olması olarak açıklanabilir. Sık idrara çıkma, bacaklarda şişlik, yorgunluk ve hâlsizlik gibi belirtilerle karakterizedir. Hipertansiyon, gebelik sırasında da oluşabilir. Farklı bir deyişle daha önce hipertansiyon tanısı almamış olan anne adayının tansiyonu, gebeliğin 20. Haftasından sonra 140/90 mmHg değerinin üzerine çıkabilir. Bu durum gebelikte hipertansiyon olarak kabul edilir ve yaklaşık her 100 gebenin 6’sında görülür. Gebelik sırasında ortaya çıkan hipertansiyon, genellikle doğumu takip eden dönemde geçer ve kişinin tansiyonu normal seviyeye döner. Ancak bu dönemden sonra da yüksek tansiyonu devam eden kişiler, kronik hipertansiyon hastası olarak kabul edilir.

Gebelikte Hipertansiyon Nedir?

Hamilelik döneminde anne adayının kan basıncının yükselmesi olarak tanımlanabilen gebelikte hipertansiyon, farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyonun ortaya çıkış şekli ve zamanı önemlidir. Hamilelikte bazı yüksek tansiyon türleri, preeklampsi ya da yaygın olarak bilinen adıyla gebelik zehirlenmesi riski taşır. Bu nedenle gebelikte hipertansiyonu olan anne adaylarının mutlaka düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekir. Anne adayının kan basıncı değerinin 160/110 mmHg değerinin üzerinde olması ise şiddetli hipertansiyon olarak tanımlanır ve acil müdahale gerektirir.

Gebelikte Hipertansiyon Türleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde tansiyon yüksekliği, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için zararlıdır. Şiddetli vakalarda bilinç bozukluğu, nöbet gelişimi gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilir ve hamilelik erken doğum ile sonuçlanabilir. Bunun temel sebebi, bebeğin gelişimi için gerekli olan besin ve oksijenin anneden bebeğe geçmesidir. Farklı bir deyişle yüksek tansiyon ile seyreden gebeliklerde plasentaya geçen kan akımı azalabilir. Bu durum bebeğin hem besinlere hem de oksijene düşük seviyede ulaşmasına neden olur. Gebelikte hipertansiyon 3 farklı şekilde ortaya çıkar:

 • Kronik Hipertansiyon: Anne adayının gebelik öncesinde hipertansiyon tanısı almış olması, kronik hipertansiyon olarak tanımlanır. Ayrıca gebeliğin ilk 20 haftası boyunca ve doğumun ardından tansiyon değerinin 140/90 mmHg değerinin üzerinde olması da kronik hipertansiyon olarak açıklanır.
 • Gestasyonel Hipertansiyon: Gebelik hipertansiyonu olarak bilinen gestasyonel hipertansiyon, gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkar ve doğumun ardından kaybolur.
 • Preeklampsi: Gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan preeklampsi, kronik hipertansiyon ile birlikte de seyredebilir. Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklampsi, yüksek tansiyon ve organ hasarı gibi bulgulara yol açar. İdrarda protein atılımı, baş ağrısı, görme problemleri, el ve yüz bölgesinde şişlik, hızlı kilo alımı, karnın üst kısmında ağrı ve nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Anne ve bebeğin hayati fonksiyonları için risk oluşturabilir. Bu nedenle preeklampsi vakalarının sık aralıklarla takip edilmesi gerekir.

Gebelikte Hipertansiyonun Risk Faktörleri Nelerdir?

Gebelikte yüksek tansiyon her 100 anne adayının yaklaşık 6’sında görülür. Hamilelik döneminde yüksek tansiyonun ortaya çıkmasına neden olan bazı risk faktörleri bulunur. Bu risk faktörlerinin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

 • Ailede hipertansiyon öyküsü varlığı,
 • Önceki gebeliğinde hipertansiyon gelişmiş olması,
 • Gebeliğe kilolu başlamış olmak,
 • Obez olmak,
 • Çoğul gebelik,
 • İlk gebelik,
 • Gebelik öncesi hipertansiyon hastası olmak,
 • Böbrek hastalıkları varlığı.

Gebelikte yüksek tansiyon riskini azaltmak için gebelik sırasında tansiyon ve kilo takibi yapılmalıdır. Karbonhidrat bakımından fakir, protein açısından zengin diyet uygulamak, kurubaklagil, et, sebze ve süt ürünleri tüketmek, yorgunluktan ve uykusuzluktan uzak durmak, sigara kullanımını bırakmak, hafif egzersizler yapmak, gebelikte hipertansiyon oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir.

Gebelikte Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik sırasında ortaya çıkan hipertansiyon vakalarının tedavisi, hamilelik haftasına göre farklı şekillerde yapılır. Genel olarak diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, düzenli egzersiz yapılması ve kilo kontrolünün sağlanmasının yanı sıra kişiye özel ilaç tedavisine başlanabilir. Gebelik sırasında hipertansiyon tanısı alan anne adaylarının tansiyonunun düşmesinin ardından kullanılan ilaçlar hekime danışılmadan kesinlikle bırakılmamalıdır. Eğer sizde de hipertansiyon olduğunu düşünüyorsanız 444 0 455 numaralı telefondan bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.