EN ÇOK ARANANLAR

EN SON ARANANLAR

W oturuşu nedir? W Oturuşu Nasıl Tedavi Edilir?

W oturuşu nedir? W Oturuşu Nasıl Tedavi Edilir?
Paylaş

UZMANINA DANIŞ

Bize Yazın Sizi Arayalım

KVKK Metnini Kabul Ediyorum

Çocuklarda ne gibi Oturma bozuklukları görülmektedir?

Çocuklarda çeşitli oturuş bozuklukları bulunmaktadır.Bu oturuş bozukluklarından W şeklinde oturma, çocuklarda yaygın olarak karşılaştığımız bir oturuş bozukluğudur.


Çocuklarda W şeklinde oturuş nasıldır?

W oturma, bir çocuğun dizleri bükülmüş ve ayakları kalçalarının her iki yan tarafında ve dışında olacak şekilde yerde oturmasıdır. Çocuğa yukarıdan baktığınızda, bu oturuş şeklinin W harfine benzediğini göreceksiniz.


Bir Çocuk Ne zaman W şeklinde  Oturmaya Başlar?

En çok yeni  oturmaya  başlayan çocuklarda görülmektedir. 2 ila 3 yaşları arasında çocuklarda yaygın olarak karşılaşılmaktadır.Ancak bu oturuş şekline daha büyük yaştaki çocuklarda da fark edebilirsiniz.


Yeni oturmaya başlayan çocuklar neden bu şekilde oturmaya eğilimlidirler?

Çocuklarda W şeklinde oturmaya yaygın olarak rastlanmaktadır.Bu şekilde oturmak çocuklar için  doğal, kolay bir geçiş yoludur. Bu nedenle çocuklar genellikle emeklemeden  oturmaya geçiş yaptıkları dönemde W oturma şeklini sıklıkla kullanırlar.Çocukların bedenleri, eklemleri, kasları esnektir. Çocukların genel hareket açıklıkları daha fazladır. Bu nedenle çocukların çoğu  kolayca bu pozisyonda   oturabilirler.
 
Çocuklarda kalça gelişimsel displazisi hastalığında kalçadaki anteversiyon açısı artmış olarak bulunabilir. Bu nedenle Gelişimsel Kalça Displazisi rahatsızlığı bulunan çocuklar bu pozisyonda oturmaya daha yatkın olabilirler.
Çocuğun hipotoni yani düşük kas tonüsüne sahip olma durumunda, güçsüz kaslara sahip olan bu cocuklar denge kurmakta ve duruşta  ek stabilite sağladığı için w  pozisyonda oturmaya eğilimlidirler.  
 
Çocuğun kaslarının hipertonik yani gergin kas tönüsüne sahip olunan nöromusküler rahatsızlıkları olan çocuklar bu pozisyonda oturmaya eğilimlidirler.Çocuğun eklemlerinde hipermobilite yani aşırı esneklik  halinin bulunması durumunda olan çocuklar bu pozisyonda oturmaya eğilimlidirler.


Çocuklarda W şeklinde oturuş şekli kötü mü?

Çocuğunuzun büyüme ve gelişme döneminde olduğunu düşünürsek, ideal olmayan W oturuş pozisyonunun çocuğun gelişimini ve vücut yapısını etkilemesi kaçınılmazdır.


W şeklinde oturuş çocuklarda ne gibi sorunlara neden olur?

Çocuk  W pozisyonda oturmayı alışkanlık haline getirirse, gelişme döneminde bulunan  çocuğun kalça ve diz eklemleri ile bacak kemiklerinin normal gelişimi etkilenebilir.


Çocuklarda  W şeklinde oturuşunun ne gibi etkileri vardır?

Çocuklar, güç ve hareket  ile ilgili becerilerinin en  önemli temellerini erken çocukluk döneminde geliştirmeye başlarlar. Ailelerin bu büyüme  ve gelişme döneminde çocuklarının   fiziksel gelişmesini  gözlemeleri oldukça önem taşımaktadır. Çocuğun oturuş şekli yani  w şeklinde oturup oturmadığı ve özellikle çocuğun bunu bir alışkanlık haline getirip getirmediğine dikkat etmelidirler.


Aileler Çocuklarının W şeklinde oturduğunu gördüklerinde endişelenmeliler mi?

Küçük çocuklarda W şekilde oturuş başlangıçta  çok fazla endişelenmeniz gerektiren bir durum olmayabilir. Günümüzde eğer beraberinde bir başka rahatsızlık yoksa çocukların çoğunun zaman içerisinde, kendiliğinden bu oturma şeklinden vazgeçtikleri bilinmektedir. 


W şeklinde oturuşu hakkında yapılması gerekenler nelerdir?

Başlangıçta 2- 3 yaşlarındaki çocuklarda eğer başka bir sorun yoksa  çocuk oturma esnasında  ara sıra farklı pozisyonlarda da oturuyorsa daha ılımlı olarak yaklaşabilirsiniz. Çocuğunuzun   özellikle  yürüdükten sonraki dönemde bu oturuş şeklini alışkanlık haline getirip getirmediğine  dikkat etmeliyiz. 3 – 4 yaşından büyük çocuklarda sonra çocuğunuzun  sürekli olarak bu pozisyonu tercih ettiğini fark ederseniz ve özellikle beraberinde  başka bir sorun  da varsa ,çocuğunuzu  bu pozisyonda oturmaması için teşvik etmelisiniz.


Aileler çocuklarının  W şeklinde  oturmasını nasıl engelleyebilirler?

Başlangıç döneminde çocukların öğrenmeleri kolaydır. Kötü alışkanlıkları bırakmak daha zordur. Bu nedenle fırsat varken onların sağlıklı gelişmelerine yardımcı olmalıyız. Mümkün olan en kısa sürede düzeltmelisiniz.

Çocuklarının W şeklinde oturmasını nasıl tedavi edebiliriz?

Çocuğunuzun fiziksel olarak  dengeli gelişimine  yardımcı olacak başka şekillerde oturmayı  teşvik etmelisiniz. Çocukların  alışkın oldukları oturma pozisyonunu  birdenbire değiştirmek kolay olmayabilir. Bununla birlikte  sabırla , nazik bir şekilde hatırlatma ve yönlendirmeler  yapmak en iyisidir. Çocuğunuzun yerde sık olarak oturma şeklinde değişikliklere imkan veren yer  oyunlarını seçmek akıllıca bir yaklaşım olabilir.


W şeklinde oturan çocuklar için ne gibi aktiviteler önerilmektedir?

Çocuğunuzun spor yapması onun fiziksel gelişimine yardımcı olması nedeniyle  özellikle tavsiye edilmektedir. Bu nedenle, çocuğunuzu özellikle  hareketli   oyunlar ve diğer spor aktivitelerine katılmaya yönlendirmeniz yararlı olacaktır.


W şeklinde oturan çocuklar için ailelere başka ne gibi önerileriniz olabilir?

Küçük çocuğunuz yerde oyun oynarken  bu pozisyondan başka  farklı şekillerde de oturuyorsa muhtemelen endişelenmenize de gerek olmayabilir. Bununla birlikte  bu oturuş şekli , anne ve babaların  göz kulak olmasını gerektiren bir durumdur. Aynı zamanda altta yatan bir başka rahatsızlığın belirtisi  de olabilir. Gerçek şu ki, W oturma pozisyonu çocukta alışkanlık haline gelmeden  düzeltilmesinde yarar vardır.


W şeklinde oturan çocuklar için aileler ne zaman doktora başvurmalılar?

Çocuğunuzun 3-4  yaşlarından sonra çocuğunuzun yerde otururken sürekli olarak bu pozisyonu tercih ettiğini fark ederseniz ve  beraberinde ;  çocuğunuzun oturması geciktiyse , yürümesi geciktiyse ,yürürken aksama, topallama varsa, atlama ,zıplama ve koşma aktivitelerinde sıkıntı varsa, bacak kaslarında güçsüzlük, kuvvetsizlik varsa veya  bacak kaslarında kasma ,kasılma  hali varsa, çocuğunuz yürürken ve koşarken ayakları içe doğru basıyorsa, çocuğunuz içe doğru basarak yürüyorsa, çocuğunuz  oyun oynarken dengesizlik varsa, spor esnasında  koordinasyon  bozukluğu  görünüyor ise daha fazla değerlendirme için doktorunuza  başvurmanız uygun olacaktır.

Op.Dr. Tayfun Açıkgöz
Ortopedi  ve  Travmatoloji  Uzmanı