Doruk Hastaneleri Page Banner

Skolyoz nedir? Skolyoz tedavi edilir mi?

Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Halk arasında omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz, omurganın sırt ya da bel kısmının sağa veya sola doğru eğilmesi olarak tanımlanabilir. Hemen her yaş grubunda görülebilen skolyoz, çoğunlukla büyüme döneminde tanı alan bir rahatsızlıktır. Küçük yaşlarda başlayan rahatsızlık, tedavi edilmediğinde kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayarak, yaşam kalitesini ciddi olarak düşürebilir. Omurgada bulunan eğriliğin skolyoz olarak tanımlanabilmesi için var olan eğriliğin 10 derecenin üzerinde olması gerekir. 10 derecenin altındaki omurga eğrilikleri spinal asimetri olarak tanımlanır. Skolyoz, omurgadaki eğriliğin derecesine göre sınıflandırılır. Skolyoz dereceleri konusuna geçmeden önce sıklıkla merak edilen “Skolyoz nedir, belirtileri nelerdir?” sorusunu yanıtlamak gerekir.

Skolyoz Nedir?

Görülme sıklığı % 0,2 ila 6 arasında bulunan skolyoz, çoğunlukla ergenlik döneminin başlangıcında ortaya çıkan, erkeklere kıyasla kızlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Gelişme döneminde genellikle omuzlarda asimetrik görünüm, sırtın bir kısmında çıkıntı, kalçaların farklı seviyelerde durması gibi belirtilere neden olur. Sağlıklı bireylerde omurga, boyundan bel bölgesine kadar düz bir hat üzerinde uzanırken skolyoz hastalarında omurlar, sağa ya da sola doğru kaymış pozisyondadır. Bazı vakalarda omurlar, kendi etraflarında dönebilir, kürek kemiği, göğüs kafesi ve kalça bölgesindeki kemiklerde kaymalar görülebilir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz hastalığı bazı vakalarda erken dönemde belirti göstermeyebilir. Bazı kişilerde ise eğrilik fark edilse bile bu durum herhangi bir yakınmaya yol açmadığı için kişi hekime başvurmaz. Skolyoz genellikle ergenlik döneminde olan çocuğun ailesi tarafından fark edilse de bazı vakalar, rutin sağlık kontrolleri ya da okul taramaları sırasında fark edilir. Omuzlardan birinin diğerine göre daha yukarda durması, meme ve bel hizasında simetrik bozukluk, sırtın bir kısmında çıkıntı, kalçaların farklı seviyelerde durması, sık görülen belirtiler arasındadır. Bunlara bağlı olarak kişide solunum sıkıntısı, bel ve / veya sırt ağrısı gibi yakınmalar da görülebilir.

Skolyoz Nedenleri Nelerdir?

Skolyoz vakalarının yaklaşık %80’inde hastalığın nedeni belirlenemez. Ancak doğumsal yapısal bozukluklar, kas ve sinir hastalıkları, omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları, bazı metabolik hastalıklar, travmalar, duruş bozuklukları, bacak boylarındaki farklılıklar, skolyoz nedenleri arasında yer alır.

Skolyoz Dereceleri Nelerdir?

Omurgada bulunan eğriliğin 10 derece ve üzerinde olması skolyoz olarak kabul edilir. Skolyoz hastalığının temel olarak, hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 farklı derecesi bulunur. 10 ila 20 derece arasındaki omurga eğrilikleri hafif skolyoz olarak tanımlanırken 20 ila 40 derece arasındaki eğrilikler, orta derece skolyoz olarak adlandırılır. Şiddetli skolyoz vakalarında ise omurga eğriliği 40 derecenin üzerindedir. Skolyoz hastalığının derecelendirilmesi, BT, MR ve radyografi gibi görüntüleme yöntemleri ile yapılır. Skolyoz çok nadir vakalarda kendiliğinden gerileyebilir. Ancak çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıkan skolyozun nasıl bir ilerleme göstereceği tahmin edilemez. Bu nedenle, skolyoz tanısı alan kişilerin, hızla uygun tedaviyi alması önerilir.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz tedavisi, kişinin tanı aldığı yaşa, skolyoz derecesine, omurga eğriliğinin nerede olduğuna göre farklı şekillerde yapılır. Ayrıca skolyozun ilerleme riski de tedavide belirleyici etkenler arasında yer alır. Bazı skolyoz vakalarında izlem ve sürekli olarak takip önerilebilir. Korse kullanımı, özel rehabilitasyon, egzersiz ve cerrahi uygulamalar, tek başına ya da kombine şekilde uygulanabilir. Cerrahi tedavi yönteminde eğriliğin bulunduğu bölge nöromonitörizasyon yöntemi ile görüntülenerek omurilik fonksiyonları değerlendirilir. İlgili bölgeye vida ve çubuklar yerleştirilerek omurlar düzeltilebilir. Skolyoz hakkında ayrıntılı bilgi almak için 444 0 455 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Kendinizin ve sevdiklerinizin düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dileriz.