Doruk Hastaneleri Page Banner

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryan-doğum-nedir
Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Sezaryen doğum, bebeğin anne karnından cerrahi müdahale yöntemi ile alınmasına denir. Sezaryen doğum genel anestezi veya epidural anestezi olarak iki şekilde yapılabilir. Sezaryen doğum, anne karnına yapılan kesiler yardımıyla bebeğin dışarı alınmasını sağlar. Sezaryen doğum, her ne kadar güvenli doğum yöntemleri arasında kabul edilse de ve uzun süredir uygulansa da her anne adayı için uygun bir yöntem olmayabilir. Sezaryen öncesi annenin ve bebeğin genel sağlık durumuna bakılarak değerlendirilir ve hekimin uygun görmesi durumunda sezaryen doğuma karar verilir.

 • Bebeğin iri olması
 • Bebekte hidrosefali hastalığı
 • Karın bölgesinde kitle olması
 • Göbek kordonunun sarkması
 • Aşırı kanama
 • Plasenta previa olması ( bebeğin eşinin rahim ağzını tıkması )
 • Distosi ( zor doğum )
 • Anne adayında akciğer veya karaciğer hastalıkları
 • Preeklampsi ( gebelik zehirlenmesi )
 • Genital Herpes ( HPV )
 • AIDS ( HIV)
 • Doğum korkusu
 • Vajinismus
 • Anne adayında obezite
 • Bebekte fiziksel anomali olması
 • Geçirilmiş operasyonlar
 • Rahim çatısının dar olması
 • Ikınmanın riskli olduğu
 • Pelviste kitle görülmesi
 • Pelvis deformeleri gibi durumlarda sezaryen doğum tercih edilebilir.

Sezaryen Doğumun Riskleri Nelerdir?

Sezaryen doğumun da bazı riskleri bulunur, fakat günümüzde gelişen anestezi teknikleri ve tıbbi imkanlar sayesinde bu riskler en aza indirilir.  Sezaryen doğum esnasında karşılaşılabilen bazı komplikasyonlar ise;

 • Aşırı kanama
 • Bebeğin solunum yapamaması
 • Cerrahi operasyon yapılan bölgenin enfeksiyon kapması
 • Anesteziye bağlı gelişen reaksiyonlar
 • Kan pıhtılaşması
 • Mesane veya böbrek bölgesinin zarar görmesi gibi bazı risk faktörleri olabilir.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Sezaryen doğum, genel anestezi ve epidural anestezi olarak iki farklı şekilde uygulanabilir. Genel anestezide anne tamamen uyutulurken, epidural anestezide ise annenin belinden aşağısı uyuşturulur. Annenin mesanesine sonda takılarak idrar boşaltımı sağlanır. Annenin ilaç alımının yapılabilmesi için kolda bulunan bir damar yoluna intravenöz takılır. Günümüzde çoğu sezaryen epidural yöntemle yapılır. Epidural sezaryende annenin bilinci tamamen yerindedir, sadece belden aşağısında herhangi bir his ( acı ya da ağrı ) hissetmez. Genel anestezide ise anne tamamen uyutulur ve bilinci kapalıdır. Sezaryen doğum esnasında, annenin karın bölgesine 10 ila 20 cm arasında değişen bir kesi açılır. Açılan kesiden bebek dışarı alınır ve kesi yeri kapatılır. Sezaryen doğum işlemi herhangi bir sorun olmaması durumunda yaklaşık olarak 35 dakika ila 60 dakika arasında değişiklik gösterebilir. Sezaryen doğum sonrası anne ve bebeğin ilk sağlık tetkikleri yapıldıktan sonra, Çocuk Hastalıkları uzmanı olan bir doktor tarafından bebeğin sarılığı, kilosu ve boyu gibi detaylı bilgileri kontrol edilir. Sezaryen doğum sonrası annenin ya da bebeğin herhangi bir sağlık sorunu yoksa iki gün içerisinde hastaneden taburcu edilir.

Genel Anestezi ile Sezaryen Doğum Nedir?

Genel anestezi altında yapılan sezaryen doğumda, annenin bilinci tamamen kapalıdır ve doğum anında yaşananları duyamaz ve hissedemez. Doğum korkusu olan birçok anne bu nedenle sezaryen doğum esnasında genel anestezi verilmesini talep ediyor. Anne adayının genel anestezi istemesine rağmen her anne adayına genel anestezi uygulanamayabilir. Doğum öncesinde bir anestezi uzmanı tarafından yapılan testler ve anne adayının genel sağlık durumuna bakılarak genel anesteziye uygun olup olmadığına karar verilir.

Epidural Anestezi ve Spinal Anestezi

Epidural anestezi ve spinal anestezi uygulaması, anne adayının bilincini kapatmadan sadece bel bölgesinden aşağısının uyuşmasını sağlayan bir doğum yöntemidir. Epidural anestezi ve spinal aneztezi arasındaki en büyük farklardan bazılar; spinal anestezi yönteminde verilen sıvı omurilik içine uygulanırken, epidural anestezide ise omurilik dışına uygulanır. Spinal anestezi yönteminde anne adayı 1 ila 2 dakika içerisinde uyuşukluk hissetmeye başlar ve doğum anı boyunca bir daha işlem yapılamaz. Epidural anestezi de ise 10 ila 15 dakika sonra bir uyuşukluk hissi gelir ve annenin ihtiyacı olması durumunda ek doz verilebilir. Spinal anestezi yöntemi sadece ve sadece sezaryen doğumlarda tercih edilebilirken, Epidural anestezi hem sezaryen, hem de normal doğumlarda tercih edilebilen bir anestezi yöntemidir. Doğum esnasında belden aşağısının uyuşturulması, annenin doğum anında ve hemen sonrasında bebeği görmesi ve bebekle iletişim kurması açısından sıklıkla tercih edilen yöntemlerin başında yer alır.

Sezaryen Doğum Hangi Haftalarda Yapılır?

Sezaryen doğumla ilgili en çok merak edilenlerden biri de bebeğin hangi hafta alınması gerektiğidir. Hekimler 39. haftadan önce sezaryen doğumu önermeseler de; gebelik zehirlenmesi, gelişim geriliği, yüksek tansiyon, suyun erken gelmesi ya da anne adayının şeker hastası olmasına bağlı olarak 39. haftadan önce bebeği almak için sezaryen doğum başlatabilirler.

Diğer merak edilenlerden biri ise, daha önce sezaryen doğum yapan bir annenin, sonraki sezaryen doğumlarının kaçıncı hafta da olacağıdır.  Anne adayının ilk bebeği ya da sonraki doğumları fark etmeksizin tüm sezaryen doğumların bir aksilik olmadığı sürece 39. hafta ve sonrasında planlanması gerekir.

39. Haftadan önce yapılan sezaryen doğumlarda bazı bebeklerde solunum sıkıntısı olduğu gözlemlenmektedir. Erken doğan bebeklerin dış hastalıklara karşı bağışıklığı tam gelişmediği için, sepis ya da bağırsak hastalıklarına yakalanma riskleri diğer bebeklere göre daha yüksektir. Erken doğumlarda bebeğin yoğun bakımda kalma oranı da yine diğer bebeklere göre daha fazladır. Bu nedenle hiçbir sorun olmayan hamileliklerde bebeğin anne karnından alınması için 39. haftayı beklemesi önerilir.

Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Sezaryen doğum sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Sezaryen sonrası annenin enfeksiyon kapmaması için idrar kateterinin en kısa sürede çıkarılması gerekir. Sezaryen sonrası bakım anne adayının genel anestezi alıp almadığına göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin anne adayı genel anestezi ile sezaryen doğum yapmışsa, doğumdan sonra yemek yemek mide bulantısı ve kusma hissinin tetiklenmesine neden olabilir. Bu nedenle genel anestezi alan bir hastaya 4 ila 6 saat arasında herhangi bir şey yiyip, içmemesi tavsiye edilir. Anne adayına epidural anestezi uygulanmışsa ve hastanın herhangi bir sağlık sorunu yoksa doğumdan 3 ila 4 saat sonra hafif şeyler yiyebilir. Doğumdan sonra kan pıhtılaşmasını önlemek için annenin yürütülmesi oldukça önemlidir.

Sezaryen doğum sonrası 40 gün boyunca pıhtılaşma riski devam edebileceği için anne adayına hafif tempolu yürüyüş yapması önerilir. Genellikle doğumdan 48 saat ila 72 saat sonrasında annenin duş almasına izin verilir. Fakat duş almadan önce operasyon yapılan bölgenin ( su geçirmez ) bir bandajla kapatılması ve duş sonrasında bölgenin iyice kurulanması önerilir. Sezaryen sonrasında ağır eşyalar kaldırmak karın içi basıncın artmasına ve dikişlerin patlamasına ya da açılıp enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle de sezaryenden sonraki 6 hafta boyunca annelerin ağır yük kaldırmaması tavsiye edilir. Doğum sonrası bir an evvel spora dönmek isteyen anneler, doğumdan hemen sonra hafif tempolu yürüyüş ve 6 ila 8 hafta sonra da yüzmeye başlayabilir.

Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel İlişki

Sezaryen doğum sonrasında plasental yatağın iyileşme süreci yaklaşık olarak 40 gün boyunca devam etmektedir. Bu nedenle sezaryen ya da normal doğum sonrasında ilk 40 gün boyunca cinsel birliktelik yaşanmaması tavsiye edilir.