Doruk Hastaneleri Page Banner

Çocuklarda Gastroenterit Nedir?

Çocuklarda-Gastroenterit-Nedir
Paylaş

SİZİN İÇİN BURADAYIZ

Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Yazın

* Bu alanlar gerekli

Çocuklarda gastroenterit, dışkılama sıklığının artmasıyla birlikte yumuşak dışkılamaya yani ishale neden olan bir bağırsak enfeksiyonu türüdür. Çocuklarda ve yetişkinlerde günlük dışkılama rakamı farklılıklar gösterebilir. Örneğin; anne sütü içen bir bebek günde dört ila dokuz kez dışkılarken, ek besin takviyesi kullanılan bebeklerde bu rakamın 3 ila 7 olarak görülebilir. Bebeğin ya da çocuğun bu rakamların üzerinde yumuşak dışkılaması ishal olarak değerlendirilir. Çocuklarda ya da bebeklerde gastroenterit enfeksiyonu, bebeğin dehidratasyon geçirerek susuz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle bebekler ve çocukların dışkı aralıkları kontrol edilmeli ve not alınmalıdır. Eğer rutin dışkılamasından daha fazla yapıyorsa, en kısa sürede vakit kaybetmeden bir doktora götürülmesi önerilir. Çocuklarda gastroenterit enfeksiyonuna neden olan birçok patojen vardır. Bunların arasında en sık gözlemlenenler ise; Rotavirüs , Enterotoksijenik E. Coli, Astrovirüs ve Norovirüstür.

Çocuklarda Gastroenterit Nasıl Bulaşır?

Çocuklarda gastroenterit bulaşması son derece kolaydır. Özellikle okul döneminde olan çocuklarda (anaokulu, kreş ve okul gibi) yaygın bir şekilde gözlemlenebilir.  Çocuklarda Gastroenterit virüsü, tuvalet, musluk başları ya da ortak alanların kullanıldığı yerlerde daha sık bulaşır ve daha kolay yayılır. Enfeksiyonlu bir kişinin ishal ya da kusmuğu ile temas edilen yerlere dokunmak virüsün bulaşmasına yeterli ortamı sağlar. Temas edilen yere dokunmak, suyu içmek ya da yemek yemek bulaşın kolayca yayılmasına neden olur.

Çocuklarda Gastroenterit Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda gastroenterit belirtileri arasında ilk sırada ishal yer alır. Gastroenteritin en belirgin özelliklerinden biri de kişinin gün içinde birkaç kez tuvalete çıkmasıdır. İshale eşlik eden diğer belirtiler ise;

 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Ağız ve dil kuruluğu
 • El ve ayaklarda soğuma
 • Yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Yüksek ateş
 • İştahta azalmasıdır.

Eğer tüm bu semptomlar bebek ya da çocukta bulunuyorsa, direkt olarak bol sıvı takviyesi uygulamalı ve en kısa süre içerisinde vakit kaybetmeden bir doktora götürülmelidir.

Çocuklarda Gastroenterit Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuklarda gastroenterit tanısı için hekim öncelikle çocuğun sağlık öyküsü alır ve sonrasında fiziki muayene yapar. Hekim fiziki muayene sırasında bebeğin ya da çocuğun nabzına, kan basıncına, gözlerine, cilt rengine ve mukozasına bakar. Muayene sonrasında ise; genellikle kan testi ve gaita ( dışkı ) testi yapılır. Bebekten alınan dışkıya yapılan gaita testi, bebekte bulunan enfeksiyon türünün belirlenmesine yardımcı olur. Kan, balgam ve gaita ( dışkı ) testinin yardımcı olmadığı durumlarda ise hekim tarafından çeşitli tetkikler ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir.

Çocuklarda Gastroenterit Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Çocuklarda gastroenterit tedavi yöntemleri genellikle çocuğun durumuna göre şekillendirilir. Çocuğun yaşına, genel sağlık durumuna ve hastalığın seyrine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Çocuklarda gastroenterit tanısı sonrasında hekim genellikle bol bol sıvı takviyesi önerir. Çocuklarda gastroenterit 1 ila 10 gün arasında sürebilir. Çoğu zaman ev bakımıyla kendi kendine iyileşebileceği gibi, çoğu zamanda hekim kontrolünde tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Çocuklarda gastroenterit sonrasında hekimin ilk tedavisi çocuğun kaybettiği sıvı miktarını yerine koymaktır. Hekim çocuğun sıvı alımını artırırken, gerek görmesi durumunda damar içinde sıvı da verebilir. Bebekler ve çocukların tedavilerinde antibiyotik kullanımı genellikle en son düşünülür. Antibiyotikler, direkt olarak virüsleri yok edemediği için yararlı bakterilerin de ölmesine neden olabilir. Bu nedenle de antibiyotik kullanımı kişinin yaşına, genel sağlık durumuna ve yine hastalığın ilerlemesine göre değişiklik gösterebilir.

Çocuklarda Gastroenterit Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Çocuklarda gastroenterit sonrasında kaybedilen sıvının yerine konulması son derece önemlidir. Bebeklerde ve çocuklarda sıvı yüklemesini birden yapmak yerine bir çay kaşığı kadar sıvıyı yaklaşık olarak 15 dakikada bir bebeğe verilebilir. Emziren annelerin ise; hem kendisi daha fazla sıvı tüketmeli, hem de bebeğini gün içerisinde daha sık emzirmelidir. Eğer çocuk ek gıdaya ya da mamaya geçtiyse günlük yemek rutinine devam edilmeli ve ek olarak da sıvı takviyesi verilmelidir. Bebeklere verilen ek gıdaların yağsız ve posasız gıdalar olmasına dikkat edilmelidir. Büyük çocuklarda besin değeri yüksek olan yağsız et ürünleri ya da katı yumurta gibi besinler tercih edilmeli ve yanında ayran ya da yoğurt gibi ek gıdalar verilmelidir.

Çocuklarda Gastroenterite Karşı Korunma Nasıl Olur?

Çocuklarda en bulaşıcı hastalıkların arasında yer alan gastroenteritten korunmanın bazı yolları var. Çocuklara gün içinde kullanabilecekleri rutin alışkanlıklar kazandırmak, gastroenteritten korunmaya yardımcı olabilir. Bu alışkanlıklardan bazıları;

 • Yemek öncesi, yemek sonrası ve tuvalet sonrası gibi gün içinde sık sık elleri yıkamak
 • Kapalı su tüketilmesi
 • Yıkanmamış meyve ve sebze yenilmemesi
 • Açıktaki ürünlerin alınmaması gibi bazı alışkanlıkların kazandırılması hastalığa yakalanma riskini düşürür.

Bunların dışında bebeklerin altı değiştirilince temiz ve sabunlu suyla silinmesi ya da yıkanması tavsiye edilir. Ayrıca yine temiz ve sabunlu bir su ile bebeklerin parmak aralarının yıkanması ve tırnak içlerinin temizlenmesi önerilir. Ayrıca küçük çocuklara pişmemiş gıda ürünlerinin verilmemesi tavsiye edilir.

 Çocuklarda Gastroenterit Bulaş Riski Nasıl Azaltılır?

 • Ortam kullanımda olan musluk başları, kapı kolları, tuvaletler ve tüm yüzeylerin sık sık temizlenmesi
 • Kirli çamaşırların bekletilmeden yıkanması ( mümkünse sıcak suyla )
 • Pişmemiş çiğ et tüketilmemesi
 • Ellerin gün içinde sık sık yıkanması
 • Kirli ve bilinmeyen suların içilmemesi
 • Bebeklerde rotavirüs aşısının yaptırılması.
 • Kusulan bölgeler varsa o bölgelerin ( çamaşır suyu gibi ) temizlik maddeleriyle temizlenmesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Doktorları