Liposuction Nedir?

liposuction
selülit
Paylaş

ESTETİK BİLGİ FORMU

Bize Yazın, Sizi Arayalım

KVKK Metnini Kabul Ediyorum

Liposuction, vücuttan atılamayan yağların alınması için kullanılan bir yöntemdir. Fazla yağların, vakumlu aletler yardımıyla vücuttan alınması işlemine denir. Kişiler ne kadar diyet ya da spor yapsa da bazen inatçı yağlar; kalçalar, boyun, yanaklar, göğüs, baldırlar veya göbek bölgesinde toplanabilir. Bu bölgelerde toplanan istenmeyen yağları eritmek içinse özel ve sıkı antrenman programları uygulamak gerekebilir. Çoğu insan bu kadar sıkı bir programa girmek istemediği veya ne kadar spor yaparsa yapsın bölgesel yağlanmalarda geç sonuç alınması ya da sonuç alınamaması gibi durumlarda liposuction yöntemini tercih edebilir. Liposuction, vücudundaki yağlardan rahatsız olan veya vücut şeklini değiştirmek isteyen ve uzun süreli sonuç almak isteyen kişilerin tercih ettiği zayıflama yöntemlerinin başında gelir.

Liposuction yöntemi zaman içinde geliştirilerek, liposhape ve Brazilian back lift yani yağa şekil verme gibi işlemlerinde yapılmasına olanak sağladı. Brazilian back lift yöntemi ise, vücuttaki fazla yağın hacimsiz bölgelere aktarılması işlemine denir. Özellikle göğüs veya kalça bölgesindeki çöken veya şekli bozulan yerlerin doldurulmasını amaçlar. Vücuttaki fazla yağların bulunduğu; karın bölgesi, kalça bölgesi, baldırlar veya bel bölgesinden alınan fazla yağların diğer bölgelere aktarılmasıyla yapılan bir işlemdir.

Liposuction, sadece kozmetik amaçlarla değil aynı zamanda kişinin sağlığını etkileyen lenfödem veya lipoödem gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Lenfödem ve lipoödem kollar, bacaklar, baldır bölgesinde (uyluklar) anormal şişmeye neden olan uzun süreli bir durumdur. Liposuction yöntemi, bu rahatsızlıklarında tedavisinde de kullanılan yöntemlerden biridir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction yöntemi öncesinde eğer varsa şeker (diyabet), yüksek tansiyon veya kronik hastalıklarınızı tedavinizi yapan hekime mutlaka bildirmeniz tavsiye edilir. Liposuction, hafif anestezi altında yapılan bir işlemdir. İşlem genellikle 1 ila 3 saat arasında sürebilir. Liposuction yönteminde, hastanın vücuduna açılan küçük deliklerden içeriye, ucunda vakum bulunan bir tüp yollanır. Vakumlu tüp, alandaki yağları parçalayarak fazla yağlar çeker ve bölge şekillendirilir. İşlem tamamlandıktan sonra küçük kesileri kapatır ve işlem tamamlanır.

Liposuction Sonrası

Liposuction sonrası genellikle hastaya birkaç hafta boyunca kullanması için korse gibi bir koruyucu giymesi önerilir. Kesi yapılan bölgelerde şişlik meydana gelmemesi için, belli saatlerde uygulanmak üzere soğuk kompres uygulanabilir. Yine işlem sonrası enfeksiyon riski gelişmemesi için hekiminiz tarafından önerilen antibiyotiklerin düzenli kullanılması da oldukça önemlidir. Liposuction yaptıran kişiler hekiminin önerdiği tarihte duş alabilir, bandaj ve korsesini çıkarabilir. Liposuction sonrası genellikle bir hafta içerisinde dikişler alınır. Kişinin normal hayatına devam etmesi ile yaklaşık olarak 4 ila 6 hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Kimler Liposuction Yaptırabilir?

Liposuction işlemi, genel anestezi almasına veya operasyon geçirmesinde sakınca olmayan tüm hastalara uygulanabilir. Bölgesel yağlanmadan şikayetçi olan ve vücut kitle indeksi 30’un altında olan kişiler için uygun bir yöntemdir.

Kimler Liposuction Yaptıramaz?

Liposuction yöntemi vücut şekillendirmesi konusunda oldukça sık tercih edilen yöntemlerden biri olsa da, Obezite veya morbid obezite ya da selülit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaz. Bu nedenle bu hastalara liposuction işlemi uygulanmaz. Ayrıca hamilelere, yeni doğum yapan anneler, ameliyat riski olan kişiler veya ciddi hastalıkları olan kişilere de liposuction yöntemi uygulanmaz.